Odvjetnica Josipe Rimac teško optužuje USKOK, tvrdi da namjerno otežu s ispitivanjem svjedoka zbog izbora

Lidija Horvat upozorava da se njezinoj klijentici krše osnovna prava

29.05.2020.,Zagreb - Privodjenje Josipe Rimac ispred USKOK-a u Vlaskoj ulici. 
Photo: Dalibor Urukalovic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Odvjetnica Lidija Horvat koja je nedavno ušla u braniteljski tim bivše državne tajnice u Ministarstvu uprave Josipe Rimac osumnjičene zbog korupcije i trgovanja utjecajem kod gradnje vjetroparka Krš Pađene i dodjele poticaja i potpora danas je u istupu za N1 teško optužila USKOK.

Izjavila je kako smatra da USKOK zbog predstojećih izbora ne ispituje svjedoke, iako se to pravda činjenicom da su neki od okrivljenika obuhvaćenih istragom uložili žalbe. Naime, među svjedocima su, kao što je od ranije poznato, i Tena Mišetić, jedna od najbližih suradnica premijera Andreja Plenkovića, ministrica poljoprivrede Marija Vučković, te njezina tri državna tajnika i dvije pomoćnice.

Što se čeka s nastavkom istrage?

“Već se moglo ispitati sve svjedoke no mislim da to nije učinjeno zbog predstojećih izbora”, kazala je odvjetnica Horvat na pitanje novinarke Ive Puljić Šego.

Telegram doznaje da je svega par svjedoka dalo svoje iskaze, no onda se s ispitivanjem zastalo jer su neki od okrivljenika, među kojima je i drugoosumnjičeni Milenko Bašić, investitor u vjetropark, uložili žalbe na rješenje o otvaranju istrage. Dok te žalbe ne budu riješene prema Zakonu postupak ne može ići dalje. Odvjetnica ipak inzistira.

Josipa Rimac još nije vidjela sve dokaze

“Ovako sporo ispitivanje svjedoka je iznimno loša praksa koju često viđamo. Kada ne bi bilo nikakvog novog zahtjeva USKOK-a ni odluke suda Josipa Rimac bi bila puštena na slobodu nakon svih svjedočenja. Mislim da bi dinamika ispitivanja morala biti puno brža”, kazala je odvjetnica Horvat.

Braniteljica Josipe Rimac naglasila je kako još nije dobila ni uvid u ključne dokumente u spisu. To je, kaže, potpuno suprotno Direktivi EU o pravu na pristup informacijama u kaznenom postupku.

“Nismo vidjeli ni naloge za tajno snimanje, pa nismo mogli razmatrati eventualno osporavanje njihove zakonitosti. Obrana mora imati pristup cijelom spisu, pogotovo onome što je okosnica predmeta”, istaknula je odvjetnica upitana o sadržaju tajno snimljenih razgovora Josipe Rimac.

Krše li se Josipi Rimac osnovna prava?

Primijetila je kako ekstenzivno prisluškivanje bivše državne tajnice u Ministarstvu uprave može biti dovedeno u pitanje, budući da je Europski sud za ljudska prava u brojim svojim presudama naložio da se tajni nadzor mora posebno dobro argumentirati i restriktivno provoditi kako se građanima ne bi kršilo pravo na obiteljski život. Drugim riječima, istražitelji ne smiju previše zadirati u privatnost osobe koju prate i prisluškuju.

Osim toga, činjenica da obrana još nije dobila pravo uvida u ključne dokumente mogla bi dovesti u pitanje pravičnost suđenja. To je pak pravo kojeg svojim Člankom 6. štiti Europska konvencija o zaštiti ljudskih prava.

“Cijeli niz visokih dužnosnika nakon uhićenja moje klijentice već je davao izjave o njezinoj krivnji. Na taj način neki su ju već proglasili krivom, čime su joj prekršili pravo na presumpciju nedužnosti što je također pravo zaštićeno Europskom konvencijom”, rekla je odvjetnica Horvat.