Orešković kaže da Čolović nije naš špijun, kaže da je to provokacija Srbije. Evo što još znamo o slučaju

Hrvatska još nije dobila službenu obavijest od Srbije

21.05.2009.Beograd - Policija je oko 17 sati uspjela savladati rastrojenog Dragana Marica  koji je naoruzan upao u zgradu Predsjednistva Srbije u Beogradu. Oteli su mu bombu i uhitili ga nedugo nakon sto je istekao rok za ispunjenje njegovih zahtjeva.  Marica su oko 18 sati prevezli u policijsku postaju te ce mu tijekom veceri istrazni sudac odrediti pritvor. Rastrojeni muskarac je od ranije poznat policiji, a o svom naumu je putem e-maila obavijestio cak i policiju.
Photo: HaloPix/Pixsell
FOTO: PIXSELL

Srpski mediji objavili su u petak kako je u Srbiji uhićen, navodno, hrvatski špijun. Prema pisanju Večernjeg lista radi se o 57-godišnjem Čedi Čoloviću, časniku u mirovinu Republike Srpske.

Ovo je 6 ključnih stvari o slučaju:

1. Tko je uhićeni muškarac i za što ga se tereti?

Čedu Čolovića tereti se da je godinama Zagrebu prenosio podatke iz Beograda te da su zbog njega najmanje devetorica Srba optužena za ratne zločine, piše Večernji pozivajući se na izvor iz Beograda. Uhićen je dok je bježao u Hrvatsku.

2. Srpski mediji objavili da je uhićen hrvatski špijun

Kako je ranije u petak javio srpski list Novosti, operativci Bezbednosno-informativne agencije (BIA) uhitili su u petak u Beogradu hrvatskog obavještajca.

Prema informacijama koje prenosi isti list, riječ je o agentu koji ima državljanstvo Srbije i Hrvatske, a radio je za hrvatsku obavještajnu službu. Ta je akcija izvršena u suradnji s Višim javnim tužilaštvom u Beogradu.

3. Obitelj tvrdi da nema veze sa špijunažom

U subotu se oglasila i obitelj Čede Čolovićeva, koja živi u Ugrinovcima, te kažu da su šokirani informacijom o njegovom uhićenju, piše Alo.rs. Prema njihovim riječima, Čedo je trebao otputovati u rodno mjesto Tepeljuh u Dalmaciju gdje ima i kuću.

“Čedo nema veze sa špijunažom. On ide u Tepljuh jer tamo ima kuću i obično provede u njoj po mjesec dana. Sada je trebao ići zbog berbe grožđa”, komentirala je njegova sestrična Danijela.

Čolovićev šogor Milan Borković kaže da Čedu poznaje od 1974. godine. “Znam ga više od 35 godina. Ranjen je u Hrvatskoj u rame i ovdje se liječio na VMA. On ovdje nije bio vojno lice i nema nikakvu funkciju u vojsci. Štoviše, Hrvati su ga čak nekoliko puta saslušavali zbog sudjelovanja u ratu”, kaže Borković.

4. Uhićeni nije zaposlenik hrvatskih tajnih službi

Nova TV objavila je, pozivajući se na diplomatske izvore, kako uhićena osoba nije zaposlenik hrvatskih službi, niti operativac, već eventualno suradnik.

5. Srbija potvrdila kako je uhićeni osumnjičen za špijunažu

Nekoliko sati nakon objave srpskih medija, Više javno tužiteljstvo u Beogradu potvrdilo je da su oni i srpska obavještajna agencija BIA uhitili muškarca zbog sumnje u špijunažu.

“Radi se o osobi koja ima državljanstvo Republike Srbije i Hrvatske, koja je do 1990. godine živjela i radila u Republici Hrvatskoj, nakon čega joj je mjesto prebivališta bilo u Republici Srbiji”, stoji u priopćenju Visokog javnog tužiteljstva u Beogradu, prenosi RTS.

6. Srpski tabloidi pišu da je špijunirao kako bi izbjegao suđenje

Srpski tabloidi u subotu pišu da je Čolović umirovljeni pukovnik koji je prihvatio ponudu hrvatske obavještajne službe da, ako bude u Srbiji špijunirao za njih, protiv njega neće biti podignuta optužnica za ratne zločine.

Nadalje navode da nije poznato kada je Čolović počeo “otplaćivati svoj dug Hrvatima”, no kako je sigurno da ga je Sigurnosno-obavještajna agencija (BIA) pratila izvjesno vrijeme kao sumnjivu osobu “koja se puno raspituje”.

Prema riječima sugovornika Blica, Čolović je bio vrlo direktan i nametljiv svojim pitanjima upućenim kolegama vojnim osobama i drugima zbog čega je i postao sumnjiv. Isti izvor iz sigurnosnih struktura navodi kako ovo nije prvi otkriveni slučaj hrvatskog špijuna koji radi za tamošnju službu jer je ucijenjen.

7. Mogu li hrvatski agenti djelovati u inozemstvu?

Prema Zakonu o sigurnosno obavještajnom sustavu Republike Hrvatske, zaposlenici tajnih službi imaju pravo djelovati u inozemstvu.

“Službene osobe sigurnosno-obavještajnih agencija mogu biti upućene na rad u inozemstvo u okviru suradnje sa stranom sigurnosnom ili drugom odgovarajućom službom ili na temelju međunarodnog ugovora.”, stoji u Zakonu.

8. Što slijedi?

Osumnjićeni će uskoro biti priveden nadležnom tužitelju radi saslušanja. “Osumnjičenom je za navedeno kazneno djelo određeno zadržavanje od 48 sati, nakon čega će biti priveden nadležnom tužitelju radi saslušanja. Tužilaštvo će u skladu sa svojim ustavnim i zakonskim ovlastima nastaviti postupanje u pravcu utvrđivanja svih okolnosti navedenog događaja”, piše u priopćenju Visokog javnog tužiteljstva u Beogradu.

Pri tome će, kako stoji u nastavku, voditi računa o zaštiti “vitalnih interesa Republike Srbije, a sve u cilju potpunog utvrđenja svih radnji koje čine obilježja ovog krivičnog djela u okviru svojih zakonskih ovlasti”. Zaključuju: “Nakon provedene istrage i utvrđenog činjeničnog stanja javnost će o tome biti pravovremeno obaviještena”.

9. Orešković komentirao slučaj

Tehnički premijer Tihomir Orešković u subotu je za HRT komentirao cijeli slučaj. Rekao je kako je razgovarao s ravnateljem Sigurnosno-obavještajne agencije Danielom Markićem koji mu je rekao kako uhićena osoba nije hrvatski špijun.

“Znamo da je bio major JNA i da se u vrijeme Domovinskog rata borio na srpskoj strani. Više informacija očekujemo od Ministarstva vanjskih poslova”, rekao je Orešković. Smatra da je riječ o srpskoj provokaciji.

10. Hrvatska još nije dobila službenu obavijest od Srbije

Hrvatska dosad nije dobila nikakvu službenu obavijest od srbijanske strane o uhićenju hrvatskog državljana pod optužbom za špijuniranje, rekao je hrvatski ministar vanjskih poslova Miro Kovač u subotu u Bratislavi, dodajući kako smatra da se radi o “trećerazrednoj epizodi sapunice” koja je plasirana u medije.

“Mi smo od jučer popodne u stalnom kontaktu s hrvatskim predstavništvom u Srbiji, pokušali smo saznati od relevantnih srbijanskih državnih tijela o čemu je riječ. Mogu vam reći da sve do sad nikakvu informaciju naše veleposlanstvo, unatoč tome što je inzistiralo, nije dobilo od vlade Republike Srbije i mi o tome službeno ne znamo ništa”, kazao je Kovač novinarima u Bratislavi gdje sudjeluje na neformalnom sastanku ministara vanjskih poslova EU-a.