Osumnjičeni privatni detektiv fantastično poslovao s MUP-om: na natječaj se javila samo njegova firma, dobio 1,25 milijuna kn

Još nema naznaka hoće li se u ovu aferu uključiti i europsko tužiteljstvo

FOTO: Screenshot RTL / Telegram

U najnovijoj aferi koju razotkrivaju hrvatski istražitelji u fokusu se, kako smo već javljali, našao ugovor koji je tvrtka PIA Intelligence & Security, u vlasništvu poznatog hrvatskog detektiva Siniše Patačka, sklopila s Ministarstvom unutarnjih poslova Republike Hrvatske. Iako nema službene potvrde, izvjesno je da je riječ o ugovoru za nabavku sofisticirane opreme, tzv. anonimizatora. To su uređaji uz čiju pomoć je moguće anonimno korištenje mobitela i računala u okruženju, odnosno skrivanje njihovih IP adresa. Bili su namijenjeni inspektorima u hrvatskoj krim-policiji.

Istražitelji vjeruju da je Damir Osterman, visokopozicionirani policijski službenik u MUP-u, omogućio Patačku da pobijedi na tom natječaju, odnosno da natječaj bude prilagođen upravo njegovoj tvrtki. U zamjenu za to Osterman je, sumnja se, dobio oko 200 tisuća kuna mita. Službene potvrde ovih optužbi za sada nema, a osim Ostermana i Patačka istražitelji su se, doznajemo, fokusirali i na bivšeg obavještajca Marija Frlana, bliskog Patačku, te poduzetnika Dinka Palca.

Ugovor s MUP-om

Prema javno dostupnim podacima samo se PIA Intelligence & Security javila na natječaj za ‘Taktički GSM anonimizator’. Povjerenstvo je nakon pregleda ponude zaključilo da zaslužuju maksimalnih 100 bodova. Procijenjena vrijednost ugovora iznosila je 1.006.400 kuna bez PDV-a, a Patačko je ponudio svega 500 kuna manje, 1.005.900 kuna bez PDV-a. S PDV-om vrijednost ugovora iznosi 1.257.375 kuna. Odluka o odabiru donesena je 22. listopada 2020., a ugovor je potpisan sredinom studenog te iste godine.

Kako je ugovoreno da će isplatu dobiti nakon isporuke anonimizatora, Patačko je novac dobio tijekom 2021. godine. Pitali smo MUP tko je i zašto donio odluku o odabiru ove tvrtke, te tko je točno sudjelovao u kreiranju natječaja. Odgovore ćemo objaviti čim ih dobijemo.

Stručnjaci za sigurnost s kojima smo razgovarali uglavnom ne znaju čemu bi točno anonimizatori policajcima trebali služiti, kad se, kako nam tvrde, i uz njih trag mobitela može detektirati. Osim toga, uvjeravaju nas, postoje i drugi puno jeftiniji načini da se prikrije prisutnost nekog broja na baznoj stanici.

Novac iz EU fonda

Podaci iz Državne riznice potvrđuju da je Patačko novac za taktički GSM anonimizator doista dobio prošle godine. MUP nam još nije potvrdio koliko je uređaja nabavio i koristi li ih. Zanimljivo je da je kao izvor financiranja naveden europski Fond za unutarnju sigurnost i to njegov Instrument za financijsku potporu u području policijske suradnje, sprječavanja i suzbijanja kriminala te upravljanja krizama. Sredstva iz tog Fonda usmjerena su na osiguravanje visoke razine sigurnosti u Europskoj uniji.

“U okviru tog općeg cilja Instrument doprinosi, u skladu s prioritetima određenima u odgovarajućim strategijama, ciklusima politika, programima, procjenama rizika i prijetnji Europskoj uniji, sljedećim posebnim ciljevima: sprečavanju kriminala, suzbijanju prekograničnog, teškog i organiziranog kriminala uključujući terorizam te jačanju koordinacije i suradnje među tijelima za provedbu zakona i drugim nacionalnim tijelima država članica, uključujući Europol ili druga relevantna tijela Europske unije, i s relevantnim trećim zemljama i međunarodnim organizacijama; povećanju kapaciteta država članica i Europske unije da djelotvorno upravljaju rizicima i krizama koji mogu ugroziti sigurnost te priprema zaštite i zaštita ljudi i kritične infrastrukture od terorističkih napada i ostalih događaja koji mogu ugroziti sigurnost”, navedeno je u službenom obrazloženju o namjeni ovog europskog novca.

U ovom času nema potvrde radi li se i ovdje o novom slučaju koji je pokrenuo Ured europskog javnog tužitelja u Hrvatskoj, no nije isključeno da će europski istražitelji preuzeti daljnje postupanje nakon okončanja izvida.

Patačkova zarada

Prije nego što se sve rasplete, zanimljivo je primijetiti i da je Patačkova tvrtka PIA Intelligence & Security glavninu prihoda u 2021. izgleda ostvarila upravo na golemom poslu s MUP-om. Naime, prijavili su ukupno nešto više od dva milijuna kuna prihoda, a ugovor s MUP-om, podsjećamo, bio je težak 1.257.375 kuna.

Godinu ranije Patačko je imao svega 440.933 kune prihoda, te je 2020. završio s nešto manje od devet tisuća kuna dobiti. Nakon posla s MUP-om dobit mu je porasla na gotovo 244 tisuća kuna.

Patačkov mobitel danas je bio isključen, a nitko se nije javljao ni na telefon u sjedištu njegove tvrtke.