Ograničenje cijena 300 proizvoda je ludost koje bi se bojala i SFRJ. Neka Vlada radije analizira zašto je Slovenija jeftinija

Nije posao Vlade da određuje cijene mljevenih svinjskih lopatica

23.11.2022., Zagreb - U Nacionalnoj sveucilisnoj knjiznici predsjednik Vlade Andrej Plenkovic predsjedao je 18. sjednicom Nacionalnog vijeca za uvodjenje eura kao sluzbene valute u Republici Hrvatskoj.  Photo: Slavko Midzor/PIXSELL
FOTO: Slavko Midzor/PIXSELL

Jasno je da postoje neke osnovne namirnice poput brašna, šećera, mesa i ulja čije cijene su već zaštićene, ali kako bi se uopće odredila lista od 300 proizvoda koji “zaslužuju” ograničenje cijena, kao neophodni za normalan život? Vjerojatno bi nastao potpuni kaos s obzirom na to da na tržištu imamo desetke različitih brendova proizvoda, različitih cjenovnih rangova.

Nestvarno su izgledale neke scene s današnje sjednice Vlade na kojoj su šefovi Inspekcije, Porezne uprave i Carine premijeru Plenkoviću, drhtavim glasom podnosili izvještaj koliko je poskupio burek u pekarama.

Ipak, pozitivno je to što je Vlada ipak odustala od ideje, koju je prije nekoliko dana iznio ministar gospodarstva Filipović, da ograniči cijene čak 300 artikala, što se valjda ne bi usudio napraviti ni nekadašnji Savezni sekretarijat za cijene SFRJ.

Kako bi odabrali 300 proizvoda kojima bi ograničili cijene?

Jasno je da postoje neke osnovne namirnice poput brašna, šećera, mesa i ulja čije cijene su već zaštićene, ali kako bi se uopće odredila lista od 300 proizvoda koji “zaslužuju” ograničenje cijena, kao neophodni za normalan život?

Vjerojatno bi nastao potpuni kaos s obzirom na to da na tržištu imamo desetke različitih brendova proizvoda, različitih cjenovnih rangova… Kako odrediti koja pasta za zube smije koštati 2 a koja 5 eura? To je problem koji vjerojatno ne bi uspio riješiti čak ni ministar Filipović.

Tako smo na današnjoj sjednici Vlade uglavnom mogli čuti prijetnje trgovcima koji su povisili cijene u odnosu na 31. prosinca prošle godine. Inspekcijski nadzori, kako se moglo čuti, već su krenuli, a Plenković se pohvalio i da su se mnogi uplašili najava kazni, pa su samoinicijativno vratili cijene.

Dok trgovcima prijete kaznama, povisuju cijene svinjetine i šećera

Dok Vlada prijeti trgovcima kaznama zbog podizanja cijena, istovremeno je izmijenila Odluku o izravnim mjerama kontrole cijena određenih proizvoda donesenu u rujnu prošle godine kako bi povisila cijenu šećera i svinjske lopatice.

Najviša cijena svinjske lopatice povećana je sa 3,32 eura po kilogramu na 3,58 eura. Cijena šećera povećana je sa 1,06 eura na 1,33 eura za kilogram. Obrazloženje za promjene ovih cijena jest da se “usklađuju s novim kretanjima na tržištu”.

Vlada si je očito dala za pravo određivati tko i koliko smije zaraditi na određenom proizvodu, jer ako je cilj odluke o ograničenju cijena da kupce zaštiti od tržišnih kretanja, onda ih nema smisla usklađivati s tržišnim kretanjima. A ako nije taj cilj, onda ograničenje cijena nema smisla.

Vlada se uputila u besmisleni fine tuning cijena

U sklopu iste odluke došlo je i do snižavanja cijena nekih proizvoda pa tako svinjsko mljeveno meso koje je do sada smjelo koštati najviše 4,38 eura, sada se cijena snizuje na 4,11 eura. Smanjili su i maksimalnu cijenu suncokretovog ulja, sa 2,12 eura na 1,86 eura.

Uglavnom, sve to pokazuje da se Vlada upustila u prilično besmisleni fine tuning cijena, koji ne služi ničemu osim demonstraciji sile. Svaka tri mjeseca odredit ćemo po kojoj cijeni smijete prodavati šećer, zato što to možemo. Naravno, sve u skladu s tržišnim kretanjima.

Vlada bi se trebala pitati zašto je Slovenija jeftinija

Usprkos Vladinom igranju s cijenama, nisu uspjeli suzbiti inflaciju, jer je Hrvatska, naravno, mala i otvorena ekonomija i svi poremećaji globalnih ekonomskih tokova se neminovno, prije ili kasnije, preliju i na nas.

Mnogi su ovih dana otkrili da su cijene cijelog niza proizvoda u inozemstvu, čak i u istim trgovačkim lancima, znatno jeftinije nego u Hrvatskoj. Vladi bi bilo bolje da analizira zašto je tomu tako. Zašto su cijene nekih proizvoda u Sloveniji, pa čak i Njemačkoj niže nego u siromašnijoj Hrvatskoj, nego da se bavi određivanjem cijena mljevenih svinjskih lopatica.