Orbanu zbog njegove neliberalne politike nitko ne želi doći na 60. obljetnicu Mađarske revolucije

Na proslavu anti-sovjetske revolucije dolazi samo Andržej Duda

Hungarian Prime Minister Viktor Orban addresses a press conference at the Delegation Hall of the parliament building in Budapest on February 24, 2016.  
Hungary will hold a referendum on whether to accept mandatory EU quotas for migrants, Prime Minister Viktor Orban said, protesting that Brussels has no right to "redraw Europe's cultural and religious identity." / AFP / ATTILA KISBENEDEK
FOTO: AFP

Mađarska će 60 godina od anti-sovjetske revolucije proslaviti na nešto tiši način nego obično, piše Bloomberg. Zbog Orbanovog stava prema izbjeglicama, zabrinutosti oko stanja demokracije u zemlji i prijateljskog pristupa Rusiji, gotovo nitko od europskih vođa ne želi prisustvovati obilježavanju.

Samo će se poljski predsjednik Andržej Duda pridružiti Orbanu ove nedjelje u Budimpešti, a obojica bi trebali govoriti. Za usporedbu, kada se prije deset godina slavila pedeseta obljetnica, na obilježavanju je bilo čak 60 stranih dužnosnika.

Zaštitnik europskog kršćanskog identiteta

Kako piše Bloomberg, opozicijske stranke i ne-vladine udruge planiraju zajednički prosvjed protiv ”napada neliberalne vlade na ono što je ostalo od demokracije”.

‘ Možda se ne može reći da je Orban izoliran u EU, ali svakako nema dobar odnos s vođama zapadnih zemalja i nije iznenađenje da nitko neće doći na 60. godišnjicu revolucije,” rekao je Bloombergu Attila Tibor Nagy, politički analitičar iz Budimpešte.

Orbanova vlada nedavno je organizirala referendum s ciljem odbijanja izbjegličkih kvota. Mađarski premijer jedan je najljućih neprijatelja politike otvorenih vrata prema migrantima. Za vrijeme zadnjeg izbjegličkog vala na južnoj je granici zemlje podigao žičanu ogradu, a sebe prozvao zaštitnikom ”europskog kršćanskog identiteta”.

Neliberalna država

Orban se na političkoj sceni pojavio 80-ih, kao studentski vođa, liberal i anti-komunist. Tada se zalagao za odlazak sovjetske vojske i Mađarske. Na vlast je došao 2006. godine a od tada parlamentarnu većinu koristi kako bi izgradio, kako ju naziva ‘neliberalnu državu’, po uzoru na Tursku i Rusiju.

Orbanova administracija često se sukobljava s europskim direktivama oko politika koje su često percipirane kao narušavanje demokratskih sloboda, uključujući i pokušaje nametanja kontrole nad nezavisnim institucijama i medijima.

Komemoracija anti-sovjetskog ustanka državni je praznik, ali i često mjesto političkih prosvjeda.