Hrvatska i službeno primljena u eurozonu, poznat je i definitivni tečaj konverzije. Marić: 'Ovo je povijesni dan'

Zdravko Marić ovaj je dan nazvao povijesnim

Na sastanku Vijeća za ekonomske i financijske poslove EU-a (Ecofin) Bruxellesu je usvojena konačna odluka o ulasku Hrvatske u eurozonu 1. siječnja 2023. godine. Ukupno su usvojena tri konačna pravna akta koja su potrebna kako bi Hrvatska mogla uvesti euro 1. siječnja 2023. Među njima je i odluka o stopi konverzije kune u euro po središnjem paritetu po kojemu će službeni tečaj biti 7,53450 kuna za 1 euro.

Definitivni tečaj je jednak onome po kojem je kuna prije dvije godine uključena u Europski tečajni mehanizam (ERM II). Uz uredbu kojom se utvrdio definitivni tečaj konverzije kune u euro, Ecofin je usvojio još dva pravna akta – odluku o prihvaćanju eura u Hrvatskoj te dopunu uredbe u kojoj će se popisu 19 članica europodručja dodati Hrvatska kao 20. članica.

Ubrzo se javio premijer Andrej Plenković. “Ostvarili smo strateški cilj – Hrvatska postaje članica Eurozone 1. siječnja 2023.! Uvođenje eura učinit će naše gospodarstvo otpornijim i dugoročno povećati standard naših građana. Članstvo u europodručju Hrvatskoj donosi veću sigurnost u krizi.

Hrvatskoj čestitali EU dužnosnici

Današnjim odlukama dovršen je postupak donošenja odluka u Vijeću i Hrvatska od 1. siječnja 2023. postaje 20. članica europodručja. “Želio bih čestitati svojem kolegi Zdravku Mariću i cijeloj Hrvatskoj na tome što su postali 20. zemlja koja se pridružila europodručju. Uvođenje eura nije utrka, već odgovorna politička odluka. Hrvatska je uspješno ispunila sve potrebne gospodarske kriterije te će od 1. siječnja 2023. plaćati u eurima”, izjavio je češki ministar financija Zbynek Stanjura, koji predsjeda Ecofinom.

Christine Lagarde, trenutna predsjednica Europske središnje banke, čestitala je Hrvatskoj na ulasku u europodručje a Valdis Dombrovskis, Povjerenik Europske komisije za trgovinu podsjetio je da je ovo prvi ulazak u eurozonu od Litve 2015. godine. “Ulazak u europodručje donijet će značajne ekonomske dobiti, bit će privlačnija za ulaganja, neće biti troškova konverzije, bit će jeftinije pozajmljivati zbog smanjenja kamatne stope”, kazao je. Čestitao je Hrvatskoj na ovom postignuću.

Paolo Gentiloni, Povjerenik za ekonomiju prisjetio se ata u Hrvatskoj rekavši kako je za njegovu generaciju to bio prvi rat iza Drugog svjetskog rata. “To je važno reći dok smo u tragičnoj situaciji s Ukrajinom, da se prisjetimo prvog rata nakon Drugog svjetskog rata u Europi i napretka koji je Hrvatska postigla i sada se priključuje eurozoni”, kazao je. Obratio se ministru Mariću rekavši kako ima još posla ali da danas treba proslaviti osnaživanje Unije jer sada ima još više Europljana koji dijele istu valutu. “Čestitam Zdravko”, rekao je.

Marić je ovaj dan nazvao povijesnim

Ministar Marić je rekao da je ovo veliki i povijesni dan za Hrvatsku. “Sve ove odluke označavaju sjajan trenutak u našoj povijesti, ali čvrsto sam uvjeren da je ovo velik trenutak za europsku monetarnu uniju. To je jasan signal da monetarna integracija traje. Ovo je važan signal svim građanima, klijentima i tržištima”, kazao je.

Posebno je zahvalio Europskoj središnjoj banci te Komisiji koji su pomogli u ovom procesu. Zahvalio je i cijelom hrvatskom timu Nacionalnog vijeća za euro na čijem čelu su Plenković i guverner HNB-a Boris Vujčić, članovima GSV-a te suradnicima u Ministarstvu financija. “Zahvalio bih građanima što su mi ukazali čast da danas budem ovdje i zastupam svoju zemlju”, rekao je.


Uskoro opširnije*