Nekad je nužno odabrati stranu

Okej, definitivno je, populisti su propali na izborima u Nizozemskoj. No, što sada slijedi za tu zemlju

Neformalni pregovori za sastavljanje Vlade kreću već danas

PVV leader Geert Wilders walks through a building lobby after election night in The Hague, on March 15, 2017. 
The Liberal party of Dutch Prime Minister Mark Rutte was set to win the most seats in Wednesday's elections, forcing far-right Geert Wilders into second place along with two other parties,  the Christian Democratic Appeal and the Democracy party D66, exit polls predicted. / AFP PHOTO / ANP / Robin Utrecht / Netherlands OUT - Belgium OUT
FOTO: AFP

Populizam je zaista pao na svom prvom ovogodišnjem testu u Europi, konzervativna stranka Geerta Wildersa izgubila je na parlamentarnim izborima u Nizozemskoj, štoviše prošla je puno lošije nego što se to očekivalo.

Nakon 94 posto izbrojenih glasova, jasno je da je aktualni premijer Mark Rutte pobjednik, njegovi liberali osvojili su 33 mandata od ukupno 150 koliko ih ima u parlamentu. Wildersovi konzervativci osvajaju 20 mandata, samo jedan više od kršćanskih demokrata i centrističke stranke Demokrati 66, javlja CNN.

Najveći odaziv u posljednja tri desetljeća

Slijedi Zelena ljevica s 14 osvojenih mjesta u parlamentu, a isto toliko dovila je i Socijalistička stranka. Najveći poraz ipak je doživjela Laburistička stranka, koalicijski partner liberala, koja je na ovim izborima osvojili samo 9 mandata, javlja Guardian. Odaziv birača na ovim izborima bio je 81 posto, najviše u posljednja tri desetljeća.

Rutte poručio da je zaustavljen populizam

Nizozemski premijer i pobjednik ovih izbora Rutte izašao je sinoć na pozornicu u Haagu kako bi potvrdio svoju pobjedu, praćen snažnim ovacijama svojih pristaša iz stranke. Rutte je u prvom obraćanju svojim okupljenima rekao kako je nakon Brexita i američkih izbora zaustavljena “kriva vrsta populizma.”

I Wilders je sinoć svojim pristašama poručio kako su također dio pobjede. “Rutte koristi zastrašujuće riječi kada kaže da su ovi izbori zaustavili krivu vrstu populizma, nije me se još riješio”, poručio je Wilders.

Čestitke europskih kolega Rutteu

Već je počeo primati čestitke europskih lidera. Njemačka kancelarka Angela Merkel telefonirala je premijeru Rutteu i čestitala mu kazavši kako se raduje budućoj suradnji s Nizozemcima “kao prijateljima, susjedima i Europljanima”. Francuski ministar vanjskih poslova Jean-Marc Ayrault podijelio je na svom Twitteru kako mu je laknulo zbog rezultata u Nizozemskoj.

“Čestitam Nizozemcima zbog sprječavanja porasta tvrde desnise. Spremni smo raditi na jačanju Europe.” Talijanski ministar vanjskih poslova Paolo Gentillioni napisao je kako je antieuropska desnica izgubila izbore u Nizozemskoj. “Svi zajedno za promjene i oživljavanje Europske unije”, poručio je na Twitteru.

Ovi su izbori bili pod velikim povećalom europske javnosti, kao test tvrdokorne desnice u Europi koja sada fokus prebacuje na francuske predsjedničke izbore u travnju i njemačke izbore u rujnu. No, pred Rutteom je još mnogo posla, imat će glavnu ulogu u formiranju vladajuće koalicije u Nizozemskoj.

Što slijedi?

Prosječno vrijeme za formiranje vlade je 72 dana, a neformalni razgovori počinju već danas. Predsjednica Donjeg doma, laburistica Khahija Arib pozvat će na sastanak lidere svih političkih stranaka koje će biti zastupljene u novom parlamentu, i to na temelju trenutnih izbora koji su pristigli tijekom noći.

Cilj je odrediti tzv. skauta koji će biti zadužen za održavanje neformalnih razgovora sa svim strankama o idejama za stvaranje nove koalicije obzirom da nitko nema dovoljno mandata da može samostalno sastaviti vladu, piše Bloomberg. Službeni pregovori ne mogu početi dok se ne proglase konačni rezultati izbora što se očekuje sljedećeg utorka. Dva dana nakon trebao bi se sastati i parlament u novoizabranom sastavu.

Službeni pregovori

Formalni proces pregovora o koalicijama počinje imenovanjem tzv. informatora koji preuzima ulogu glavnog pregovarača. Sve do 2012. to je bio nizozemski kralj, no obzirom na promjene koje su u međuvremenu nastupile sada će to najvjerojatnije biti istaknuti političar najveće stranke. Njegova je zadaća ispitati koja je stranka spremna koalirati te koji bi problemi i prepreke mogli biti u usuglašavanju stavova različitih stranaka.

Često se imenuje više informatora kako bi se ubrzao i olakšao procec pregovora. On mora na neki način naogvarati stranke da uđu u koaliciju s njegovom strankom te se fokusirati na iznalaženje kompromisa o budućoj Vladi. Ako informatorovi napori na kraju ne izrode nekim konkretnim dogovorom on će podnijeti ostavku na tu poziciju, a cijeli proces počinje ispočetka. Primjerice za izbore 2003. kada je premijer bio kršćanski demokrat Jan Peter Balkenende bilo je potrebno tri kruga informiranja.

Konačni dogovor

Nakon što se postigne dogovor o planovima za buduću vladu, dolazi do ključnog koraka. Potraga za pravim ljudima za posao.U ovoj fazi obično se imenuje osobu koja će biti sljedeći premijer. Zanimljiv je podatak da Nizozemska nikada nije imala ženu za premijerku, što ni ovaj put vjerojatno neće biti slučaj jer s čelnici 8 najvećih stranak muškarci.

Odlukom o osobi premijera završavaju se pregovori i kreće se u imenovanje tima ministara i zamjenika ministara, drugim riječima Vlade. Obzirom na rezultate izbora proces pregovora bi ovaj put mogao potrajati. Jasno je da Rutte neće moći koalirati s Wildersom, a na koji način će krenuti prema sastavljanju nove Vlade, vidjet ćemo u sljedećim danima.