Oluja u iduća 24 sata: vjetar se smiruje, ali kreću poplave. U nekim dijelovima već je kritično

Rijeka Korana je već toliko nabujala da je odsjekla selo Korana u općini Rakovica

Jak i olujni vjetar noćas je poharao dobar dio Hrvatske, za sobom ostavivši slomljena stabla, razrušene krovove, razbacano smeće te nekoliko ozlijeđenih osoba. Čini se da je najgore bilo u Zagrebu, gdje je, prema riječima gradonačelnika, “ozlijeđeno 4-5 ljudi”.

Oluja je izazvala mobilizaciju gradskih sigurnosnih službi koje su sudjelovale u više od 240 intervencija tijekom večeri i noći, a borba za normalizaciju stanja na ulicama metropole vodila se cijelo jutro. Kako nas novi udari oluje ne bi iznenadili u iduća 24 sata, popričali smo sa stručnjacima koji su prognozirali razvoj vremenskih neprilika.

1. Kakva je prognoza za ostatak dana i sutra?

Meteorolog N1 televizije Dorian Ribarić rekao nam je kako očekuje da će do kraja dana nastaviti padati kiša i puhati olujni vjetar. “Vjetar će ipak popustiti tijekom noći, a do sutra bi se trebao smiriti, osim bure na sjevernom Jadranu. Gotovo je sigurno da na širem zagrebačkom području neće biti vjetra kakav je zabilježen noćas, kada je oko 4:20 na Griču puhalo brzinom od 102 km/h. To je, doduše bio jedan udar, a veći je problem to što je konstantna srednja brzina vjetra bila oko 50 km/h, što je dovoljno da nastane poprilična šteta”, kazao nam je Ribarić.

Meteorologinja Nove TV, Ana Bago Tomac, rekla nam je kako se ovo nevrijeme očekuje još noćas i sutra u prvom dijelu dana. “Ovako jaki olujni vjetar sigurno će puhati još noćas i sutra ujutro, a onda će polako slabjeti. Ipak, to ne znači da smo gotovi s opasnim vremenom, sutra i prekosutra slijede velike količine kiša i opasnost od poplava i izlijevanja rijeka. Predviđamo da će još noćas i sutra ujutro puhati vjetar do 100 km/h, ali ne i više od toga”, rekla nam je Bago Tomac.

Situacija s vodostajem rijeka u nekim područjima je već sada kritična. Nabujala rijeka Korana odsjekla je selo Korana u općini Rakovica. Trenutno su na terenu vatrogasci kako bi izvukli turiste iz obližnjeg naselja, mostovi su teško oštećeni, javlja Facebook stranica Općina Rakovica News.

Selo Korana upravo… 😭😭😭Vatrogasci su na terenu i pokušavaju izvući turiste koji su odsjeli u selu Korana, mostovi su teško oštećeni… ➡️pratimo situaciju i dalje🔴ORN

Gepostet von Općina Rakovica NEWS am Montag, 13. Mai 2019

2. Što se događalo u Zagrebu?

Informacije o ozlijeđenima i šteti koju je izazvala oluja danas je objavila zagrebačka policija. Od prevrtanja i rušenja drvenih štandova sinoć su na Črnomercu te na Trgu bana Jelačića ozlijeđene dvije ženske osobe, priopćili su iz PUZ-a. “Na Trgu bana Josipa Jelačića došlo je do prevrtanja drvenog štanda koji je pao na 80-godišnjakinju koja je tom prilikom teže ozlijeđena, dok je na Črnomercu uslijed jakog vjetra došlo do rušenja drvenog štanda na 61-godišnjakinju koja je tom prilikom zadobila površinske ozljede nosa”, navodi se u priopćenju policije.

Do 7:15 sati Županijski centar 112 Zagreb zabilježio je 240 intervencija operativnih službi. Intervencije su se uglavnom odnosile na uklanjanje stabala i grana, ali vatrogasci su morali gasiti i par manjih požara. Stanje je oko 8:30 bilo tako teško da su vatrogasci građane zamolili da zovu samo u slučaju krajnje nužde. Nešto prije 10 sati na koordinacijskom sastanku gradskih službi proglašen je i prvi stupanj pripravnosti u Zagrebu. Pritom je objavljeno da je na terenu osam tisuća vatrogasaca.

Posebno je dramatično zvučao poziv policije građanima da ostanu u kućama. “Zbog jakog i olujnog vjetra koji će i tijekom današnjeg dana puhati na području grada Zagreba i Zagrebačke županije, preporučuje se građanima da bez potrebe ne izlaze na otvoreno. Pogotovo se to odnosi na starije osobe i djecu. Preporučujemo građanima da koriste javni prijevoz. Također pozivamo građane da ne odlaze u okolno gorje”, objavila je zagrebačka policija.

3. Zašto građani nisu ranije upozoreni?

Gradonačelnik Bandić poslijepodne se javio za RTL te je, između ostalog, upitan zašto građani nisu na vrijeme upozoreni na razmjere oluje. Konkretno, voditeljica RTL-a Danas Ana Brdarić Boljat ustvrdila je kako se danima priča o oluji, upitavši ga “zašto nije izdano upozorenje, uz savjet roditeljima da ne šalju djecu u školu osim ako ne moraju”. Bandić je odgovorio: “Ja ne znam koje ste vi vijesti slušali, otkud ste znali da će biti ovakva oluja? Ovakve oluje nije bilo 50 godina. Ja sam u Zagrebu 45 godina i ne pamtim. Ništa se nije dogodilo, ozlijeđeno je 4-5 ljudi, sanirane su lakše ozljede”. Dodao je kako će do sutra u podne sanirati 50 posto štete te kako će se vrijeme, prema njegovim informacijama, dotad smiriti. “Ostalo ćemo srediti do četvrtka. Jedino smo pomaknuli otvaranje Floraarta za četvrtak. Ukopi će krenuti sutra od 12 sati. Sljemenska cesta je zatvorena, a tramvajski i autobusni promet u cijelom gradu funkcionira. Nema nikakve elementarne nepogode i nećemo je ni proglašavati”, rekao je Bandić dodajući da je prvi stupanj pripravnosti gradskih službi u tijeku.

4. Što se događalo u ostatku Hrvatske?

Državni hidrometeorološki zavod danas je izdao priopćenje o problemima koje je oluja izazvala diljem zemlje. “Obilna kiša te jak i olujan sjeverni vjetar, bura i jugo najjače su pogodili sjeverni Jadran te gorsku i središnju Hrvatsku”, javljaju iz DHMZ-a. “Obilna kiša mjestimice je uzrokovala bujične poplave u Istri, a naglo su počeli rasti vodostaji rijeka, osobito slivova Kupe i Une.” Izdano je i upozorenje za opasno vrijeme za regije oko Zagreba, Osijeka, Gospića, Rijeke, Kvarnera i Sjeverne Dalmacije, dok je za Velebitski kanal izdano crveno upozorenje zbog jake i mjestimice olujne bure, koja će puhati od 65 do 130 km/h.

U 18 sati se u Hrvatskoj Kostajnici održava izvanredna sjednica Stožera Civilne zaštite Sisačko-moslavačke županije. Iako stanje još nije kritično, zbog naglog porasta vodostaja rijeke Une u Hrvatskoj Kostajnici, koja raste od pet do deset centimetara na sat, u pripremi su mjere obrane od poplava, a zbog zamućenosti na vodocrpilištu vodu za piće potrebno je prokuhavati. Kostajnički Stožer Civilne zaštite uputio je građanima upozorenje o postupanju u slučaju daljnjeg porasta vodostaja. Građani su pozvani da ne šire paniku, da se opskrbe dovoljnim količinama pitke vode i lijekova, da napune mobitele i pripreme ručne lampe, prate stanje vodostaja, te slijede upute dežurnih službi

5. Što je sve oštećeno u oluji?

Nevrijeme koje je u ponedjeljak zahvatilo Zagreb ostavilo je traga na povijesnoj crkvi svetog Marka na Gornjem gradu, na kojoj je oštećen jedan od satova, onaj na istočnoj strani, a s krova na sjevernoj strani palo je nekoliko crjepova. Zbog nastalih oštećenja policija je iz sigurnosnih razloga zatvorila prolaz između crkve i zgrade Hrvatskog sabora, a time i ulaz u saborsku zgradu s Trga svetog Marka, pa se u nju ulazilo iz Opatičke ulice.

Također, tijekom protekla 24 sata na području Zagreba evidentirano je više materijalnih oštećenja zbog srušenih stabala. Na Maksimirskoj cesti jutros oko 5 sati stablo je palo na tramvaj u pokretu. Nitko nije ozlijeđen, ali zastoj je u tramvajskom prometu u smjeru zapada trajao od 5,30 do 9,30 sati. Među ostalim, u Rakitju je nedugo iza ponoći stablo palo na dva strujna kabela koji su potom pali na kolnik, a promet je bio obustavljen do jutarnjih sati, a na Rokovom perivoju je zbog pada stabla hrasta duljine 20 metara oštećen betonski zid i srušena metalna ograda. Na terasu kafića Oliver Twist u Tkalčićevoj ulici palo je veliko stablo koje je napravilo ogromnu štetu.

6. Trebamo li naviknuti na vremenske ekstreme?

Meteorologa N1 televizije Doriana Ribarića pitali smo trebaju li se građani navikavati na ekstremne vremenske prilike. “Ovako snažna oluja je rijetkost, ali ciklone u ovo doba godine nisu ništa neuobičajeno. Stvar je u tome što je olujni vjetar te snage u Zagrebu znatno rjeđa pojava nego na moru, pa ljudi, zgrade i priroda nisu prilagođeni takvom vremenu. Slična oluja je pogodila Zagreb 2013. godine, samo što je tada bilo manje kiše”, rekao nam je Ribarić, i otkrio da se vrijeme ipak mijenja. “U pučkoj meteorologiji se razdoblje od 12. do 15. svibnja naziva ‘ledeni sveci’. U tom je razdoblju uobičajeno pogoršanje vremena, pa imamo podatke da je svake druge godina zabilježen mraz ili oluja. U posljednjem desetljeću bilo je čak sedam godina kada su sveci bili zaista ledeni, pa se čini da je u pitanju promjena klime”, rekao nam je Ribarić.

Ana Bago Tomac objasnila nam je i da ovakvo vrijeme nije nešto što će postati uobičajeno: “Što se tiče navikavanja na ekstreme, ovakva epizoda ne može se povezati s klimatskim promjenama. Uzrok ovog je jednostavno sinoptička situacija, visoki tlak koji je inače pomaknut prema Rusiji, sada je baš nad Velikom Britanijom, dok je južno od nas ciklona i dogodilo se da je najjači vjetar baš nad nama. Sada je i temperatura deset stupnjeva manja od prosjeka što dodatno pojačava taj efekt hladnog zraka”. Meteorologinja Nove TV također je spomenula epizodu iz 2013. godine kada su udari vjetra bili ovako jaki, ali se radilo o 11. mjesecu, a ne proljeću.