Ostavka je dovoljna? Upravo smo otkrili Kuščevićev ugovor s čovjekom već uhićenim za offshore prevaru

Mutni karipski odvjetnik Vernon Veira uhićen je u lipnju 2011. radi pronevjere 1,5 milijuna dolara

FOTO: Telegram ilustracija

Kao načelnik općine, bivši ministar Lovro Kuščević potpisao je ugovor s čovjekom uhićenim radi offshore pronevjere 1,5 milijuna dolara, otkriva Telegram. Ovo je sasvim novi detalj u kontroverznoj suradnji Kuščevićeve općine i međunarodne mreže offshore kompanija koje su se dokopale stotina tisuća kvadrata zemljišta na Braču. Pod krinkom čudotvornog zdravstvenog projekta, Kuščević je gurao suradnju sa sumnjivim offshoreovima, tražio javna sredstva za njihove projekte, te im omogućio unosnu zaradu prenamjenom poljoprivrednih parcela.

Sporni ugovor Nerežišća i tvrtke Medis Investments potpisan je u ljeto 2014., a direktor Medisa od 2009. do 2015. bio je karipski odvjetnik Vernon Veira. Veira je zastupnik i posrednik za stotine offshore kompanija u poreznim oazama. Probleme sa zakonom ima još 2009. godine, kada se njegovo ime spominje u izvještaju lokalnih vlasti o prevarama i korupciji.

Povezan sa stotinama offshore kompanija

Uhićen je u lipnju 2011., pune tri godine prije potpisa ugovora s Kuščevićem, pod optužbama za pronevjeru 1,5 milijuna dolara. Međunarodne datoteke pokazuju da je Veira povezan s više od stotinu offshore kompanija na svijetu. U hrvatskoj je bio član uprava 12 kompanija, a najmanje četiri uključene su u zemljišnu operaciju na Braču: Medis, Perago, Impunitus i Aesculus. Zanimljivo, na mjestu direktora zamijenio ga je Željko Holik, nekadašnji preprodavač parfema koji se godinama predstavljao kao rukovoditelj zdravstvenog projekta.

Holik je kasnije, kao što je poznato, postao glavni savjetnik ministra Kuščevića, kao i savjetnik ministra Vrdoljaka. Nove informacije o kaznenim problemima Vernona Veire bacaju još nevjerojatnije svjetlo na cijelu priču. Informacije o pronevjeri i uhićenju dostupne su na internetu od 2011., kada ih je objavio lokalni listi na Karibima – zvuči nadrealno da ih baš nitko od nadležnih tijela nije pronašao. U trenutku potpisa ugovora, kompromitirani Veira je direktor kompanije, a ugovor je u ime tvrtke potpisao prokurist i splitski odvjetnik Zoran Šaljić.

Šaljić je još 2012. isticao Veiru kao direktora Medisa, nakon što je Slobodna Dalmacija problematizirala njihov otkup nekretnina po Splitu. “Ja ne sastavljam ugovore, samo ih dođem potpisati kod bilježnika kao ovlaštena osoba, ali zakonski zastupnik, odnosno direktor, vam može dati detalje”, odgovorio je odvjetnik Šaljić na upit novinara o hrvatskim podružnicama offshore kompanija. Veira ne odgovara na upite, a iz svih hrvatskih tvrtki otišao je 2015. U trenutku potpisivanja ugovora, ispričao je lokalni vijećnik Ivica Franulić, investitori su djelovali sumnjivo, ali je Kuščević garantirao za njih.

Veira savjetovao zataškavanje imovine

Na internetu se može pronaći Veirin članak iz 2004. godine. U njemu savjetuje investitorima da posluju preko offshore kompanija, “jer se tako nekretnine koje imate nikad neće otkriti u popisu imovine u vašoj zemlji”. Dodatno, savjetuje kupovanje karipske putovnice radi diskrecije i mogućih pravnih problema. “Mogućnost da se prikažete kao građanin druge zemlje možda će vam čak spasiti i život”, piše Veira.

Inače, svoje offshore usluge Vernon Veira nudi na otoku imena Sveti Kristofor i Nevis . Na istom mjestu registrirana je firma Croatian Land Holdings, jedna od ključnih u kompleksnoj mreži offshoreova koju Telegram već danima istražuje. Također, u novinskom istupu iz 2015., Željko Holik hvali se investitorima iz Nevisa. Ostaje temeljno pitanje: tko zapravo stoji iza firmi u čijim rukama je najmanje 300 milijuna kuna zemljišta u Hrvatskoj?

Još o aferi Kuščević: 19 ključnih Telegramovih tekstova o svim aferama bivšeg ministra