Ogroman šamar: sud u Strasbourgu kaznio Hrvatsku zbog smrti šestogodišnje Madine iz Afganistana

Hrvatska nije provela učinkovitu istragu o smrti šestogodišnje migrantice i kršila je prava članova njene obitelji

Prije sad već skoro pune četiri godine, na teritoriju Srbije, blizu granice s Hrvatskom, vlak je naletio na šestogodišnju djevojčicu iz Afganistana, Madinu Hussiny. Umrla je.

Zgrožena zbivanjima oko tog slučaja tadašnja pučka pravobraniteljica Lora Vidović napisala je otvoreno pismo DORH-u, tražeći da istraži sve oko okolnosti oko smrti djevojčice čiji su preživjeli članovi obitelji tvrdili da ih je hrvatska policija, unatoč tome što su tražili azil, protjerala u Srbiju. Također, Vidović je tražila da DORH preispita ponašanje MUP-a prema ilegalnim migrantima, spominjući izraze poput namjerno zaobilaženje zakona i skrivanje dokaza.

Kazna 40 tisuća eura

Nakon toga MUP je jednostavno isključio Ured pučke pravobraniteljice iz pristupa njihovom sustavu postupanja prema migrantima, pojačao pritisak prema nevladinim udrugama koje su pomagale migranitma, a postupanje na granici ostalo je svih ovih godina solidan izvor skandala koji su povremeno odjekivali u europskim medijima i javnosti.

O slučaju Madine Hussiny i njene obitelji, te Republike Hrvatske presudu je upravo danas objavio Europski sud za ljudska prava. Kriva je. Republika Hrvatska. Kazna koju ćemo morati platiti iznosi 40 tisuća eura. Plus 16.700 eura za troškove postupka.

Ide li nova istraga?

Sud u Strasbourgu presudio je da je Hrvatska prekršila članak Europske konvencije o pravu na život time što nije provela učinkovitu istragu o vezi Madinine smrti. Nadalje, prekršen je članak koji govori o zabrani nehumanog i ponižavajućeg tretmana prema djeci iz obitelji Hussiny. Odlučeno je i kako je prekršena zabrana kolektivnog izbacivanja stranih državljana u odnosu na Madininu majku i njenih petero djece, te da je država ograničavala pristup obitelji njenoj odvjetnici.

Ona, odvjetnica Sanja Bezbradica Jelavić, za N1 je izjavila kako je ova presuda “satisfakcija nakon velike tragedije i teških povreda ljudskih prava obitelji Hussiny”, te kako se nada “da će Hrvatska evaluirati svoje postupanje i postupiti u skladu s jasnim stavom Europskog suda da još nije zastupila zastara za kazneni progon odgovornih”.