Otkrivamo kako je Bandićev tajkun usred mega afere uspio prebaciti 9 luksuznih stanova i kuća na rođaka

Županijski sud u Zagrebu idući tjedan izriče presudu u golemoj aferi pročistač

U finišu procesa u aferi Pročistač, USKOK je otkrio da je nekadašnji direktor Zagrebačkih otpadnih voda (ZOV) Ante Pavić, inače optužen za sudjelovanje u 40 milijuna kuna teškim malverzacijama, sklonio svoju imovinu koja bi mu, ako bude proglašen krivim, mogla biti oduzeta. Riječ je o nekretninama čija se vrijednost procjenjuje na oko devet milijuna kuna. Pavić ju je, utvrdio je USKOK, prebacio na svog rođaka koji je bio svjedok na suđenju.

Afera pročistač jedna je od najvećih iz ere pokojnog gradonačelnika Zagreba Milana Bandića. Osim Pavića optuženi su Hannes Schweitzer, voditelj projekta izgradnje glavnog odvodnog kanala, te privatni građevinski poduzetnici Darko Turopoljac i Damir Vuljanko. Tereti ih se za seriju kaznenih djela – od primanja mita od zlouporaba i pogodovanja – u čijem je središtu bio Centralni uređaj za pročišćavanje otpadnih voda Grada Zagreba. Njegovu je realizaciju pod sumnjivim okolnostima, prema tvrdnjama USKOK-a, preko Pavića i njegove tvrtke ZOV dobio upravo Turopoljac sa svojom firmom Dija graditeljstvo.

Mito za Bandića i njegove ljude

Nakon što je Dia graditeljstvo dobilo posao, USKOK tvrdi da je Turopoljac Paviću isplatio mito, te da mu je njegova tvrtka adaptirala stan. Turopoljac je, prema optužnici, besplatno radio i na Schweitzerovoj kući jer mu je ovaj odobravao plaćanje neizvršenih radova. Vuljanka se pak tereti da je lažirao dokumentaciju kojom je pokrivan taj nezakonit tijek novca, odnosno prikazao je da je Vuljanko odrađivao određene poslove za Turopoljca. Za to je izdašno nagrađen.

Sumnja se da je Pavić za radove na pročistaču i kasnije podmirivanje napuhanih faktura plaćao mito ljudima iz Grada Zagreba. USKOK tvrdi kako ima dokaze da ih je častio večerama, kupovao im darove za Božić, vodio ih na koncerte, na putovanja u Beč, te na sedmodnevno krstarenje jahtom koja je isplovila iz Sukošana. Darove je, navodno dobivao i sam Bandić, a USKOK navodi da je ondašnji gradonačelnik više od 20 puta bio Pavićev gost na raznim ručkovima i večerama. Za sve to su istražitelji pronašli potvrde, izvještaje i račune kada su upali u Zagrebačke otpadne vode.

Za reprezentaciju vezanu uz ovaj projekt, odnosno večere i domjenke, Zagrebačke otpadne vode platile su oko milijun i pol kuna. Bandić je sva ta druženja u svom iskazu na sudu porekao. Uvjeravao je kako je o Projektu pročistač razgovarao isključivo u Poglavarstvu.

Ogromna imovina Ante Pavića

Kad je ova afera izbila, Paviću je sva imovina bila blokirana. Prema podacima iz zemljišnih knjiga Pavić je tada u svom vlasništvu imao devet stanova i kuća, a na zahtjev USKOK-a sud mu je na početku istrage blokirao i stan u Amruševoj od 418 kvadrata, za koji se sumnja da mu ga je upravo Turopoljac besplatno adaptirao. No, sve je na kraju odblokirano, jer je bio prošao rok od dvije godine do podizanja optužnice.

Taj trenutak Ante Pavić je iskoristio da prebaci dio svoje imovine na rođaka Jerka Pavića, koji je u ovom procesu, kako je sudu ukazao zamjenik ravnateljice USKOK-a Tomislav Kamber, bio svjedok. USKOK je otkrio da se radilo o navodnim pozajmicama, te cesijama koje su poslužile da se Jerko Pavić upiše kao vlasnik tri stana svog rođaka u centru Zagreba, te dvije kuće. Jedan se, prema podacima koje je sudu pred kraj sudskog postupka predočio Kamber, nalazi na Visu, dok je druga na parceli u Grmošćici koja je bila u fazi gradnje kada je afera izbila.

Pavićev odvjetnik Mate Matić tvrtdi kako u tom trenutku njegov klijent nije imao nikakvu zapreku da raspolaže svojom imovinom kako želi, budući da je ona odblokirana.

Idući tjedan svoj pravorijek o aferi pročistač u kojoj se, valja podsjetiti, raspliću malverzacije što su se događale između 2005. i 2008., dat će i Županijski sud u Zagrebu. Na nepravomoćnu presudu bit će moguće uložiti žalbe što znači da proces još uvijek neće biti završen.