Osuđeni poduzetnik iz Požege pobjegao u BiH. Tamo je platio 140.000 kuna da izbjegne zatvor ali nije upalilo

U BiH se zatvor do godine dana može zamijeniti novčanom kaznom. Poduzetnik je mislio da je sve riješio, ali čim se vratio u Hrvatsku, policija ga odvela

Privođenje
FOTO: PIXSELL/Ilustracija

Nakon što je postalo jasno da braća Mamić svoje kazne ne žele služiti u Hrvatskoj, počelo se sve glasnije govoriti o mogućim izmjenama zakona koje bi spriječile da ljudi koji imaju dvojno državljanstvo izbjegnu izdržavanje kazne u Hrvatskoj. Spominju se i izmjene međudržavnih sporazuma.

Jedan od njih omogućuje hrvatskim bjeguncima da se u BiH izvuku samo s plaćanjem novčane kazne, ako su osuđeni na zatvorsku kaznu do godine dana. Nedavno je to napravio osječki poduzetnik Drago Tadić, a kada se vratio u Hrvatsku priznata mu je presuda iz BiH. Dakle, plaćanjem novčane kazne zamijenio je godinu dana zatvora.

Telegram je pronašao slučaj, koji, budući da je pravomoćan, može promijeniti tu praksu i postati svojevrsni presedan, tim više što se njime bavio i Ustavni sud. Riječ je o slučaju poduzetnika iz Požege koji je 2016. u Hrvatskoj bio pravomoćno osuđen na godinu dana zatvora zbog prijevare. Pobjegao je u BiH i tamo platio novčanu kaznu. No kada se vratio u Hrvatsku, morao je ipak odslužiti zatvor jer mu novčanu kaznu hrvatske vlasti nisu priznale kao odsluženje.

Poduzetnik iz Požege kažnjen je u Hrvatskoj

U razgovoru za Telegram ovaj poduzetnik tvrdi da uopće nije kriv. Ipak, činjenica je da je požeški sud pravomoćno kaznio njega i njegovog sina, koji je radio u obiteljskoj firmi. Poduzetnik je dobio godinu dana zatvora, a sin osam mjeseci.

Budući da ima bosansko-hercegovačko državljanstvo odlazi u BiH i od te zemlje traži da preuzme izvršenje zatvorske kazne. Dobiva odobrenje Ministarstva pravosuđa RH, a suglasnost daje i Ministarstvo pravde BiH.

Detalji presude koju je preuzela BiH

“Općinski sud u Livnu potvrdio je 11. prosinca 2017. presudu požeškog suda. Potvrđena mi je kazna od godine dana zatvora. No, u novom postupku, Općinski sud u Livnu mijenja mi tu zatvorsku kaznu za novčanu što je dozvoljeno u BiH za kazne do godine dana zatvora. Ta presuda odlukom Županijskog suda u Livnu postaje pravomoćna i ja plaćam 36.500 konvertibilnih maraka. Cijeli iznos podmirio sam 29. siječnja 2018. godine. Dakle, presuda je bila izvršena”, opisao je u izjavi za Telegram poduzetnik iz Požege. Inače, iznos od 36.500 konvertibilnih maraka u kunama iznosi nešto više od 140.000 kuna.

Početkom ožujka 2018. Požežanin se vraća u Hrvatsku. Svega nekoliko sati kasnije, policija ga uhićuje po tjeralici koju je za njim raspisao požeški sud. “Ušao sam u Hrvatsku iz Austrije gdje sam boravio poslovno. Granicu sam prešao normalno i došao kući. Idući dan, dok sam bio s obitelji za stolom policija je došla po mene.

Iako sam mislio da ću biti pušten čim moj odvjetnik dostavi potvrdu o odsluženoj kazni u BiH, to se nije dogodilo. Proveo sam u zatvoru deset mjeseci, a dva mjeseca dobio sam uvjetni otpust”, govori nam 56-godišnjak. Iz zatvora je sudu pisao žalbu i tražio da ga se pusti. Sud ga odbija.

Zašto je poduzetnik ipak morao u zatvor?

Obrazlažući svoju odluku ističe da je Ministarstvo pravosuđa RH dalo suglasnost za prijenos izvršenja kazne u BiH ali isključivo pod uvjetom da se ona ne zamjeni novčanom kaznom

“Kako je Bosna i Hercegovina postupila protivno suglasnosti Republike Hrvatske, odluku suda BiH Hrvatska nije dužna prihvatiti kao pravovaljanu”, navodi se u obrazloženju kojim je odbijen zahtjev osuđenog poduzetnika za obustavom izvršenja kazne u Hrvatskoj.

Ovu odluku prvotno je potpisao sudac izvršenja Mile Soldo a zatim ju je potvrdilo i izvanraspravno vijeće Županijskog suda u Slavonskom Brodu.

‘Zašto je mogao Drago Tadić a ne i ja’

Poduzetnik je već par dana kasnije, 22. ožujka 2018. podnio i ustavnu tužbu, tvrdeći da nije imao jednaka prava pred sudom, no Ustavni sud ga je odbio. Tužba mu je, kako nam je potvrđeno s Ustavnog suda RH, odbačena jer je ocijenjeno kako sudska rješenja na koja se žalio ne predstavljaju one akte o kojima mora odlučivati Ustavni sud RH. Drugim riječima, njegov slučaj nije bio nešto čime bi se Ustavni sud trebao baviti.

U međuvremenu je tužbu protiv Hrvatske, kako nam je potvrdio, uputio i Europskom sudu za ljudska prava. Poduzetnik iz Požege izvukao je i slučaj Drage Tadića, kojem je nedavno osječki sud priznao plaćanje kazne u BiH. Pozivajući se na Tadićev primjer, zatražio je od Županijskog suda u Slavonskom Brodu da još jednom razmotri i njegov slučaj.A njegov sin, kada je vidio što se dogodilo ocu, odlučio je ostati u BiH. Mladić je također tamo platio kaznu, no boji se da bi, ako se vrati u Hrvatsku, morao i u zatvoru odslužiti osam mjeseci.