Oporba spriječila riječkog gradonačelnika da si podigne plaću, HDZ-ovci rekli da ne zaslužuje povišicu

'Glasajte kako odlučite, neću se ni obogatiti ni osiromašiti za tih nekoliko stotina eura', rekao je Filipović

29.09.2022., Rijeka - Gradonacelnik Rijeke Marko Filipovic, dogradonacelnica Sandra Krpan i zapovjednik JVP Hinko Mance na Korzu dali izjavu povodom poplave izazvane jakom kisom.
  Photo: Goran Kovacic/PIXSELL
FOTO: Goran Kovacic/PIXSELL

Na sjednici Gradskog vijeća Rijeke nije prihvaćen prijedlog prvog rebalansa gradskog proračuna, kao ni prijedlog povećanja plaća gradonačelniku i njegovim zamjenicima. Prijedlog rebalansa proračuna u vezi je s novim ustrojem upravnih tijela Grada, koji stupa na snagu 1. travnja. Gradonačelnik Marko Filipović je istaknuo da se time ne mijenjaju visine prihoda i rashoda proračuna donesenog u prosincu 2022.

Prema tome, proračun za 2023. godinu ostaje na razini od 175,7 milijuna eura, a predložene su samo promjene posebnog dijela proračuna, u kojima se odražava promjena ustroja gradske uprave, što znači da se iznosi proračunskih stavki dijele u skladu s novim ustrojem.

Jovanović: ‘Bijedno i sramotno ponašanje’

U raspravi su samo predstavnici SDP-a poduprli predloženi rebalans, a oporbeni vijećnici nisu se javljali za raspravu. Za rebalans je bilo 16 vijećnika SDP-ove koalicije, Možemo! i PGS-a. Protiv je bilo 10 vijećnika HDZ-a, Mosta i nezavisni vijećnici Iva Rinčić, Maša Magzan i Davor Štimac, a suzdržani po jedan vijećnik Akcije mladih i Unije Kvarnera te nezavisni vijećnik Marin Račić. Za prihvaćanje prijedloga rebalansa bilo je potrebno 17 glasova.

“Riječ je o tehničkoj odluci, a neizglasavanje rebalansa je jadno, bijedno i sramotno ponašanje”, poručio je Željko Jovanović iz SDP-a kolegama gradskim vijećnicima, prenosi Novi list.

‘Ovo će dovesti do blokade čitavog sustava’

Gradonačelnik Filipović ocijenio je da su vijećnici, odbivši prihvatiti prijedlog, zaustavili mnoge aktivnosti u gradskoj upravi, za što će morati snositi političku odgovornost. Takva odluka dovest će do blokade čitavog sustava, istaknuo je.

Prijedlog povećanja plaća gradonačelnika i zamjenika oko 14 posto također nije prošao. Naime, do 2011. godine njihova se plaća obračunavala s koeficijentom 5,43 za gradonačelnika i 4,61 za zamjenika, kad su smanjene za 14 posto zbog krize.

Prijedlogom su se plaće trebale vratile na tadašnju razinu, gradonačelnikova s 1995 eura neto na 2305 eura. Plaća zamjenice gradonačelnika Sandre Krpan, koja obnaša dužnost profesionalno, porasla bi sa 1757 eura na 2026, a naknada zamjeniku Goranu Palčevskom, koji radi volonterski, porasla bi s 493 na 574 eura.

HDZ: ‘Gradonačelnik nije radio dovoljno kvalitetno’

Kako je istaknuto u obrazloženju, Rijeka je treći grad po veličini, plaća gradonačelnika je 19. po visini u Hrvatskoj, a s tim povećanjem bi došla do 13. mjesta. Adriano Rogić (HDZ) istaknuo je da ta politička stranka ne može prihvatiti povećanje plaće gradonačelniku jer smatra da dosad nije radio dovoljno kvalitetno.

Dio oporbenih vijećnika smatra da su rezultati gradonačelnikova rada takvi da ni ne zaslužuje veću plaću.

Nekoliko vijećnika isticalo je kako nije primjereno povećavati plaću gradonačelniku dok su plaće vatrogasaca javne postrojbe na nedovoljnoj razini. Marko Filipović je ustvrdio da se u raspravama o plaćama dužnosnika često provlače demagoške teze i floskule.

‘Neću se obogatiti za tih nekoliko stotina eura’

“Glasajte kako odlučite, neću se ni obogatiti ni osiromašiti za tih nekoliko stotina eura”, istaknuo je.

Za povećanja plaća bilo je 14 vijećnika SDP-ove koalicije i PGS, suzdržano je bilo dvoje vijećnika Mosta, a protiv je bilo 14 vijećnika, među kojima oni iz HDZ-a, Možemo!, Akcije mladih i Unije Kvarnera te sve četvero nezavisnih vijećnika. Gradonačelnik je s dnevnog reda povukao točku o korekciji plaća zaposlenika gradske uprave, navodeći da je vezana uz korekcije plaća gradonačelnika i zamjenika.