Nekad je nužno odabrati stranu

Očajno hrvatsko pravosuđe: optuženima za narko biznis težak 84 milijuna kuna bit će vraćena ilegalna zarada

Među 10 milijuna kuna vrijednom blokiranom imovinom bio je i stan jednog optuženika s Laništa gdje je prije dva mjeseca odjeknula eksplozija

FOTO: Jurica Galoic/PIXSELL

Optuženima u aferi Tebra, za narko biznis na kojem su navodno zaradili čak 84,6 milijuna kuna, deblokirana je imovina jer u roku od dvije godine nije potvrđena optužnica. Riječ je o slučaju koji se počeo rasplitati još u srpnju 2019. godine. Tada su u velikoj policijskoj akciji uhićeni Tomislav Sabljo, Tomislav Sučić i još 17 osoba koje se povezuje s krijumčarskim lancem droge iz Albanije i Crne Gore, preko BiH do Hrvatske.

Na zahtjev USKOK-a na početku kaznenog postupka Sablji i Sučiću imovina se našla pod blokadom. Sumnja se da su podijelili nezakonitu zaradu i uzeli svaki po nešto više od 40 milijuna kuna.

Ilegalnu zaradu država oduzima

Blokada imovine dio je redovne procedure kada se sumnja da su okrivljenici nezakonito zarađivali. Uostalom vidjeli smo to u četvrtak u slučaju Zdravka Mamića koji je državi morao predati ukupno 52 milijuna kuna ilegalne zarade.

U ovom slučaju USKOK tvrdi da je Sabljina grupa na švercu droge zaradila 84,6 milijuna kuna. Zbog toga su okrivljenima nakon uhićenja blokirane nekretnine, vozila i plovila kako bi se, u slučaju pravomoćne osuđujuće presude, ta nezakonita zarada mogla oduzeti.

Koliko može trajati blokada?

Prema Zakonu o kaznenom postupku blokada imovine može trajati najduže dvije godine prije potvrđivanja optužnice. Nakon potvrđivanja optužnice može se produžit do kraja procesa. No, optužnica u aferi Tebra još uvijek nije potvrđena i zato je, prema zakonu, došlo do deblokade.

Kako smo već javljali slučaj se počeo rasplitati u srpnju 2019., a nakon godinu dana istrage, u srpnju 2020. USKOK podiže optužnicu. Slučaj je najprije bio dodijeljen sucu Županijskog suda u Zagrebu koji je kandidirao za Visoki kazneni sud RH. Njegovo vijeće zato lani nije potvrdilo optužnicu, a taj sudac je 1. siječnja ove godine doista i prešao na novo radno mjesto.

Što se dalje događalo s Tebrom?

Afera Tebra završava početkom ove godine kod novog sudskog vijeća. U ožujku je održana prva sjednica na kojoj je optužnica razmatrana. Odvjetnici tada traže izdvajanje nezakonitih dokaza iz spisa. Vijeće ih odbija.

No, odluka je napisana tek prije par dana, jer je spis, zbog žalbi obrana na istražni zatvor u kojem se okrivljenici nalaze već dvije godine, bio na Visokom kaznenom sudu.

Sada, budući da odvjetnici imaju pravo žalbe i na odluku suda da ne izdvoji po njihovom mišljenju nezakonite dokaze, cijeli spis ponovno odlazi na Visoki kazneni sud. To znači da još neko vrijeme vijeće Županijskog suda u Zagrebu neće biti u mogućnosti odlučivati o osnovanosti optužbi protiv aktera u aferi Tebra.

Što je sve bilo blokirano?

Inače, kako je na početku procesa javio Jutarnji list, Tomislavu Sablji i osobama koje se s njim povezuju bila je bokirana imovina vrijedna oko 5,5 milijuna kuna. Zaplijenjena su mu dva Mercedesa, S AMG i GLE AMG, vrijedni gotovo 1,2 milijuna kuna, Porsche Cayenne vrijedan oko 750.000 kuna, nekoliko automobila male vrijednosti te dvije brodice ukupne vrijednosti od oko 430.000 kuna.

Blokirano mu je i više nekretnina, među kojima su garaže i zemljišta uglavnom vrijedna do 100.000 kuna, ali i dva apartmana na Rabu, stan i poslovni prostor u Zagrebu te kuća i zemljište u okolici Zagreba.

Tomislavu Sučiću, optuženom da je bio Sabljina desna ruka, blokirana je imovina vrijedna oko 4,5 milijuna kuna. Riječ je o dva Audija, A4 i Q5, vrijedna ukupno oko 200.000 kuna, BMW-u 740 D xDrive, vrijednom 850.000 kuna te gliseru Stingray dužine 6,9 metara i nizu nekretnina, dva stana na Laništu vrijedna više od 1,2 milijuna kuna, manjem stanu u Zagrebu, apartmanu na Rabu te zemljištima u Zagrebu i kod Šibenika.

Eksplozija uništila blokirani stan

Jedan od Sučićevih stanova na Laništu uništen je u eksploziji koja se dogodila prije nešto manje od dva mjeseca.

Sučića su istražitelji o podmetanju eksploziva ispitali u zatvoru, no do sada nije objavljeno je li utvrđeno tko mu je i zašto na tako brutalan način poslao poruku. Naime, u snažnoj eksploziji zgrada na Laništu ozbiljno je oštećena, a Sučićeva partnerica koja je tada bila u stanu lakše je ozlijeđena. Dio stanara morao je biti evakuiran zbog sumnji da je narušena statika zgrade.

Ukoliko prije potvrđivanje optužnice okrivljeni uspiju rasprodati svoju imovinu izvjesno je da u slučaju pravomoćne presude država neće imati mogućnost oduzeti ilegalnu zaradu. Inače, s više instanci upozoravano je kako je dvije godine prekratki rok za blokadu imovine u složenim slučajevima, no Zakon o kaznenom postupku u tom dijelu do sada nije izmijenjen.