Otkrivamo detalje: Sumnja se da je šef u GSKG-u za 10 posto provizije dijelio milijunske poslove za obnovu zgrada

Četiri osobe su uhićene u akciji policije i USKOK-a. U tijeku su pretrage ureda i domova

Jutros je u akciji policije i USKOK-a uhićen Neven Blažević, šef hitnih popravaka u Gradskom stambeno komunalnom gospodarstvu, zagrebačkoj tvrtki koja upravlja velikim brojem zgrada.

Potvrđeno je to Telegramu iz pouzdanih izvora. U finišu akcije uz Blaževića su uhićene još tri osobe, vlasnici firmi koje su surađivale s gradom.

Jutrošnja akcija PNUSKOK-a

“Tijekom jutra na području Zagreba policija je uhitila sve četiri tražene osobe, od čega jednog rukovoditelja iz trgovačkog društva u vlasništvu Grada Zagreba te se nad njima provodi kriminalističko istraživanje. Također, u tijeku je provođenje hitnih dokaznih radnji.

Nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja policija će osumnjičene predati pritvorskom nadzorniku dok će kaznena prijava biti podnijeta USKOK-u”, priopćeno je iz Ravnateljstva policije.

Sumnjiva obnova fasada

Telegram neslužbeno doznaje da je u pitanju kriminal vezan za obnovu fasada na zgradama kojima upravlja GSKG, te obnovu nakon potresa. Prema za sada dostupnim informacijama sumnja se da je Blažević, koji je bio i na čelu Povjerenstva za provođenje postupaka nabave za energetsku obnovu višestambenih zgrada, dodjeljivao poslove tvrtkama koje su mu za to plaćale mito. Navodno se radilo o iznosu od 10 posto od vrijednosti ugovorenih radova.

U ovom trenutku još nema potvrde tko je uhićen s Blaževićem, ali kako doznajemo istražuju se tri firme, Skela Gradnja iz Hrvatskog Leskovca, Kum-Grading iz Zagreba te tvrtka Exact, koje su dobile dio poslova na energetskoj obnovi te obnovi nakon potresa.

Inače, povjerenstvo koje je Blažević vodio osnovano je još u studenom 2016., a brojni suvlasnici žalili su se od početka na iznose koji su im naplaćivani za obnovu. Problem je što je dio obnove sufinancirao i Grad Zagreb, pa nije isključeno da je i gradska blagajna ovim navodnim kriminalnim radnjama oštećena.

Kako je radio Blažević?

Modus je, neslužbeno doznajemo, bio uhodan. Osim što je Blažević, kako se sumnja, u zamjenu za mito dodjeljivao poslove, izvođači koje je angažirao uvećavali su vrijednost radova koji su se plaćali iz pričuve stambenih zgrada, ali i gradskog budžeta. Prema upućenim izvorima dio mita osumnjičeni izvođači plaćali su i stanovima koje su ustupali šefu iz GSKG-a.