Nekad je nužno odabrati stranu

Opet propala gradnja velebne osječke gimnazije. Županija zeznula ključnu nabavu, ne snalaze se s Excel tablicom

Najnovija prepreka u izgradnji zgrade I. gimnazije u Osijeku, dolazi u obliku šlampavog baratanja najosnovnijim uredskim alatom

FOTO: Studio Mapa d.o.o./Pixsell

Četiri godine najavljivana izgradnja nove velebne zgrade osječke I. gimnazije, na zemljištu tek nekoliko metara udaljenom od dvorca Pejačević, i dalje će čekati neke sretnije dane. Od 2018. i prve najave Osječko-baranjske županije, koja je osnivač škole, da izgradnja samo što nije krenula, odgode su se nizale iz godine u godinu. Najnovija dolazi zbog šlampavog baratanja Županije – jednostavnom Excel tablicom.

Tablicu troškovnika, nužnog dijela svake javne nabave, u postavkama su namjestili tako da nije prikazivala sve upisane brojčane podatke natjecatelja za ovaj velik posao. Kako zbog postavki koje su zadali u tablici nisu vidjeli sve brojke, jednog su ponuditelja diskvalificirali zbog praznog polja. Ono, dakako, nije bilo prazno, već im je takvim djelovalo – zbog pogrešnih postavki excelice.

Državna komisija za kontrolu javne nabave (DKOM) zbog toga je ovih dana srušila nepravilan odabir Osječko-baranjske županije. Sada će iznova morati ponoviti postupak odabira, što znači još vremena do prve lopate na gradilištu. Zbog pogrešnog baratanja Excel tablicom – čije se korištenje svladava u osnovnoj školi – iz županijskog će proračuna morati platiti i 100.000 kuna.

Škola u višegodišnjoj najavi

Sada već poduža priča o izgradnji novog objekta osječke I. gimnazije kreće u ljeto 2018. kada Županija, nakon sređenih imovinsko-pravnih odnosa te provedenog natječaja, izabire najbolje idejno arhitektonsko-urbanističko rješenje Studija Mapa iz Rijeke. U medijskim napisima lokalnih medija povodom tog odabira, izvještavalo se o useljenju osječkih gimnazijalaca u novi školski objekt za tri godine. Izgradnja je, pak, imala početi nagodinu, odnosno 2019.

Sredinom prosinca 2018. župan Ivan Anušić s autorima odabranog idejnog rješenja potpisuje ugovor o izradi projektne dokumentacije. Valja tada još ishoditi građevinsku dozvolu, “što se očekuje u proljeće 2019. godine, a potom počinju pripremni i građevinski radovi”, stoji u tadašnjim izvještajima lokalnih medija. S protekom godina, pomicala se i tvrdnja o početku radova, eto, nagodinu.

Sa svakom novom najavom, spomenimo i to, rasla je i cijena zahvata. Tako inicijalno 2018. godine stoji da će ova investicija Županiju koštati oko 43 milijuna kuna, sredinom 2019. u igri je iznos od 54 milijuna, da bi se najrecentnije spominjao iznos od 100 milijuna kuna. U konačnici, u listopadu prošle godine Županija raspisuje nabavu za radove izgradnje i vrijednost radova procjenjuje na 83,5 milijuna kuna bez PDV-a.

Nula koja je nestala

Slijedi šest izmjena natječajne dokumentacije pa zainteresirani ponuditelji svoje ponude na koncu dostavljaju do 18. veljače ove godine. Javlja ih se šest, čije ponude Županija razmatra gotovo tri mjeseca, do 12. svibnja ove godine. Župan Anušić 12 dana kasnije donosi odluku o odabiru zajednice ponuditelja Projektgradnja plus d.o.o. i Osijek – Koteks d.d. s cijenom ponude od 108.188.278 kuna s PDV-om. Državnoj komisiji za nabavu uskoro se pritužuje zajednica ponuditelja Gradnja d.o.o., Cras d.o.o. i Elektrocentar Petek d.o.o., koja je odbijena tijekom pregleda ponuda.

Tvrde da su, sukladno pravilima nabave, u Excel tablicu troškovnika za jednu od stavki kod radova na hidroinstalacijama naveli cijenu od 0,00 kuna (op.a. u praksi, ta se vrijednost upisuje ako je trošak te stavke uključen u neku drugu ili ako izvođač stavku namjerava izvesti besplatno). Pravila nabave i DKOM dopuštaju takav upis u troškovnik. Međutim, Županija u pregledu ponude tvrdi da ova zajednica ponuditelja nije upisala nikakvu vrijednost u dotičnoj stavci kod radova na hidroinstalacijama i da su ćeliju ostavili praznom, što nije dopušteno.

Bukvica Državne komisije

U žalbenom postupku, Državna komisija utvrđuje da je Županija postavke excelice svog troškovnika namjestila tako da se polje prikazuje posve praznim ako se upiše nulta vrijednost. Jednostavnim uključivanjem opcije excelice “prikaz nule u ćelijama koje imaju nultu vrijednost”, u troškovniku otpisanih ponuditelja prikazuje se vrijednost 0,00. Državna komisija u svojem rješenju očitava i svojevrsnu bukvicu Osječko-baranjskoj županiji. Ističe kako je Županija u pregledu ponuda otkantala ove ponuditelje s argumentacijom da su ćeliju excelice ostavili praznom.

S druge strane, u odgovoru na žalbu pred Državnom komisijom, Županija argumentira kako u alatnoj traci excelice (op.a. čiji se sadržaj vidi nakon što se klikne na odabranu ćeliju) jesu vidjeli upisanu vrijednost 0, ali bez dodatne dvije decimale, kako se cijena ima iskazati u troškovniku. Državna komisija dosta im plastično objašnjava da se vrlo konkretna nula s dvije decimale jasno vidi u ćeliji nakon što se uključi opcija excelice koju su isključili.

Županija se neće žaliti

Zbog lošeg baratanja nadležnih u Županiji najosnovnijim uredskim alatom, koje je ovoga puta kumovalo novoj odgodi početka radova, DKOM je poništio odluku o odabiru izvođača radova. Uz to, župan Anušić morat će posegnuti u županijski proračun i namiriti 100.000 kuna troška žalbenog postupka žaliteljima. Iz njegovog kabineta, za Telegram kažu kako neće osporavati rješenje DKOM-a sve kako bi, “čim se stvore svi potrebni preduvjeti”, mogli krenuti s izgradnjom I. gimnazije. Pojašnjavaju i zašto se cijeli proces izgradnje toliko odužio od 2018.

Nakon što su dobili kompletnu projektnu dokumentaciju u veljači 2020., krenula je pandemija pa je “uslijed novonastale situacije i neizvjesnosti projekt stavljen u mirovanje”. U listopadu 2021. raspisuju javnu nabavu radova na izgradnji, a rok za dostavu ponuda prolongira se zbog dvije izjavljene žalbe – obje u finalu odbijene – na dokumentaciju o nabavi. Na naš upit o tome zašto je kroz godine toliko varirala cijena projekta, iz kabineta župana kažu da su različite iznose procjenjivali stručnjaci u različitim fazama projekta.

Kako su se mijenjale njihove procjene, tako su mijenjali planirani iznosi u proračunu, poručuju iz Županije. Dodaju i kako je povećanju iznosa investicije doprinijelo i povećanje cijena na tržištu materijala i rada, kao i posljedice poremećaja tržišta zbog pandemije. Izgradnju su inicijalno planirali financirati vlastitim sredstvima, no donošenjem Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, otvorena im je mogućnost financiranja EU sredstvima. Za to, zaključuju iz kabineta župana, očekuju skoro raspisivanje natječaja.