Otkrivamo. HDZ-ovog župana uhvatili kako krši zakon jer je previše spiskao na plaće svojih ljudi, urnebesno se pravda

Prema zakonu koji je vrijedio do prije par tjedana udio plaća nije smio biti veći od 20 posto prihoda

FOTO: PIXSELL

HDZ-ov ličko-senjski župan Ernest Petry za ovu je godinu donio proračun suprotan zakonu. Proizlazi to iz nalaza Državne revizije iz prošle godine, te rasprave vijećnika u Županijskoj skupštini uoči usvajanja proračuna, kao i samog proračuna.

On je usvojen iako je Ličko-senjska županija ignorirala zakonske odredbe koje propisuju da se za plaće smije izdvajati do 20 posto prihoda. To pitanje regulira Zakon o plaćama u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, koji je bio na snazi do prije nekoliko tjedana. Njime je bilo propisano da ukupna masa plaća može iznositi najviše 20 posto od ukupno ostvarenih prihoda.

Na to je Ličko-senjsku županiju lani upozorila i Državna revizija koja je utvrdila da je i tijekom 2021. utrošeno više od 20 posto prihoda na plaće. Ipak, župan i većina u Županijskoj skupštini kod glasovanja o proračunu to su hladno ignorirali.

Upozoreni da se krši Zakon

Da proračun krši zakon upozorili su oporbeni vijećnici, tvrdeći da se više od 20 posto izdvajalo i tijekom 2022., dok se u proračunu za ovu godinu taj iznos približio 30 posto. Tako je izračunao predsjednik stranke LiPo Darko Milinović, te tijekom rasprave izjavio kako je proračun zapravo nezakonit. Pokazao je i brojke iz predloženog proračuna.

Pitao je zašto župan i njegovi suradnici ignoriraju ono što je utvrdila Državna revizija. Lokalni mediji su javili da su Milinović i njegovi vijećnici nakon glasovanja, kojim je usvojen proračun, napustili sjednicu.

Evo što kažu službene brojke

Lani je Ličko-senjska županija imala nešto manje od 5,3 milijuna eura izravnih prihoda, što znači da bi ove godine iznos za plaće mogao iznositi maksimalno 1.060.000 eura. U novom proračunu predviđeno je pak nešto više od 1,4 milijuna eura. To znači da će na plaće biti utrošeno 340 tisuća eura više od zakonskog limita. To je gotovo identičan iznos kakav je kao nezakoniti višak za plaće utvrđen nalazom Državne revizije za 2021. godinu.

Prema javno dostupnom izvješću Ličko-senjska županija je te godine, u kojoj je županiju od Milinovića preuzeo Petry, za plaće isplatila gotovo 347 tisuća eura, odnosno nešto više od 2,6 milijuna kuna više od dopuštenog.

Državna revizija naložila smanjenje

U konkretnim iznosima to izgleda ovako. Za isplatu plaća Ličko-senjska županija smjela je 2021. izdvojiti 5.652.143 kune. To je onih famoznih 20 posto koje dopušta zakon. Prihodi Županije bili su oko 28,3 milijuna kuna, a isplaćeno je 8.337.589 kuna zaposlenima. Državna revizija dalje je izračunala da je to 2.685.446 kuna više od dopuštenog.

“Državni ured za reviziju nalaže kod obračuna i isplate plaće zaposlenicima, u dijelu koji se odnosi na masu sredstava za plaće, postupiti u skladu s odredbama Zakona o plaćama u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi”, poručili su iz Državne revizije lani ličko-senjskom županu. On ih, kako proizlazi iz dostupnih podataka, nije poslušao.

Na sjednici Županijske skupštine napao je Milinovića tvrdeći da ‘ima kompleks manje vrijednosti’ jer je izgubio izbore. Milinović je pak objašnjavao da je on uspio smanjiti izdvajanja za plaće do 21 posto, a da Petry uopće ne zna koliki mu je proračun. Inače, u odgovoru Državnoj reviziju Petry je naglasio kako bi novi Zakon o plaćama u lokalnoj i područnoj samoupravi trebao olakšati poziciju županijama. Taj zakon u vrijeme donošenja ovogodišnjeg proračuna još nije vrijedio.

Evo što kaže ličko-senjski župan

Da se pouzdaju upravo u novi zakon, za Telegram su potvrdili i iz Ličko-senjske županije priznajući da im je masa plaća u proračunu doista veća od onog što je propisivao zakon koji je bio na snazi u vrijeme njegovog usvajanja. Pravdaju se da je tako bilo i ranije.

“Predstavničko tijelo Ličko-senjske županije odnosno Županijska skupština usvojila je Proračun za 2023. s projekcijama za 2024. i 2025. u skladu sa Zakonom o proračunu, te planirala prihode i rashode sukladno izvršenju kao i svih prethodnih godina kada je situacija s planiranim i izvršenim rashodima za plaće bila ista. Što se tiče planiranja i izvršenja rashoda za isplatu plaća djelatnika lokalne samouprave napominjem da ovaj problem neusklađenosti iznosa mase sredstava za plaće s propisanim zakonskim odredbama traje već duži niz godina unatoč tome što je plaća djelatnicima Ličko-senjske županije smanjena tri puta za ukupno 25 posto i nije se mijenjala do danas. Na povećanje isplaćene mase sredstava za plaće u 2021. znatno je utjecala i isplata plaće u trajanju od šest mjeseci za dužnosnike – župana i dva zamjenika župana – kojima je prestala dužnost nakon provedenih lokalnih izbora”, navodi župan Petry.

Dodaje kako prema novom Zakonu masa plaća iznosi 12 posto, a maksimalno je dopušteno 15 posto, te zato očekuju rebalans kojim će, ako bude mogućnosti, povisiti plaće djelatnicima Županije. Riječ je, dakle, o zakonu koji je stupio na snagu 4. veljače ove godine, dok je Ličko-senjska županija sporni proračun donijela lani.