Nekad je nužno odabrati stranu

Otkrivamo: Kako je Marić, lukavim pravnim manevrima, izbjegao da se rasvijetli njegova uloga oko Agrokora

Ministar se natjeravao po sudu i tako kupio vrijeme, a sad slučaj možda godinama neće biti razmatran

Krajem svibnja, rješenjem Visokog upravnog suda, ministru financija Zdravku Mariću odbijena je tužba koju je podnio protiv dijela odluke Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, vezane za slučaj sastanaka na kojima se raspravljalo i odlučivalo o krizi u Agrokoru. Time je okončana pravna trakavica koja datira iz studenog 2019. godine, kada je Povjerenstvo nakon sudske odluke, ponovno pokrenulo postupak protiv ministra Marića zbog moguće povrede načela djelovanja “koja proizlazi iz sudjelovanja dužnosnika u procesu rješavanja krize u koncernu Agrokor”.

Više od četiri godine prošlo je od niza sastanaka između predstavnika Vlade i Agrokora, a Povjerenstvo bi tek sada, u teoriji, moglo opet početi propitivati je li ministar tada “propustio zaštititi vlastitu vjerodostojnost i nepristranost u obnašanju javne dužnosti” s obzirom na to da je uoči svog mandata godinama bio izvršni direktor u Agrokoru.

U praksi, izvjesno je, to se još neko neodređeno vrijeme neće dogoditi. Ako se ikada i dogodi. Naime, dok je ministar revno iskorištavao sve dostupne pravne lijekove u svom slučaju, što je poprilično odužilo sam početak novog postupka, Povjerenstvo je nizom presuda okljaštreno i više ne odlučuje o kršenju načela obnašanja dužnosti, a već donesene odluke u takvim slučajevima, kako je Telegram već izvještavao, redovito se ruše.

Šest spornih sastanaka

Korijen Marićevih problema s Povjerenstvom seže u sam početak 2018. godine kada je prvi put pokrenut postupak protiv njega, zbog dva sporna sastanka na kojima je sudjelovao, 26. veljače i 3. ožujka 2017. Na tim sastancima, utvrdilo je Povjerenstvo, nije povrijedio načela djelovanja dužnosnika. Ali usred ljeta, u medije je procurio iskaz Martine Dalić USKOK-u, kao i članak u tjedniku Nacional koji govori o postojanju audio snimke na kojoj se navodno čuje Marića kako je “ponudio Todoriću mogućnost da se Agrokoru pomogne”.

Snimka nikada nije objavljena, no temeljem napisa o njoj i iskaza Dalić USKOK-u o dosad nepoznatim sastancima (još šest njih), Povjerenstvo je odlučilo obnoviti postupak. I na koncu zaključilo drugačije – da je ministar Marić svojim sudjelovanjem na tim sastancima povrijedio načela djelovanja propisana člankom 5. Zakona o sprječavanju sukoba interesa. Marić je tada najavljivao “pravne radnje” kako bi osporio odluku i zaključio da “ima svoja prava ne samo kao ministar, nego i kao građanin”.

Građanin Zdravko, ministar Marić

“Pravne radnje” građanina Zdravka i ministra Marića – tužba – je uspjela. Upravni sud u kolovozu 2019. poništio je odluku nepovoljnu po njega, ali isključivo iz procesnih razloga. Laički rečeno, sud je smatrao da se obnova postupka može odnositi samo na dva sastanka o kojima se već odlučivalo, a ne na neke nove sastanke, o kojima u tom postupku nije bilo riječi. U meritum odluke, je li Marić zapravo kršio načela djelovanja, sud nije ulazio.

Pa je Povjerenstvo, što će drugo, donijelo novu odluku u kojoj pokreće poseban postupak za odlučivanje o sukobu interesa za novih šest sastanaka za koje se saznalo. U istoj odluci (točka 2.), Povjerenstvo istovremeno ukida rješenje iz 2018. kojim se obnovio postupak. Zašto je važna baš točka dva? Jer će zbog nje Marićeve nove “pravne radnje” na kraju odgoditi cijelu stvar za još godinu i pol.

Pravna akrobatika

Za razumijevanje nastavka ove priče potrebna je poštena doza koncentracije. Odvjetnik Zdravka Marića podnosi potom novu tužbu, na dio odluke u kojem Povjerenstvo poništava obnovu postupka iz 2018. Vrijedi napomenuti, spomenuto poništenje je Povjerenstvu naložio upravo sud, nakon Marićeve prve tužbe, protiv odluke Povjerenstva da je prekršio zakon.

Marić je tu presudu, podsjetimo, dobio – na nju se nije žalio. Dakle, ovu novu tužbu podnosi jer je Povjerenstvo postupilo kako je sud presudom (njemu u korist) i naložio. Pa se i samo Povjerenstvo u odgovoru na novu tužbu zato otvoreno zapitalo “ima li tužitelj namjeru podnošenjem predmetne upravne tužbe utjecati na postupak pokrenut osporavanom Odlukom (pod točkom 1.)”. Navedeni “postupak” odnosi se, naravno, na ponovno utvrđivanje Marićevog kršenja ZSSI-a na šest spornih sastanaka.

Sud izgubio, vrijeme kupio

Upravni sud u Zagrebu odbacio je Marićevu tužbu krajem travnja 2020. godine, no slučaj je zbog njegove žalbe otišao i na Visoki upravni sud, koji je tek ove godine potvrdio ono što je već odlučio Upravni sud: Marićeva tužba, da sažmemo nekoliko desetaka stranica dvaju rješenja, nije bila osnovana. Odluka Povjerenstva o pokretanju postupka s kraja 2019. godine je, dakle, bila u redu. Po pravilima struke.

Ali sada to više nije važno: Marićeve moguće povrede načela djelovanja na sastancima s Agrokorovom vrhuškom Povjerenstvo neće razmatrati, jer su im početkom ove godine praktički srezane ovlasti u svim ovakvim slučajevima.