Odvjetnica iz slučaja Franak: 'Ako nije bilo obavijesti o prešutnom minusu, građani imaju pravo na obeštećenje'

Smatra da je HNB trebao ranije reagirati, ali vjeruje da će cijela priča imati sretan završetak

06.08.2014., Zagreb - U knjiznici Bogdana Ogrizovica odrzana je konferencija za medija udruge Franak o nastavku pravnih aktivnosti u kolektivnom sudskom procesu protiv 8 banaka. Odvjetnica udruge Nicole Kwiatkowski.
Photo: Slavko Midzor/PIXSELL
FOTO: Slavko Midzor/PIXSELL

Vlada razmatra zakonska izmjene kao rješenje za problem prešutnih prekoračenja, rekao je danas premijer Andrej Plenković, a guverner HNB-a Boris Vujčić pojasnio da neće ukidati prekoračenja nego ih regulirati. O tome je za Dnevnik HTV-a govorila odvjetnica Nicole Kwiatkowski, koja je sudjelovala u borbi za prava građana u slučaju Franak.

Na pitanje mogu li građani tužiti banke, rekla je da to treba vidjeti od slučaja do slučaja.

“Ako banka kod odobrenja prešutnog prekoračenja nije obavijestila klijenta o tom odobrenom prešutnom ograničenju i nije mu naznačila kakva je kamata i u kojem vremenskom periodu, onda bi se u svakom slučaju moglo potraživati štetu, a odnosila bi se na visinu kamatne stope na prešutno prekoračenje”, istaknula je Kwiatkowski.

‘HNB trebao ranije reagirati, a država puno može napraviti’

Smatra da je HNB ranije trebao reagirati, jer, kaže, ugovoreno prekoračenje skoro više nije bio bankarski proizvod. Tvrdi da su banke odobravale samo prešutna ograničenja i dodaje da su mogle onda zaračunavati na prešutno prekoračenje.

Kwiatkowski vjeruje kako bi država oko ove situacije puno mogla napraviti, istaknuvši da bi trebalo raditi redovitije kontrole bankarskog poslovanja. “Trebalo bi možda uvesti financijsko opismenjivanje u škole. Možda kao predmet kako bi se djeca i mladi učili kako u odraslom životu funkcionirati i održavati ‘zdravima'”, poručila je.

‘Bez obavijesti banke, pravo na obeštećenje’

Banke neće naglo ukinuti prešutno prekoračenje, smatra odvjetnica. “To je preveliki reputacijski rizik te to mislim da ne možemo očekivati”, rekla je i dodala kako ne očekuje i da će banke ići zaraditi na ovoj situaciji “kada će građani krpati dugove”.

“U interesu je bankama da sačuvaju potrošače i klijente, oni zapravo žive od građana. Vjerujem da će ova priča imati sretan završetak i da neće završiti sa sudskim epilogom”, poručila je Kwiatkowski.

Naglasila je kako potrošači trebaju gledati kakve su obavijesti dobili od banka i da se ne može puno napraviti ako je prešutno prekoračenje bilo naznačeno. “Banka je ponudila, a netko je taj proizvod kupio”, rekla je dodavši da banke zapravo koriste to što ljudi ne znaju razliku između ugovornog prekoračenja i odobrenog prekoračenja. “Ne znaju da su različiti uvjeti. Ponavljam, oni koji nisu dobili obavijest imali bi pravo na obeštećenje”, zaključila je.