Odvjetnik Ante Gotovine kaže da se iz haaških presuda može zaključiti kako Srbi nisu bili protjerivani iz RH

Luka Mišetić raspravlja s Documentom i Srpskim narodnim vijećem

Luka Mišetić
FOTO: PIXSELL

Jedan od odvjetnika koji su branili Antu Gotovinu pred sudom u Haagu osvrnuo se na prezentaciju o Oluji Srpskog narodnog vijeća (SNV) i Documente te je komentirao izjave srpskih političara uoči obilježavanja 20. obljetnice Oluje.

“Moja najveća kritika na prezentaciju Srpskog narodnog vijeća i Documente je u tome što ta prezentacija izostavlja neke ključne zaključke, ne samo drugostupanjskog Vijeća nego i prvostupanjskog vijeća. Čak i u prvostupanjskoj presudi Vijeće je jednoglasno donijelo odluke da hrvatsko vodstvo nije imalo namjeru da dozvoli ubijanje Srba, pljačkanje, paljenje imovine… Zaključilo je da krajinski Srbi nisu bili protjerani iz Krajine, osim u četiri grada, a u drugostupanjskom postupku Vijeće je srušilo i zaključak da se radilo o protjerivanju Srba iz ta četiri grada”, rekao je Luka Mišetić za televiziju N1.

Mišetić već nekoliko dana raspravlja s Documentom i SNV-om oko njihove prezentacije, koja je predstavljena na konferenciji za medije prošlog petka, a za koju iz Documente i SNV-a kažu da ju je Mišetić kritizirao prije nego što je ona uopće objavljena.

Vučićev režim ignorira međunarodne presude

Gotovinin odvjetnik odlučio je kometirati i izjave srpskog premijera Aleksandra Vučića te ministra rada Aleksandra Vulina.

“Na vlasti u Beogradu je Vučićev režim koji je već pokazao da ignorira presude međunarodnih institucija. Naime, režim u Beogradu negira genocid u Srebrenici i skoro je izazvao incident zbog tog negiranja, traži veto Rusije u Vijeću sigurnosti zbog rezolucija koje osuđuju taj genocid. Isto ponavljaju i u slučaju Oluje, gdje tvrde da je 250.000 Srba protjerano iz Hrvatske iako presude Haaškog tribunala i Međunarodnog suda pravde negiraju takve tvrdnje. Radi se o Vladi koja se temelji na tome da negira međunarodno pravo i međunarodne presude”, izjavio je Mišetić za N1.

Prema Mišetiću Srbi nisu protjerani iz Hrvatske

“Što se tiče protjeranih Srba, prvostupanjsko vijeće je utvrdilo da se radilo o protjerivanju iz četiri grada i ta brojka bi bila negdje do 30.000 ljudi sveukupno, a ta presuda je ukinuta u drugostupanjskom vijeću tako da se u Hrvatskoj ne može tvrditi da je netko protjeran, to je pravni pojam. Ja bih rekao da se na temelju haaških presuda ne može reći da su Srbi protjerani iz Hrvatske”, zaključio je Mišević i dodao da neće sudjelovati niti u mimohodu u Zagrebu niti u Kninu. Rado bi došao, kaže, ali ne može zbog obveza.