Osumnjičeni gradonačelnik Kutine odbija dati ostavku pa mu produljili istražni zatvor

Zlatko Babić ostaje još mjesec dana u istražnom, zbog straha da ne ponovi kazneno djelo

08.09.2021., Kutina - Kutinski gradonacelik Zlatko Babic odrzao je konferenciju za medije vezanu uz posljednja dogadjanja u tvrtki Eko Moslavina.
Photo: Nikola Cutk/PIXSELL
FOTO: Nikola Cutk/PIXSELL

Kutinskom gradonačelniku Zlatku Babiću produljen je istražni zatvor za još mjesec dana. Kako u međuvremenu nije dao ostavku na funkciju, Županijski sud u Zagrebu smatra da bi na gradonačelničkoj poziciji mogao ponoviti kazneno djelo za koje je osumnjičen. Radi se o trgovini utjecajem prilikom zapošljavanja u Eko Moslavini te podmićivanju zastupnika.

Uz Babića, koji je zbog ove afere napustio HDZ, prije mjesec dana uhićeni su i donedavni predsjednik kutinskog Gradskog vijeća Davor Kljakić (HSLS), nezavisni vijećnik Dražen Kinderman te bivši vijećnik Darko Kousek koji su u međuvremenu pušteni da se brane sa slobode. Sud je ispitao sve svjedoke pa tako više ne postoji opasnost da bi mogli na njih utjecati.

Zašto je Babić još u Remetincu?

Babić je ipak zadržan u istražnom zatvoru budući da sud i dalje vjeruje kako bi mogao ponoviti kazneno djelo.

Njegova odvjetnica Višnja Drenški Lasan tvrdi da je to svojevrstan pravosudni reket. “Zar bi Zlatko Babić trebao odstupiti s dužnosti i zapravo tako na neki način priznati krivnju kako bi mu se ukinuo istražni zatvor. On smatra da nije kriv i svoje je ovlasti prenio na zamjenicu koja vodi Grad. To zakon i predviđa jer je ona demokratski izabrana zamjenica gradonačelnika”, objašnjava odvjetnica Drenški Lasan dodajući kako će u Babićevo ime pisati žalbu na rješenje o produljenju istražnog zatvora ali i ustavnu tužbu.

Što će na ovo reći Ustavni sud?

“Zlatko Banić je demokratski izabrani gradonačelnik i može biti smijenjen samo u slučaju da je pravomoćno osuđen. To što je u istražnom zatvoru znači samo da nije u ovom času u mogućnosti obavljati svoju dužnost. Jednako tako bi bilo i da je završio u bolnici. I tada bi ga mijenjala zamjenica.

Na ovu pravnu prazninu Ustavni sud je već upozorio u slučaju nekadašnje sisačko-moslavačke županice Marine Lovrić Merzel, no očito je da zakonodavac nije učinio ništa da to riješi. Ostanak na dužnosti ne može gradonačelniku biti razlog za produljenje istražnog zatvora”, naglasila je odvjetnica Drenški Lasan.

U Babićevo ime ona je zviždačicu Adrijanu Cvrtilu, bivšu direktoricu Eko Moslavine već prijavila i Pučkoj pravobraniteljici. Naime, drži da gospođa Cvrtila nije klasična zviždačica već je prijavu podnijela nakon što nije dobila povjerenje Skupštine tvrtke.

Cvrtila: ‘Moja izvješća su prihvaćena’

Sama Adrijana Cvrtila tvrdi kako Skupština Eko Moslavine nikada nije odbila prihvatiti njezin izvještaj o poslovanju, već su joj financijska izvješća za godinu 2017., 2018.,
2019. i 2020. na sjednicama Nadzornog odbora i na sjednicama Skupštine prihvaćena jednoglasno.

“Skupština Eko Moslavine je 17. lipnja 2021. jednoglasno prihvatila revizorsko izvješće revizorske kuće o poslovanju Eko Moslavine za 2020., a i Državna revizija koja je tijekom 2020. obavila nadzor nad poslovanjem Eko Moslavine dala je vrlo pozitivno mišljenje o radu i poslovanju”, ističe i podsjeća kako protiv nje dok je bila na direktorica nije vođen nikakav postupak, a jedan od prvih dokumenata što ih nije donijela bio je Pravilnik o postupku i mjerama zaštite dostojanstva radnika.

“Nakon toga sam donijela više internih općih akata kojima se osigurava zakonitost, transparentnost i kontrola u radu Eko Moslavine”, podsjetila je.