Nekad je nužno odabrati stranu

Objavljeni su rezultati istraživanja o tome što mislimo o mirovini: situacija je stvarno loša

Nova TV napravila je istraživanje javnog mnijenja o reformi mirovinskog sustava

Retired elderly senior age couple in creative flat vector character design. Grandpa and grandma standing full length smiling. Grandparents with walking stick and paddle walker isolated
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Nova TV večeras je objavila istraživanje javnog mnijenja o reformi mirovinskog sustava i razmišljaju hrvatskih građana općenito o mirovini.

Prema rezultatima, većina građana ne želi raditi do 67. godine, ne misli da će mirovinska reforma biti uspješna, većina je za ukidanje povlaštenih mirovina političarima i, nažalost, uglavnom ne štede za starost. Evo kratkog pregleda.

Neprihvatljivo podizanje godina

O samoj reformi građani i nisu pretjerno optimistični, njih 75 posto ne vjeruje da će se uopće provesti, dok samo 20 posto ispitanika vjeruje da će se ona dogoditi. Čak i da se provede, ne vjeruju da će donijeti poboljšanje životnog standarda. Tako razmišlja 63 posto ispitanih, a optimistično je tek 30 posto. Čini se da su najpesimističnije žene; njih 69 posto, oni s diplomama; 79 posto te stanovnici sjeverne Hrvatske; 79 posto.

Visokih 88 posto ispitanika smatra da je podizanje godina za odlazak u mirovinu na 67 godina neprihvatljivo, a najviše protivnika te ideje, nalazi se među ženama (91 posto), mlađima do 30 godina (93 posto), na sjeveru Hrvatske (94 posto) te u Istri i Primorju (96). Većina građana, njih 65 posto, misli da će u mirovinu prije 67. godine života, a 71 posto ispitanika je protiv ideje da se prijevremeni odlazak u mirovinu kažnjava manjim mirovinama.

Ostavili bi mirovine braniteljima

Većina bi braniteljima ostavila povlaštene mirovine; njih 64 posto nema ništa protiv, tek bi 21 posto građana takve mirovine smanjilo.

S političarima je pak druga priča.Povlaštene mirovine političarima ukinulo bi 52 posto ispitanih, smanjilo 42 posto, a ostavilo tek 5 posto. Među ispitanima, 36 posto bi ukinulo mirovine bivšim predsjednicima, a za smanjenje se izjasnilo 49 posto.

Pesimistični smo i ne štedimo

Upitani o životu u mirovini, blaga je većina pesimistična. Njih 49 posto je pesimistično, a njih 45 posto optimistično. Više je optimističnih građana među mlađima od 30 godina (54 posto) te onima s osnovnom školom (54 posto). Posebno su pesimisti generacija od 30 do 45 godina (60 posto) te građani Istre i Primorja (59 posto).

I za kraj, većina građana uopće ne štedi (39 posto) za mirovinu, dok njih 31 posto ima ušteđevinu u banci, 29 posto ima životno osiguranje, 15 posto stambenu štednju, 11 posto ulaže u dobrovoljni 3. mirovinski stup, a u dionice je novac uložilo 9 posto građana.


Istraživanje je provela agencija Ipsos na uzorku od 601 punoljetnog građanina Republike Hrvatske. Istraživanje je provedeno od 28. do 29. ožujka 2018. godine.