Očevici za Telegram: što se zbivalo u maksimirskoj loži kada je sudac Krušlin od Mamića dobio luksuzni sat

Drago Hedl pričao je s ljudima koji su svjedočili susretu na Maksimiru, kao i s poznanicima osječkog suca. Doznali smo i istinu o Titovim slikama

Tri godine i tri dana otkako je na Županijskom sudu u Osijeku osuđen Zdravko Mamić, uhićena su trojica osječkih sudaca: Ante Kvesić, Zvonko Vekić i Darko Krušlin. Numerolozi bi od te tri trojke, bez sumnje, mogli napraviti interesantnu priču, no ona je iznimno zanimljiva i bez toga.

Zanimljivo je recimo, što je prvoosumnjičeni Darko Krušlin jedini prošao bez istražnog zatvora, dok su dvojica niže rangiranih na USKOK-ovoj listi, drugo i treće osumnjičeni Zvonko Vekić i Ante Kvesić pritvoreni. Zanimljivo je, kao što smo već ranije pisali, da je predsjednik Županijskog suda u Osijeku, Zvonko Vrban pokrenuo stegovni postupak protiv Krušlina, koji nije završio u istražnom zatvoru, a protiv Ante Kvesića, kome je određen istražni zatvor, nije.

Neuredno obnašanje dužnosti?

No, najzanimljivije je što je Zvonko Vrban u rješenju o provođenju istrage rekao kako je još 2019. čuo od suca Ivana Turudića, inače deklariranog prijatelja odbjeglog Zdravka Mamića, kako suci Županijskog suda u Osijeku, kojima je Vrban nadređen, odlaze u Hercegovinu i da se ondje neprimjereno druže s odbjeglim Zdravkom Mamićem.

Izvori bliski Županijskom sudu u Osijeku tvrde kako je to ozbiljan propust predsjednika suda Vrbana jer se može svesti pod neuredno obnašanje dužnosti, što je jedan od razloga za stegovni postupak.

Vrban je, naime, spoznaje da neki njegovi suci odlaze u Hercegovinu i ondje se neprilično druže s odbjeglim Mamićem trebao prijaviti nadležnim institucijama, ako već sam nije smatrao da je to razlog za stegovni postupak. Međutim, Vrban je, kako je to danas objavio Telegram, ispričao Turudiću da su govorkanja o odlasku sudaca Mamiću u Bosnu i Hercegovinu, netočne glasine.

Zašto nije prijavio suce?

Ali, kaže Telegramov izvor, Vrban nije prijavio suce želeći tako zaštititi svog prijatelja Antu Kvesića, na isti način kako ga je zaštitio i sada, kad jedino protiv njega nije pokrenuo stegovni postupak.

“Mislim da je percepcija javnosti kriva i da ni približno korupcija nije obuhvatila pravosuđe onoliko koliko to javnost percipira”, rekao je Vrban u intervjuu osječkom Glasu Slavonije 22. veljače 2019., nedugo nakon što je izabran za predsjednika Županijskog suda u Osijeku.

Kako je Kvesić pomogao Vrbanu

Prijateljski odnos Vrbana i Kvesića produbio se početkom 1992. kada je Kvesić, koji je radio u osječkom Državnom odvjetništvu (tada se još zvalo Tužilaštvo), pomogao današnjem predsjedniku Županijskog suda u Osijeku da dođe na mjesto zamjenika općinskog javnog tužioca u Općinskom javnom tužilaštvu Osijek.

Vrban je do tada radio kao samostalni pravni referent u, do rata, jednoj od većih i bolje stojećih osječkih tvrtki “Autoslavonija”. Ondje je na poslovima pranja i čišćenja automobila radio njegov otac.

‘Briga o radničkoj klasi’

Direktor Autoslavonije bio je Dušan Marinković, jaki partijski čovjek u Osijeku tog vremena, rođak narodnog heroja Ive Jove Marinkovića. Svatko tko se sjeća tih vremena zna da se u tvrtke poput Autoslavonije nije dolazilo jednostavno, osobito ne na mjesta blizu rukovodećim.

”Direktor Marinković, kao čovjek Partije, želio se iskazati brigom o radničkoj klasi, pa je znao u tvrtku primati djecu svojih zaposlenika. To, nipošto, nije bio jedini kriteriji. Najvažnija je bila moralno-politička podobnost”, kaže za Telegram osoba koja je poznavala nekadašnjeg direktora Autoslavonije.

Titovi portreti u uredu

Kada je Zdravko Mamić nekoliko dana iza uhićenja trojice osječkih sudaca na svome Facebook profilu objavio fotografiju iz ureda Darka Krušlina na kojem se vide portreti Josipa Broza Tita, mnogi su mislili da je riječ o podvali. Fotografija je autentična: Krušlin je uistinu u svom uredu, u secesijskoj zgradi Županijskog suda u Osijeku, držao fotografije bivšeg predsjednika Jugoslavije.

Međutim, poznanici tog osječkog suca tvrde kako se radilo o Krušlinovu inatu i neobičnom smislu za humor: on nikada nije bio član Saveza komunista Jugoslavije, niti Titov štovatelj. Držao je te slike ondje da bi iritirao ”sedam sekretara SKOJ-a”, kako je nazivao neke od svojih sudačkih kolega, među njima i Vrbana, aludirajući da su se, nakon prvih višestranačkih izbora 1990., brzo prestrojili u pobjednički tabor i postali podobni za nova mjesta u pravosuđu kojih je tada, nakon temeljite čistke starih kadrova, bilo napretek.

Susret u maksimirskoj loži

U svojoj obrani koju je iznosio pred istražiteljima USKOK-a, Darko Krušlin imao je jak argument: presudio je Zdravka Mamića na 6 i pol godina zatvora (njegovog brata Zorana na 4 godine i 11 mjeseci) i naložio Mamićima vraćanje 78 milijuna kuna za koliko je oštećen Dinamo.

Problem je, međutim, što se Krušlin u maksimirskoj loži 22. studenoga 2016. našao sa Zdravkom Mamićem kojem će kasnije suditi. Krušlin tada nije mogao znati da će suditi Mamiću, ali je ta vjerojatnost postojala. Tu činjenicu ističe i USKOK.

Očevici tog susreta (s dvojicom od njih razgovarao je Telegram) kažu kako se u loži uistinu puno pilo i kako je Mamić u jednom trenutku rekao Krušlinu kako zna da će mu on suditi. Bilo je to tjedan dana prije potvrđivanja optužnice. Mamić je nekako saznao da je Krušlin rodom iz Tuzle, te rekao da je spreman onamo dovesti Dinamo na prijateljsku utakmicu sa Slobodom.

Kompromitirajuća epizoda

Tada se dogodila i, za Krušlina, ona kompromitirajuća epizoda s luksuznim švicarskim satom Audemars Piguet, kojeg je Mamić u jednom trenutku stavio Krušlinu na ruku. Učinio je to javno pred više svjedoka, pa je taj događaj lakše protumačiti kao pijano šegačenje nego podmićivanje. Upravo to i tvrdi Krušlin, prvoosumnjičeni u istrazi USKOK-a.

Naime, Mamićev sat nije jedino što je Krušlin, debelo iza ponoći, iz maksimirske lože ponio u Osijek. Kad se Krušlin tog jutra probudio i otriježnjen posegnuo za hlačama, ispričao je jednom poznaniku, osjetio je kako su hlače prilično teške. U jednom je džepu bio vadičep, u drugom sat. Odvrtao je film i prisjetio se događaja iz lože, gdje se, dok je pio s veselim društvom, igrao vadičepom, vrteći ga u ruci, a onda, u jednom trenutku, makinalno stavio u džep.

Vraćanje luksuznog sata

“Oko osam izjutra nazvao me Krušlin”, ispričao je Telegramu i prije nego što je došlo do uhićenja trojice sudaca, jedan Krušlinov prijatelj. “Rekao mi je za sat kojeg mu je Mamić stavio na ruku i zbunjeno pitao što da radi. Savjetovao sam da istog časa vrati sat i da ništa ne prijavljuje policiji, što je on kanio. Mislio sam da je bolje da sat vrati, pa je on tako i učinio. Već iza 10 sati u Hotelu Osijek, Mamićev je sat preuzeo Zoran Škorić, direktor Osijek Koteksa, osoba koja je Krušlina i Vekića vozila na utakmicu Dinama i Olympique Lyonnaisa.

Dan nakon što su trojica osječkih sudaca uhićena, prošlog četvrtka, 10. lipnja, u Zagrebu su, pred Državnim sudbenim vijećem (DSV) koje je odlučivalo o stegovnom postupku protiv Krušlina i Vekića, trebali biti saslušani (također uhićeni) poduzetnik Drago Tadić i Marina Mamić, supruga Zdravka Mamića. Stegovni postupak kojeg vodi DSV, naravno, prekinut je, jer je istragu preuzeo USKOK.