Otkrivamo kako se umirovljeni general uvalio u državni stan u Zagrebu i godinama odbija izaći iz njega

Sud kaže da bivši dužnosnik MORH-a nezakonito koristi stan na Bukovcu

FOTO: screenshot Windays/GoogleEarth

Umirovljenog brigadnog generala Hrvatske vojske država putem suda izbacuje iz stana jer ga, kako tvrde, nezakonito koristi već pet i pol godina.

Riječ je o Marinu Anti Pivčeviću, nekadašnjem diplomatskom predstavniku Republike Hrvatske u NATO-u i zemljama Beneluxa, ratnom veteranu i brigadnom generalu u mirovini, svojevremeno visokopozicioniranom djelatniku MORH-a, koji od lani radi kao koordinator za kibernetičku sigurnost Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva.

Bliskost s jednom političkom opcijom?

Iz javno dostupnih podataka proizlazi da je gospodin Pivčević iznimno blizak HSLS-u, a uoči parlamentarnih izbora 2015. donirao je i tadašnju Domoljubnu koaliciju u kojoj je i HSLS izašao na izbore.

Ovaj umirovljeni general našao se u središtu neugodnog spora s državom koja ga želi izbaciti iz službenog stana. Prema nepravomoćnoj presudi koju je nedavno donio Općinski građanski sud u Zagrebu, Pivčević doista treba iseliti iz četverosobnog stana na zagrebačkom Bukovcu, te podmiriti državi gotovo 110 tisuća kuna neplaćenog mjesečnog najma.

Službeni stanovi Ministarstva obrane

Inače, na Bukovcu se nalazi više stanova koje je država kupila još krajem ’90-ih. Uglavnom su ih koristili visokopozicionirani ljudi u Ministarstvu obrane. Tako je i gospodin Pivčević, u listopadu 2001., kada je bio načelnik Odjela u Upravi za međunarodnu vojnu suradnju, dobio od tadašnjeg ministra obrane Joze Radoša pravo korištenja službenog stana. Ugovor za stan od 107 kvadrata na zagrebačkom Bukovcu Pivčević s MORH-om potpisuje u ožujku 2003. godine.

Drugi ključan moment u ovom sporu je donošenje Pravilnika o stambenom zbrinjavanju iz listopada 2013. Potpisuje ga tadašnji ministar obrane Ante Kotromanović. Prema tom dokumentu Marin Ante Pivčević više nije imao pravo na službeni stan. Naime, početkom travnja 2013. raspoređen je na nižepozicionirano radno mjesto i to višeg stručnog savjetnika, na kojem više nije imao pravo biti stambeno zbrinut u službenom MORH-ovom stanu. U ugovoru mu je od početka pisalo da ima pravo “koristiti stan za vrijeme trajanja premještaja po potrebi službe”.

Umirovljeni general ne da se van

Međutim, Pivčević piše čelništvu MORH-a i moli ih da mu omoguće daljnje korištenje nekretninu na Bukovcu. Ne želi iseliti iz četverosobnog stana bez obzira što mu više ne pripada pravo da u njemu boravi.

Početkom 2014. dobiva i službeno rješenje kojim mu se stan uskraćuje. Od tog trenutka, kako proizlazi iz sudskog postupka u koji je Telegram dobio uvid, umirovljeni brigadni general na Bukovcu živi ilegalno. Morao je, dakle, napustiti stan u kojem je boravio još od 2001. Istovremeno, MORH mu je počeo zaračunavati mjesečnu najamninu od gotovo 4.300 kuna.

Sudski postupak protiv visokog časnika

Kako se umirovljeni general oglušio na MORH-ovu odluku, država protiv njega u rujnu 2015. pokreće sudski postupak. Traži od suda da Pivčevića izbaci iz stana na Bukovcu, te mu naloži plaćanje najamnine za vrijeme dok je tamo boravio bez rješenja o pravu na korištenje stana.

General se tužbi protivi i tvrdi kako mu se krši pravo na dom. “Nemamo nikakve druge nekretnine ni ja ni moja obitelj. Ovaj stan mi je jedini dom i trebalo bi mi ga dati na daljnje korištenje”, objašnjavao je Pivčević svoju nezavidnu situaciju. Pozivao se i na odluke Europskog suda za ljudska prava koje doista štite pravo na dom. No, one koje je priložio u svoju korist odnosile su se na zaštićene najmoprimce, a ne službene osobe poput njega.

Službeni stan može se koristiti samo službeno

Zato Općinski građanski sud u Zagrebu nije tu argumentaciju prihvatio. Zaključio je da se radi o službenom stanu koji se može koristiti samo u službene svrhe, dakle za vrijeme trajanja određene službe tijekom koje osoba ima pravo na stambeno zbrinjavanje.

“U ovom konkretnom slučaju radi se o bespravnom korištenju stana na Bukovcu, pa se Marin Ante Pivčević ne može pozivati na pravo na dom, tim više što ne podmiruje ni troškove stanovanja”, stoji u nepravomoćnoj presudi Općinskog građanskog suda u Zagrebu.