Od sutra moguće nabaviti hrvatske eurokovanice, ali plaćanje njima je kažnjivo. Iz HNB-a imaju i važnu vijest o bankomatima

Eurokovanicama s hrvatskim motivima zabranjeno je plaćati bilo što prije 1. siječnja

15.11.2022., Zagreb - HNB. Pocetni paket eurokovanica za potrosace bit ce dostupni od 1. prosinca u bankama, Financijskoj agenciji te HP-Hrvatskoj posti, a najvise ce se moci kupiti dva pocetna paketa eurokovanica za potrosace po jednoj transakciji. Paketi su pakirani u male plasticne vrecice u kojim se nalaze 33 eurokovanice svih apoena u vrijednosti od 13,28 eura, odnosno 100 kuna ce potrosaci izdvojiti za jedan pocetni paket eurokovanica.  Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL
FOTO: Sanjin Strukic/PIXSELL

Oni koji to žele, ususret ulaska Hrvatske u eurozonu, za 100 kuna će od početka prosinca moći nabaviti početni paket hrvatskih eurokovanica. Svaki paket, kako je na televiziji N1 pojasnio izvršni direktor HNB-ovog Sektora za gotov novac Tihomir Mavriček, sadrži 33 kovanice: tri kovanice po 2 i 1 euro, pet po 20, 50 i 10 centi, tri od 5 centi, četiri od 2 centa i pet od 1 centa.

Ukupna vrijednost je 13,28 eura, a moći će se nabaviti u svim poslovnicama banaka, pošte i Fine, ali njihova će uporaba biti zabranjena sve do 1. siječnja 2023., odnosno službenog ulaska Hrvatske u eurozonu.

“Do tada bi građani mogli imati problema ako plaćaju tim kovanicama, a mogli bi dobiti i kaznu jer to nije zakonsko sredstvo plaćanja do tada”, objasnio je Mavriček zašto tim eurima u prosincu nije dozvoljeno platiti nešto, primjerice, u Sloveniji.

Što će biti s bankomatima

Osvrnuo se i na situaciju s bankomatima, koje je nužno prilagoditi za prelazak na novu valutu, zbog čega će dio njih u periodu od 15. prosinca do 15. siječnja biti nefunkcionalan. “HNB je zajedno s bankama dogovorio da se od 15. prosinca ukine naknada za podizanje novčanica na bankomatima drugih banka, za kune do kraja prosinca, a za eure od 1. do 15. siječnja”, izjavio je Mavriček napominjući da će kompletna mreža bankomata od 15. siječnja isplaćivati eure.

Najavio je i da će sva sila kovanih kuna koju su građani predali bankama za tri godine biti prodana kao sekundarna sirovina, a postoji mogućnost i da budu reciklirane u eurokovanice.