Obnova Banije i dalje ide vrhunski: Petrinjski vodovod napravio gaf u natječaju pa radovi nisu krenuli

Na gaf se nisu ni očitovali pa su dobili kaznu od 5 tisuća kuna

FOTO: Petrinjski Radio/Pixsell

Priča s hrvatskom efikasnošću obnove nakon potresa već je dobro poznata. Za silne europske milijarde namijenjene obnovi iz Fonda solidarnosti, Vlada je početkom ove godine morala od Europske komisije tražiti produženje roka za lipanj 2023. Time je kupljeno još godinu dana za apsorpciju što više novca i izbjegavanje fijaska.

Unatoč vremenskoj odgodi, problemi su i dalje tu. Ovaj put u petrinjskom vodovodnom poduzeću Privreda koje bi trebalo sanirati staru mrežu odvodnje. Radovi financirani iz Fonda solidarnosti trebali su početi u srpnju, ali od toga još neće biti ništa. Razlog je trivijalan gaf: u troškovniku natječajne dokumentacije vodovod iz nekog razloga nije napisao potrebne količine građevinskih radova, pa im je dokumentacija srušena u proceduri.

Sanacija starog sustava odvodnje

Razorni potresi koji su pogodili Petrinju prije više od godinu i pol dana ostavili su za sobom ogromnu štetu ne samo iznad, nego i ispod površine. Na petrinjskom području već se, doduše, provodi projekt aglomeracije, ali izvan njega nalaze se još 44 kilometra kanalizacijske mreže i revizijskih okana, tzv. stari sustav odvodnje.

Petrinjski vodovod aplicirao je za sanaciju tog dijela infrastrukture iz sredstava Fonda solidarnosti EU te je, po odobrenju, u lipnju ove godine raspisao natječaj za projektiranje i sanaciju te stare odvodnje. Posao je vrijedan, procjenjuju u Privredi, nešto više od 31 milijun kuna bez PDV-a i trebao bi biti gotov u roku deset mjeseci od potpisa ugovora, u teoriji, prije isteka novog roka za iskorištavanje Fonda solidarnosti.

Radovi trebali početi u srpnju

Kako stoji u natječajnoj dokumentaciji, očekivani početak radova bio je srpanj 2022. Tako bi možda i bilo, da petrinjska Privreda nije napravila banalnu pogrešku u troškovniku, na što se žalila riječka tvrtka IND-EKO d.o.o. ukazujući na nezakonitost u dokumentaciji.

Iako naizgled banalna, greška u troškovniku potencijalno bi stvorila ogromne probleme izvođačima. Naime, troškovnička stavka “Građevinski radovi” ostala je – prazna. Nisu navedene ni jedinice mjere niti količina radova, stoga se u žalbi ističe kako su budući izvođači dovedeni u situaciju da sami utvrđuju opseg i količinu tog dijela troškovnika, što im predstavlja itekakav rizik.

Privreda se nije ni oglasila

U suštini, dok su u jednom dijelu troškovnika – kako je i propisano – naveli da treba, primjerice, optički pregledati 34.450 metara cjevovoda i 750 slivnika, čitavu sekciju Građevinski radovi ostavili su neispunjenu. Da izvođači sami nagađaju koliko treba strojnog obrezivanja kolnika ili poliesterske kanalizacijske cijevi.

U ovakvim natječajima, naime, posve je uobičajeno i propisano da se napišu bar okvirne količine, koje se potom naplaćuju po stvarnoj realizaciji. Što je bio pravi ili barem službeni razlog nezakonite praznine u dijelu troškovnika ostaje tajna jer se iz Privrede nisu očitovali Državnoj komisiji za kontrolu postupaka javne nabave. Ona je razrezala kaznu vodovodu od 5 tisuća kuna i poništila troškovnik.

Dakle, okončanje natječaja će u najmanju ruku kasniti nekoliko tjedana ili mjeseci, što dovodi projekt u vremenski tjesnac, ako u obzir uzmemo službenu procjenu trajanja radova i novi, posljednji rok za iskorištavanje Fonda solidarnosti u lipnju 2023.