Odlazak Milana Bandića

Kako je zagrebački gradonačelnik otišao dva mjeseca prije novih izbora

Milan Bandić otišao je u 66. godini, dva mjeseca prije izbora koje bi, prema svim istraživanjima, vrlo vjerojatno izgubio. “Večerali smo kod prijatelja Sergeja Ivanovića, sjedili, pričali o visibabama koje su ove godine prerano procvjetale, pili kavu”, govorio je danas Bandićev prijatelj doktor Gzim Redžepi. “Odjednom se samo srušio sa stolice”, opisao je.

Dr. Redžepi počeo je reanimaciju, zvali su i hitnu koja je stigla ekspresno, ali Milanu Bandiću nije bilo spasa: “Bio je to masivan infarkt”.

Prije 18 godina zagrebački gradonačelnik imao je teški moždani udar. Prije tri godine ugrađen mu je stent, pa je dobio bruh, pa je krajem 2018. zbog plućne embolije završio na intenzivnoj u Klinici za plućne bolesti Jordanovac. I lani je neko vrijeme proveo na Rebru, u međuvremenu je operirao i glasnice.

Svijeće u Bužanovoj

Njegovi bliski suradnici još noćas su otišli do supruge Vesne s kojom je živio u luksuznom penthouseu u Bužanovoj ulici. I neki građani odlazili su na tu adresu i palili svijeće pred haustorom. Članovi njegove stranke danas su izjavljivali kako je “živio i umro za ovaj grad”, premijer Plenković kazao je kako će Bandić “ostati zapamćen po svojim nastojanjima da čini dobro za Zagrepčanke i Zagrepčane”.

Svijeće pred zgradom Jurica Galoic/PIXSELL

Njegovi, na kraju nesuđeni, glavni oponenti na dolazećim izborima nisu htjeli puno govoriti o njemu. Joško Klisović kazao je kako iz poštovanja prema obitelji koja se oprašta od njega danas neće govoriti o njegovoj političkoj ostavštini, a slično je istupio i Tomislav Tomašević. “Izbjegao bih pitanja o liku i djelu Milana Bandića, jer smatram da je neprimjereno o tome govoriti. Problemi su veliki, ali danas ne bih o tome”, kazao je frontmen Možemo.

Politički analitičar Žarko Puhovski smatra kako je to pogrešno. “Reagirao je pomalo, recimo to tako, na malograđanski način rekavši da nije sad vrijeme da se govori o Bandićevim osobinama. Čitavo vrijeme se samo njima bavio, a sad ima tu ideju ‘o mrtvima samo najbolje’. To je jedna klasična malograđanska koncepcija koja je veoma popularna, ali mislim da nije popularna u onom krugu na koji Tomašević računa”, zaključio je.

‘Iza njega će ostati fontane’

Među prvima, još u nedjelju ujutro, o Bandiću je pisao HSS-ov Krešo Beljak koji je u poduljem statusu među ostalim objavio: “Sve što je bilo lijepo, a bilo je, posebno na početku, zauvijek ću pamtiti, a sve ono što je bilo ružno već sam zaboravio”.

Jedan od Bandićevih najbližih suradnika, Pavle Kalinić, tvrdi kako se zagrebački gradonačelnik osjećao dobro. “Nije bilo problema”, izjavio je. “On 21 godinu nije bio na godišnjem odmoru, što god netko rekao… To govori o osobi”, kazao je Kalinić. “Svi su mu govorili da stane, ali ljudi kad uđu u taj film, ne mogu stati”, dodao je te zaključio kako će iza Milana Bandića ostati fontane i njemu najznačajnija građevina, Muzička akademija.

Njegova zamjenica Jelena Pavičić Vukičević, koja će do izbora sada voditi grad, uz Bandića je bila dugo. Kada je prvi put izabran za gradonačelnika, ona je bila tajnica u gradskom SDP-u i od tada su blisko surađivali. “S njim na čelu Zagreb je postao istinska europska metropola”, izjavila je Pavičić Vukičević u nedjelju.

Svečana komemoracija za Milana Bandića održat će se u utorak 2. ožujka u zagrebačkom HNK, a pogreb će biti u srijedu, na Mirogoju. Kako je neslužbeno doznao Večernji, bit će pokopan na dijelu Mirogoja na kojem se nalazi grobnica narodnih heroja, gdje leži i nekadašnji zagrebački gradonačelnik Većeslav Holjevac.