Otkrivamo: građevinara koji je preko šefa HRT-a slao mito Bandiću država godinama na sudu goni zbog duga

Općinski građanski sud u Zagrebu donio je nedavno nepravomoćnu presudu protiv Milana Lončarića

U velikoj akciji policije i USKOK-a jutros je uhićen i glavni ravnatelj HRT-a Kazimir Bačić. Kako se čini, radi se posebnom kraku istrage koja nema veze s onom u Gradskom poglavarstvu.
FOTO: Igor Kralj/PIXSELL

Poduzetnik Milan Lončarić završio je prošli tjedan u istražnom zatvoru zbog sumnje da je preko ravnatelja HRT-a Kazimira Bačića poslao mito Milanu Bandiću ne bi li mu pogodovao. Sasvim precizno, USKOK sumnja da je Bandić trebao Lončariću osigurati suglasnosti za nastavak gradnje projekta Vrtovi svjetla u zaštićenoj kulturnoj zoni Grada Zagreba.

Iz tajno snimljenih razgovora i tajne pratnje pod kojom je Bandić bio više od godinu dana, proizlazi da je pokojni gradonačelnik doista i dobio 50 tisuća eura, a kao zahvalu za svoju ulogu Bačić je od Lončarića navodno dobio stan u centru Zagreba vrijedan više od milijun kuna. I dok su mu građevinski poslovi bili vrijedni milijune, Lončarić istovremeno nije plaćao svoje obveze državi.

Država ovršuje Bandićevog građevinara

Telegram doznaje da je Županijska lučka uprava Crikvenica morala tužiti gospodina Lončarića jer godinama ne plaća troškove veza za brodicu koju je držao u njihovoj luci u Selcu. U pitanju je, prema informacijama do kojih smo došli, dugovanje od preko 100 tisuća kuna, za koje je zatraženo da se Lončarića ovrši.

Jedno rješenje o ovrsi na iznos od nešto više od 81 tisuću kuna donijeto je protiv Lončarića u travnju 2017., dok je drugo rješenja napisano u ožujku 2019. i odnosi se na dug od 21.740 kuna. Telegram je dobio uvid u nepravomoćnu presudu Općinskog građanskog suda u Zagrebu koja je nedavno donijeta protiv Lončarića. Ta pokretnina mogla bi mu biti blokirana zajedno s ostalom imovinom u istrazi koju sada protiv njega i Bačića vodi USKOK.

Znaju li istražitelji za Lončarićev brod?

Iz sudskih podataka proizlazi da Lončarić ima brodicu dužine devet i pol metara, koja je registrirana u Crikvenici. Lončarić ju je godinama držao u luci u Selcu.

Prema upisniku plovila radi se o pasari s kabinom. Brodica je, kako navodi Županijska lučka uprava, bila vezana na tzv. nautičkom dijelu, a ne na dijelu na kojem se nalaze komunalni vezovi namijenjeni uglavnom domaćim ljudima, te onima koji duže vrijeme drže brodicu na istom vezu.

Iz podataka do kojih smo došli proizlazi da Lončarić nije plaćao naknadu od 2014. do 2017. godine. Samo za 2017., kako stoji u presudi u koju smo dobili uvid, Županijska lučka uprava tereti ga za neplaćeni iznos od gotovo 22 tisuće kuna. On tvrdi da račun za vez nikada nije dobio.

Kako se Lončarić pokušao izvući?

Lončarić je čak pokušao uvjeriti sud da je imao pravo besplatno koristiti vez. Zatim je tvrdio da sve uredno plaćao, no potvrde nije dostavio sudu. Na kraju je ukazao kako je dio luke Selce bespravno sagrađen pa na tom dijelu, prema njegovom tumačenju, lučka uprava ne bi smjela ni naplaćivati vezove.

Tvrdio je to u odgovoru na tužbu koju je Županijska lučka uprava Crikvenica na kraju bila prisiljena podnijeti protiv njega. Iako je tražio da ga sud i osobno sasluša, dva puta nije se pojavio na zakazanim ročištima. Njegov odvjetnik ispričao ga je bolešću. Bilo je to u siječnju i u svibnju ove godine kada je Lončarić očito bio više zaokupljen dogovorima s Bandićem i Bačićem, nego sudskim postupkom što ga država vodi protiv njega.

Na kraju je sud prihvatio dokumentaciju koju je priložila Županijska lučka uprava Crikvenica i naložio Lončariću da plati 21.740 kuna troškova za korištenje veza u Selcu. Za preostali iznos još nije donijeta presuda. Sudski troškovi u prvom procesu iznose nešto više od 11 tisuća kuna, te ih Lončarić, zajedno s naknadom za vez mora platiti Županijskoj lučkoj upravi Crikvenica.