Nekad je nužno odabrati stranu

Održan je povijesni sastanak Bidena i Putina. Ovo su ključne točke

Biden je ton sastanka opisao 'pozitivnim', Putin kaže da 'nema prijateljstva'

Swiss Federal president Guy Parmelin (C) US president Joe Biden (L) and Russian president Vladimir Putin walk out to meet the media after their arrival at the villa La Grange, during the US - Russia summit in Geneva, on June 16, 2021. (Photo by PETER KLAUNZER / POOL / AFP)
FOTO: AFP

Predsjednici Vladimir Putin i Joe Biden dogovorili su u srijedu na svom prvom sastanku nastavak razgovora o kontroli naoružanja i povratak veleposlanika na svoja mjesta u dvije prijestolnice, pošto su ih ranije ove godine Rusija i SAD povukle u jeku rasta napetosti. Samit u vili La Grande u Ženevi trajao je manje od četiri sata, znatno manje nego što su to Bidenovi savjetnici očekivali.

Odluka o dvije odvojene konferencije za novinare značila je da ništa nije ostalo od srdačnosti koja je pratila susret Putina i bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa 2018. Čak nije bilo ni zajedničkog ručka, ističe Reuters. Ipak, Biden je ton sastanka je opisao “pozitivnim”. Dodao je: “Napravio sam ono što sam došao napraviti”. “Ako se u nečemu nismo složili, nije bilo trzavica. Amerika je pokazala da se vratila”.

1. Vraćaju se veleposlanici

Prvi se novinarima obratio 68-godišnji Putin koji je kazao da je sastanak bio konstruktivan i bez animoziteta te da je pokazao želju obojice da shvate jedan drugoga. “Suglasili smo se da će se veleposlanici naših zemalja vratiti na svoja mjesta”, rekao je Putin. Datum još nije utvrđen, rekao je, ali je sastanak bio “konstruktivan”.

Američki veleposlanik u Rusiji i ruski veleposlanik u SAD-u posljednjih nekoliko mjeseci boravili su u svojim zemljama zbog pojačane napetosti između Rusije i SAD-a.

2. Kontrola naoružanja

Predanost kontroli nuklearnog naoružanja i smanjenja prijetnje ruski i američki predsjednik potvrdili su u zajedničkoj izjavi nakon sastanka u Ženevi.

“Nedavno produljenje ugovora Novi START pokazuje našu predanost kontroli nuklearnog oružja. Danas, ponovno potvrđujemo načelo da se u nuklearnom ratu ne može pobijediti i da se on nikada ne smije voditi”, navodi se. “Sjedinjene Države i Rusija počet će cjelovit Dijalog o strateškog stabilnosti kako bi postavili temelje za buduće kontrole naoružanja i mjere za smanjenje prijetnje”, navodi se u izjavi.

U izjavi se navodi i kako su SAD i Rusija “pokazali su da čak i u razdobljima napetosti mogu napredovati prema zajedničkom cilju osiguranja predvidljivosti u strateškoj sferi, smanjiti opasnost od oružanih sukoba i smanjiti prijetnju nuklearnog rata”, stoji u izjavi prihvaćenoj na prvom sastanku čelnika dviju sila otkako je Joe Biden ušao u Bijelu kuću.

3. Razgovor o Navalnom

Putin, kako ističe Reuters, nije međutim pokazao da je iole spreman na kompromis po ostalim pitanjima, poput sve veće ruske vojne nazočnosti kod istočne granice Ukrajine te optužbi američke strane da su neidentificirani Rusi odgovorni za niz kibernetičkih napada u SAD-u, a i potpuno je odbacio zabrinutost Washingtona za uhićenog oporbenog političara Alekseja Navalnog.

“Znao je da krši zakon koji je na snazi u Rusiji”, rekao je Putin smjerajući na kršenje ranije uvjetne zatvorske presude po kojoj se oporbeni čelnik trebao redovito javljati zatvorskim vlastima. Aleksej Navaljni je u kolovozu u komi prevezen u bolnicu u Berlinu nakon trovanja u Rusiji za koje optužuje Kremlj.

“Potpuno svjesno, ne poštujući zakon, otišao se liječiti u inozemstvo”, dodao je Putin: “Radio je što je htio. Učinio je to potpuno svjesno, zbog čega je uhićen”, rekao je. Biden je, govoreći na konferenciji za medije, istaknuo kako je na sastanku rekao Putinu da bi posljedice za Rusiju mogle biti razorne ako ruski opozicijski lider Aleksej Navalni umre u zatvoru.

4. Ljudska prava

Američki predsjednik je Putinu također rekao da će “uvijek na pregovarački stol stavljati pitanja ljudskih prava”. “Nije stvar u tome da mi progonimo Rusiju zbog kršenja ljudskih prava. Riječ o tome tko smo mi”, objasnio je Biden. “Kako mogu biti predsjednik Sjedinjenih Američkih Država, a da ne govorim protiv kršenja ljudskih prava”, rekao je Biden koji se novinarima obratio nakon ruskoga kolege.

Također je kazao da potezi ruskog predsjednika “umanjuju” položaj njegove zemlje na svjetskoj pozornici. “Kako bi to izgledalo da se mi upuštamo u aktivnosti u koje se on upušta? To umanjuje izglede zemlje koja se očajnički trudi da održi svoj status jedne od velesila”, rekao je Biden. Putinu je, nastavio je Biden, kazao da “nam trebaju neka temeljna pravila kojih se svi možemo pridržavati”.

Potvrdio je da se također razgovaralo o sudbini američkih državljana u ruskim zatvorima. Putin je kazao da vjeruje da se po tom pitanju može pronaći kompromis, iako nije dao naslutiti da je na vidiku neki dogovor o razmjeni zatvorenika.

5. ‘Nemam iluzija. Prijateljstva nema’

“Dogovorili smo se da ćemo početi konzultacije o kibernetičkoj sigurnosti”, rekao je također danas Putin. Međutim, “najveći broj kibernetičkih napada u svijetu izvodi se s američkog prostora”, ustvrdio je kritizirajući izostanak suradnje Washingtona u tom pitanju.

Novinari su pitali Bidena koje će biti posljedice ako će se nastaviti rusko petljanje u američke izbore ili drugi kibernetički napadi na SAD. “On zna da postoje posljedice. Zna da ću poduzeti mjere”, rekao je. Odnosi između dviju zemalja dodatno su se pogoršali u ožujku kada je Biden nazvao Putina “ubojicom”, zbog čega je Rusija povukla svog veleposlanika iz Washingtona na konzultacije. SAD je potom opozvao svog veleposlanika u Moskvi u travnju. Putin je danas nakon samita rekao da je zadovoljan Bidenovim objašnjenjem njegove primjedbe o “ubojici”.

Glede bilateralnih odnosa, Putin je rekao da je teško reći da će se odnosi sa SAD-om popraviti, ali da vidi “tračak nade” glede međusobnog povjerenja. Putin je rekao da nitko nikoga nije pozvao u posjet, ni Biden njega, niti on Bidena. “Nemam iluzija kada je u pitanju SAD. Prijateljstva nema, oni brane interese svoje zemlje. Dijalog je bio pragmatičan”, rekao je Putin.

6. Tema je bila i Ukrajina

O ulasku Ukrajine u NATO, Putin je rekao kako ne misli “da se tu ima o čemu raspravljati”. Rekao je i da Moskva razumije američko stajalište o “crvenim linijama”, ali i obrnuto te da nema ničega sadržajnog za raspravljati o mogućem članstvu Ukrajine u NATO-u.

Pritom je Putin optužio Kijev da krši sporazum o zaustavljanju sukoba između snaga ukrajinske vlade i proruskih separatista u istočnoj Ukrajini.

7. Na stolu i Arktik

“Zabrinutost američke snage zbog militarizacije Arktika posve je neutemeljena”, rekao je Putin i “uvjeren” je da ondje dvije zemlje “moraju surađivati. Rusija samo “popravlja uništenu infrastrukturu” nakon raspada Sovjetskog Saveza, rekao je Putin koji je arktičku regiju upisao u strateške prioritete i naredio velika ulaganja u vojnu infrastrukturu i eksploataciju rudnog bogatstva što je izazvalo napetosti s drugim zemljama u regiji.

Ustvrdio je da Rusija namjerava “potpuno poštivati međunarodne pravne standarde” na Arktiku koji su klimatske promjene učinile dostupnijim i otvorile plovne putove pa su porasle i ambicije za prirodnim izvorima te regije između Sjedinjenih Država i Rusije, ali i Kine. Moskva je ojačala svoju vojnu nazočnost, otvaranjem i modernizacijom nekoliko napuštenih baza iz sovjetskog razdoblja i rasporedila je svoj proturaketni sustav S-400.