Objavljeni su prvi značajniji detalji oko otmice Tomislava Salopeka

Otmičari su francuskoj kompaniji poslali e-mail s njegove osobne adrese

FOTO: prtscr

Tomislava Salopeka otele su četiri osobe u beduinskoj odjeći, zakrabuljenih lica, i to četrdesetak kilometara od Kaira, u gradu Šesti listopada (6th October City), pišu egipatske novine el Watan, a prenosi Jutarnji.

Salopek se, kako piše navedeni el Watan, vraćao iz Bahariye, skupine oaza smještene u zapadnoj pustinji gdje se nalaze naftna nalazišta, oko 300 kilometara od Kaira. Kako navodi el Watan, Salopek je ondje poslan nakon što je u Kairu proveo šest mjeseci, a otet je na glavnoj cesti koja vodi iz te oaze prema gradu Šesti listopada.

Prvi značajniji detalji oko otmice

Štoviše, kako je objavio egipatski medij, a što su ujedno i prvi značajniji detalji oko slučaja otmice hrvatskog radnika, otmičari su francuskoj kompaniji CGG, za koju je Salopek radio, poslali e-mail s njegove osobne adrese elektronske pošte. U njoj su tražili puštanje na slobodu pripadnika skupine Pokrajine Sinaj.

No ono što je iznenađujuće, barem tako navodi el Watan, jest činjenica da je e-mail poslan s područja Libije, a ne Sinajskog poluotoka gdje traje velika sigurnosno-policijska akcija usmjerena protiv uporišta militanata.

Također, tragovi automobila otmičara navodno su pronađeni na sjeveru Egipta, na području gdje prolazi cesta prema Libiji.

Oko slučaja Salopek oglasila se predsjednica, ali i MVEP

Podsjetimo, danas su se oko otmice Tomislava Salopeka oglasili i predsjednica Kolinda Grabar Kitarović, ali i iz ministarstva vanjskih poslova.

“Ovih dana borit ću se za oslobođenje našeg Tomislava”, rekla je Grabar-Kitarović u Sinju gdje je bila na 300. Sinjskoj alki. Odgovarajući na pitanja novinara, predsjednica je rekla da ne može govoriti o pojedinostima. “Zbog razumljivih razloga ne mogu vam govoriti o detaljima, ali vam mogu reći da se svi borimo kako bi oslobodili Tomislava”, dodala je Grabar-Kitarović.

Hrvatska vlada “svim mehanizmima” pokušava osloboditi Tomislava Salopeka kojega drže pripadnici Islamske države (IS) u Egiptu, objavilo je u nedjelju ministarstvo vanjskih poslova (MVEP) i apeliralo na medije da ne objavljuju neprovjerene informacije.

“Vlada i MVEP, koristeći sve mehanizme koji nam stoje na raspolaganju, kontinuirano rade na rješavanju slučaja otetog hrvatskog državljanina”, priopćio je MVEP-u. “Zbog osjetljivosti situacije i dalje nismo u mogućnosti objavljivati detalje te stoga ponovno apeliramo da se ne objavljuju neprovjerene informacije”, kažu na Zrinjevcu.

‘Pregovori bi mogli trajati mjesecima’

Također, svoje stručno mišljenje dao je i prof. dr. Vlatko Cvrtila, inače profesor međunarodnih odnosa i nacionalne sigurnosti.

“Sad se očito pregovara, odnosno pokušava se rješavati situacija na način da završi sretno. S obzirom da je rok od 48 sati prolongiran, jer ni egipatske vlasti tada nisu bile spremne na ustupke, oni su prolongirali to vrijeme, ako bi gledali dosadašnje slučajeve to je znalo trajati mjesecima pa i do godine dana dok se ne bi stekli uvjeti dogovori za puštanje otetih”, rekao je Cvrtila za RTL.

Uz ovoliko nepoznanica, teško će se bilo tko usuditi pozivati na optimizam, no iskustva drugih zemalja kažu da se većina sličnih talačkih kriza ipak završi oslobađanjem.
“Mi smo se u Hrvatskoj sada prvi put susreli s time jer se radi o našem građaninu, ali druge države poput Francuske i Italije imaju slična iskustva i došli su do toga da se za njihove zatočenike isplaćuju novci. Bilo je jako puno otmica zadnjih 10-tak godina i nacionalne države činile su sve da ih spase i većinu su spasile kroz pregovore”, kaže Cvrtila.

Uvjeren je da egipatske vlasti, ali i tajne službe brojnih utjecajnih zemalja, koriste sve kapacitete kako bi spasili Salopeka, ali i obranili Egipat od zastrašujućih džihadista.