Očekivano, Fina je podnijela prijedlog za stečaj 3. maja

3. maj je 120 dana u blokadi zbog ukupnog iznosa od nešto više od 72 milijuna kuna

Financijska agencija (Fina) podnijela je Trgovačkom sudu u Rijeci prijedlog za otvaranje stečajnog postupka u brodogradilištu 3. maj zbog neprekinute blokade od 120 dana u ukupnom iznosu od nešto više od 72 milijuna kuna. Fina je prijedlog uputila 24. prosinca, a Trgovački sud ga je u petak zaprimio, vidljivo je iz obrasca objavljenog na e-oglasnoj ploči Trgovačkog suda.

U prijedlogu za otvaranje stečajnog postupka navodi se da dužnik ima 1.001 djelatnika. Usporedbe radi, na kraju 2017. u 3. maju je radilo 1.367 djelatnika, a krajem rujna ove godine njihov broj je iznosio 1.192. U ukupnom iznosu duga od 72,11 milijun kuna uračunate su kamate i naknada Fine za provedbu ovrhe na novčanim sredstvima, navodi se između ostalog u prijedlogu.

Predsjednica Trgovačkog suda u Rijeci Ika Mohorović ranije danas potvrdila je da je Sud u petak zaprimo prijedlog Fine za pokretanje stečaja u Brodogradilištu 3. maju, a predmet je dodijeljen stečajnoj sutkinji Ljiljani Ugrin.

Ministar Horvat najavio je ovakav rasplet

Stečajna sutkinja u ponedjeljak će otvoriti prethodni stečajni postupak, a u roku od 60 dana od podnošenja prijedloga za otvaranje stečaja bit će zakazano ročište za raspravu o pretpostavkama za otvaranje stečaja. Ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta Darko Horvat izjavio je u četvrtak da će Financijska agencija (Fina) po službenoj dužnosti predati zahtjev za pokretanje stečajnog postupka u brodogradilištu 3. maj te da je Ministarstvo poslalo pozivna pisma na pet relevantnih adresa u potrazi za strateškim investitorom Uljanik grupe.

Horvat je kazao da uvjeti za pokretanje stečaja u Uljanik grupi ne postoje, ali da su oni nastupili u 3. maju, da teče rok od osam dana i u tih osam dana Fina će sigurno odreagirati. Uljanik je prošli tjedan raskinuo strateško partnerstvo s Kermas energijom Danka Končara te odlučio ponovno pokrenuti proces traženja i slanja poziva investitorima spremnima uložiti u restrukturiranje. Ministar je pozvao zainteresirane ulagače na iskazivanje interesa za strateško partnerstvo i dokapitalizaciju.

Iz Sindikalnog odbora za opstojnost 3. maja uoči otvaranja stečaja isticali su da im pokretanje stečaja u brodogradilištu nije prihvatljivo te da za 3. maj treba iznaći zasebno i održivo rješenje. Smatraju da 3. maj nije kriv za nastalu situaciju, nego da je u probleme zapao zbog više od 523 milijuna pozajmica danih Uljaniku.

‘LNG je ekonomski, ekološki i energetski neodrživ’

U osvrtu na situaciju u brodogradilištu 3. maj, primorsko-goranski župan Zlatko Komadina u petak je rekao da je riječ o apsurdnoj situaciji, jer u stečaj ide tvrtka koja više potražuje više nego duguje, ustvrdivši da je to hrvatski nonsens.

“Dogodilo se štetno činjenje Uprave Uljanika, kao vlasnika 3. maja, i nečinjenje države, koja je aktivnijom pozicijom mogla smanjiti izloženost države i zaposliti kapacitete. Još se nadam da takav scenarij još postoji u Vladi, čak i kroz provedbu stečaja”, rekao je dodavši da to treba učiniti na vrijeme, dok u 3. maju ima ljudi i znanja. Komadina je to izjavio na konferenciji za novinare, na kojoj je zajedno s načelnicom Omišlja Mirelom Ahmetović još jednom ocijenio da je projekt plutajućeg LNG terminala na krku ekonomski, ekološki i energetski neodrživ.