Optužbe protiv Mamića teške su 280 milijuna kuna, a mi vam donosimo još 7 velikih afera

Telegram donosi pregled trenutačno 8 najvećih afera

02.07.2015., Slovenija, Murska Sobota - Pripreme GNK Dinama. Prijateljska utakmica, GNK Dinamo - FK Vardar Skopje. Zdravko Mamic.
Photo: Igor Kralj/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

S novim optužbama što mu ih USKOK stavlja na teret Zdravko Mamić sada već odgovara za 280 milijuna kuna teške malverzacije na štetu Dinama. Novac je izvlačen iz zarade kluba iz Maksimira na transferima igrača i to preko zločinačke grupe kojoj je, kako sumnjaju istražitelji, upravo Mamić bio na čelu.

Nakon izdašnih transfera pojavljivali su se računi off shore tvrtki koje su navodno također u njima sudjelovale. U Dinamo su tako stizale fakture iz Švicarske, Velike Britanije, Svetog Vincenta i Grenadinea, Belizea i Hong Konga, Ujedinjenih Arapskih Emirata Gibraltara i SAD. Iako su sve fakture navodno bile lažne Mamić ih je uredno plaćao. S off shore tvrtkama, iza kojih su stajali Igor Krota, Sandro Stipaničić i Nikky Vuksan. Mamić je u ime Dinama čak potpisao ugovore prema kojima im je pripadalo 50 posto transfera dinamovih igrača iz jednog inozemnog kluba u drugi. Zato je ukupan iznos zbog kojeg se Mamića sada istražuje i narastao na 280 milijuna kuna.

Jedna je to od najtežih optužbi u posljednje vrijeme, iako je bez premca za sada još uvijek 400 milijuna kuna teška optužnica za kriminal u Podravci.

1. Šteta Podravci oko 400 milijuna kuna

15.10.2012., Zagreb - Damir Polancec nakon izlaska sa Zupanijskog suda gdje mu se sudi za aferu Podravka. Photo: Dalibor Urukalovic/PIXSELL
Proces protiv Polančeca traje već više od četiri godine PIXSELL/PIXSELL

Bivšem potpredsjedniku Vlade Damiru Polančecu i sedmorici bivših čelnika Podravke kao i njihovim poslovnim partnerima već četiri godine traje proces u kojem ih se tereti da su se udružili kako bi Podravkinim novcem stekli većinsko vlasništvo nad tom tvrtkom . Pri tome je Podravka oštećena za oko 400 milijuna kuna.

2. Dinamo oštećen za 280 milijuna kuna

Optužbe protiv Mamića danas su financijski otežale budući da su sada obuhvaćeni transfere što ih je raliziraro između 2007. i kraja prošle godine.

Mateo Kovačić
Sumnja se da je Mamić izvukao i novac iz Kovačićevog transfera u Real Screenshot

Jedan od posljednjih velikih transfera s kojima se Mamić hvalio tvrdeći da će na njemu Dinamo dobro zaraditi, bila je prodaja Joze Šimunovića Celticu. Iznos tog transfera iz rujna prošle godine bio je sedam i pol milijuna eura. Zdravko Mamić rekao je tada da je to najveći transfer u Celticovoj povijesti i dodao kako je Dinamo osigurao rekordan postotak od idućeg transfera Šimunovića. Ako je suditi po najnovijom optužbama pri tome je izdašan postotak osigurao i za sebe.

Svega nekoliko dana ranije Dinamo je trebao dobiti i dio “kolača” od prodaje Matea Kovačića iz milanskog Intera u Real Madrid. Još na početku rasvjetljavanja sumnjive uloge Mamića i njegovih suradnika iz off shore kompanija u transferima igrača, istražitelji su se zainteresirali upravo za dokumentaciju o Kovačićevom transferu u Real, koji je dosegao ukupno vrijednost od gotovo 40 milijuna eura.

Mamićeve optužbe, nakon sumnji u malverzacije u Podravci, najteže su među onima što se trenutno nalaze pred hrvatskim pravosudnim tijelima.

3. Cetinski odgovaraju za 140 milijuna kuna

Odmah iza Mamićevih po financijskoj težini slijede optužbe protiv supružnika Cetinski. Vinka i Mirko Cetinski suočeni su s 140 milijuna kuna teškim optužnicama za zlouporabu položaja i pranje novca. Time su oštetili tvrtku Kermas u vlasništvu Danka Končar.

09.07.2012., Zagreb - Vinka Cetinski u pratnji svog odvjetnika Ljubise Drageljevica dolazi na sud svjedociti protiv svog knjigovodje, na Opcinski kazneni sud u Zagrebu. Photo: Goran Stanzl/PIXSELL
Vinka i Mirko Cetinski poriču optužbe za malverzacije PIXSELL/PIXSELL

Tužiteljstvo tvrdi da su tijekom 2007., 2008. i 2009. godine, na bi li zaradili na kupoprodaji poslovnih udjela u dvije tvrtke, određivali te odobravali i naplaćivali veće cijene za poslovne udjele od njihove stvarne vrijednosti. Osim toga su prilikom kupoprodaje zemljišta od fizičkih osoba s prodavateljima usmeno ugovarali niže kupoprodajne cijene od one koje su navodili u pismenom ugovoru. Tu su razliku između usmeno i pismeno ugovorenih cijena zadržavali za sebe.

4. Prljavim novcem kupovani udjeli u Končaru

Božidaru Denžiću, o kojem je nedavno pisao Telegram, sudi se za izvlačenje i pranje oko sto milijuna kuna. Dio tog novca, nakon što je prešao preko računa off shore kompanija uložen je i izravno u poslovanje hrvatskog industrijskog diva Končara.

30.08.2012., Zagreb - Nakon ljetne pauze na Zupanijskom sudu nastavljeno sudjenje Ivi Sanaderu za aferu HYPO i INA MOL. Tamara Laptos Photo: Marko Lukunic/PIXSELL
Protiv Ive Sanadera u tijeku je nekoliko postupaka PIXSELL/PIXSELL

5. Protiv Sanadera optužbe za 100 milijuna kuna

Iako se optužnica protiv Ive Sanadera za prodaju udjela u Ini mađarskom MOL-u ne može ni izraziti u preciznim brojkama, ona formalno iznosi nešto manje od 40 milijuna kuna. Tu se može ubrojiti iznos od pet milijuna eura mita što ih je Sanader, prema optužnici dobio od Zsolta Hernadija, te još tri i pol milijuna kuna provizije koju je uzeo od Hypo banke.

No, ako se tome pribroji i iznos za koji se sumnja da je izvučen u aferi Fimi media, te mito što ga je primio za ulogu u kupoprodaji zgrade u Planinskoj ulici, optužbe protiv Sanadera penju se na gotovo sto milijuna kuna.

6. Kriminal iza preprodaja nekretnina u Istri

Tek nešto skromnijih 70 milijuna kuna teška je optužnica podignuta zbog malverzacije s preprodajom nekretnina u Istri. Ružica Marfan i Miro Oblak, koji su svojevremeno s izdašnih dva milijuna kuna donirali HDZ, javnosti su poznatiji i kao čelni ljudi famozne Rezidencije Skiper koja se povezuje s najvećim građevinsko-turističkim pothvatima u Istri, među ostalima i luksuznim hotelom Kempinski. Oblak je često spominjan i kao poslovni partner umirovljenog generala Vladimira Zagorca, što je on sam negirao, a u njegove projekte bila je uključena i Hypo Alpe Adria Banka.
No, u ovom slučaju Rezidencija Skiper je, prema sumnjama Županijskog državnog odvjetništva u Puli oštećena za više od 70 milijuna kuna što su ih Marfan i Oblak izvukli iz nje.

06.05.2015., Zagreb - Posljednji ispracaj umirovljenog casnika HVO-a Vinka Zuljevica Klice na gradskom groblju Markovo polje. Reno Sinovcic. Photo: Zeljko Lukunic/PIXSELL
Protiv Sinovčića je nedavno podignuta optužnica PIXSELL/PIXSELL

7. Sinovčić zlorabio predstečajnu nagodbu?

Vrlo visoko na ovoj bi se listi mogao naći i Reno Sinovčić kojeg optužnica tereti da je zajedno sa suradnicima oštetio vjerovnike i državu za gotovo 58 milijuna kuna. Riječ je o malverzacijama u predstečajnoj nagodbi Sinovčićeve tvrtke “Vox”.

8. Naftni tajkun odgovara za 46 milijuna kuna

Riječki poduzetnik Jozo Kalem optužen je zajedno s još dvije osobe za gospodarski kriminal tešak 46 milijuna kuna.

Prema optužnici Kalem je kao odgovorna osoba sastavio i ovjerio nevjerodostojan ugovor između Ri-Petrola i Modibita iz Ozlja. Ugovor je proveden kroz poslovne knjige IGM Tounja i njime je Kalem, kako tvrdi tužiteljstvo, fiktivno zatvorio dugovanja između IGM-a i Modibita koja su navodno iznosila oko 46 milijuna kuna.