Okej, nemamo samo mi redikule. Šef bolnice u Doboju umjesto medicinskih maski nabavio maske za varenje

Priznao je krivnju i pristao na 10 mjeseci zatvora

25.05.2015., Split - Zavarivac i varenje."nPhoto: Ivo Cagalj/PIXSELL
FOTO: Ivo Cagalj/PIXSELL

Ravnatelj bolnice “Sveti Apostol Luka” u Doboju u BiH, Mladen Gajić, tijekom pandemije je umjesto zaštitnih medicinskih maski za bolnicu i Dom za starije Doboj nabavio maske za varenje oštetivši time proračun grada za 82.320 KM (oko 320.000 kuna), javlja Mondo.ba. Danas je na ročištu objavljeno kako je s državnim tužiteljstvom sklopio sporazum o priznanju krivnje te da je pristao na 10 mjeseci zatvora. Počinjenu štetu gradskom proračunu je samoinicijativno uplatio nakon što je restrukturirao kredit, što je tužiteljstvo nazvalo “neobičnom situacijom”.

Gajić je optužen za nesavjestan rad u službi, a tereti ga se da je proveo postupak javne nabave zaštitnih odijela i maski za potrebe bolnice, ali i za dom za umirovljenike u Doboju, pregovaračkim postupkom bez obavijesti o nabavci. Ukupna vrijednost nabave iznosila je 136.918 KM s PDV-om (oko 530.000 kuna).

U optužnici stoji da je ravnatelj bolnice gradski proračun oštetio “svjesnim kršenjem zakona i drugih propisa te propuštanjem nadzora”. Naime, ugovor o nabavi je sklopio s banjalučkom putničkom agencijom “Travel 4 Fun”, koja nije ispunjavala uvjete za sudjelovanje u javnoj nabavi.

‘Nema koruptivnog elementa’

“Umjesto ugovorene medicinske robe isporučena je nemedicinska roba. Umjesto zaštitnih odijela isporučena su odijela bez adekvatne zaštite i deklaracije, a umjesto profesionalnih zaštitnih maski stigle su maske za varenje”, rekla je danas državna tužiteljica Sanja Tadić-Stojisavljević.

Prihvati li Općinski sud Banje Luke sporazum o priznanju Gajićeve krivnje, o čemu će se odlučivati na ročištu 18. srpnja, i bude li ravnatelj bolnice osuđen, to će biti prva presuda u aferi “korona ugovori” – skandalu oko malverzacija kod nabave medicinske i zaštitne opreme tijekom pandemije koronavirusa. Državni tužitelji još uvijek vode istragu protiv bivšeg ravnatelja Instituta za javno zdravstvo Branisla Zeljkovića i drugih osumnjičenih za brojne zlouporabe u postupcima javne nabave tijekom pandemije.

Tužiteljstvo je reklo da bi presuda u ovom slučaju imala veliki značaj za druge predmete “koji se odnose na sumnje u visoku korupciju”. Gajićev odvjetnik Siniša Mikić je, pak, konstatirao da ovdje nema “koruptivnog elementa”. “Svjedoci su potvrdili da nitko nije tražio ni uzeo novac. Gajić je od početka inzistirao da, ako se utvrdi šteta, podmiri štetu u gradskom proračunu. Odmah je napravio reprogram svog kredita i opteretio se dugom kako bi vratio novac”, rekao je Mikić.