Otkrivamo kako se Nadan Vidošević branio pred istražiteljima Uskoka

USKOK tvrdi da je Vidošević izvukao gotovo 36 milijuna kuna iz HGK

12.11.2013., Zagreb - Policija je uz prisustvo uhicenog predsjednika Hrvatske gospodarske komore Nadana Vidosevica, osumnjicenog da je u aferi Remorker zloupotrijebio polozaj i ovlasti te, uz pomoc suradnika, iz HGK izvukao 32 milijuna kuna, pretresla prostorije HGK. 
Photo: Dalibor Urukalovic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

ZAGREB – Ne prihvaćam tezu da se radilo o fiktivnim poslovima, rekao je istražiteljima Nadan Vidošević, bivši predsjednik Hrvatske gospodarske komore nakon što je uhićen, a čini se da bi to mogao ponoviti i u svojoj obrani na sudu ukoliko optužnica što je nedavno protiv njega i suokrivljenih podignuta, uskoro bude i potvrđena.

Naime, USKOK u njoj tvrdi da je Vidošević izvukao gotovo 36 milijuna kuna iz HGK putem isplata za nepostojeće usluge za koje je Komori račune ispostavljao Igor Premilovac, vlasnik tvrtke Remorker čije je sjedište bilo u Češkoj. Sve je to knjiženo preko računa HGK, a izvučeni novac vraćan je u Hrvatsku.

Dio novca još od kraja 1997. do 2012. godine izvučen je i kupovinom nekretnina, čija je vrijednost uvećavana, a Vidošević je na tome navodno zaradio nešto više od pola milijuna kuna.

Prevario autora skulptura?

USKOK tvrdi i da je Vidošević tijekom 2004. i 2005. godine ugovarao kupnju umjetnina za Komoru, no zapravo ih je kupovao sebi. U pitanju je pet skulptura od kojih je tri zadržao za sebe. Komoru je na taj način oštetio za dodatnih 158.340 kuna a autora skulptura za 190.000 kuna. Preostalih 35 umjetnina HGK je platio 828.000 kuna.

21.11.2013., Zagreb - Policija i djelatnici iznose umjetnine iz vile na posjedu Nadana Vidosevica. Vidosevic je osumnjicen da je u aferi Remorker iz Hrvatske gospodarske komore sa suradnicima izvukao 32 milijuna kuna, a jednomjesecni istrazni zatvor mu je odredila sutkinja istrage kako ne bi utjecao na svjedoke.  Photo: Marko Prpic/PIXSELL
Iz vile na posjedu Nadana Vidoševića policija je odnijela brojne umjetnine PIXSELL/PIXSELL

 

Vidošević će odgovarati i za kupnju radnog stroja, koji je također plaćen s računa HGK, čak 238 tisuća kuna, iako je taj stroj koristila druga tvrtka.

No, Vidošević je i dalje uvjeren u svoju nedužnost, a to je pokušao objasniti i istražiteljima. Opisao im je, među ostalim i rad HGK, koji je, po njegovim riječima, bio logistička institucija za hrvatsko gospodarstvo u Hrvatskoj i inozemstvu. Imao je županijsku razinu ustroja te centre i sektore.

Struktura HGK

– Kroz sustav rukovodstva Komore filtriraju se inicijative iz različitih područja u čemu su ključni kolegiji što ih čine svi direktori sektora i centara. Ja nisam predsjedavao tim kolegijima, rekao je Vidošević ističući kako nitko nije imao instrumentarij za nametanje stavova. Županijske komore imale su posebnu autonomiju što su maksimalno i koristile.

– Nitko nikome nije mogao nametati stavove o nekom projektu kroz koji bi se onda eventualno izvlačio novac. Osim toga sva revizorska izvješća, do unazad dvije godine, bila su pozitivna. Posljednja su sadržavala određene primjedbe, no nisam ih smatrao alarmantnima. Trgovačka društva Pean komunikacije d.o.o., Život na sjeveru d.o.o., Novi dan d.o.o., Akula savjetovanje d.o.o. i Zelot d.o.o. ništa mi ne znače, tvrdio je Vidošević odgovarajući istražiteljima na pitanja o tvrtkama preko kojih je iz HGK, prema optužnici, izvlačen novac za usluge koje nikada nisu obavljene a ipak su plaćene.

14.03.2014., Zagreb - Bivsa procelnica ureda Nadana Vidosevica, Zdenka Peternel nakon 5 mjeseci pritvora pustena je iz Remetinca. Photo: Petar Glebov/PIXSELL
Bivša pročelnica ureda Nadana Vidoševića, Zdenka Peternel, u istražnom zatvoru provela je pet mjeseci PIXSELL/PIXSELL

Zdenki Peternel Vidošević rekao da riješi nedostatke

– Kada sam se prvi puta susreo s imenima tih tvrtki nisam ništa poduzimao, jer nisam smatrao potrebnim. Da budem precizniji, nikada nisam poduzimao ništa u vezi bilo koje tvrtke s kojom je Komora poslovala. Nikoga nisam ništa pitao jer su svi projekti bili odrađeni besprijekorno. Nisam sumnjao ni u što, jer ja te poslove i nisam dogovarao. Nisam bio ni u prilici kontaktirati s bilo kojom od tih tvrtki. Za poslove s Davorom Komeričkim bili su ovlašteni glavni tajnik Martin Velnić i šefica ureda predsjednika HGK Zdenka Peternel. Budući da su njih dvoje bili moji najbliži suradnici tražio sam ih da otklone nepravilnosti utvrđene revizijom, uvjeravao je istražitelje Vidošević.

U nastavku svoje obrane opisao je i proceduru oko prihvaćanja projekata, odnosno zaključenja ugovora o poslovnoj suradnji.

Posjet hrvatskog premijera Moskvi kao dokaz

– Za to nije mogao postojati strogo formalizirani odnos jer se radilo o izrazito kreativnim projektima. Tu vas moram podsjetiti da Hrvatska gospodarska komora nije bila obveznik javnih natječaja. Nakon što je Zdenka Peternel uhićena provjeravao sam što se tu doista dogodilo i jednostavno ne mogu prihvatiti tezu da se radilo o fiktivnim poslovima. Na primjer, nitko mi ne može reći da hrvatski premijer nije bio na “Be CROative” u Moskvi, podsjetio je Vidošević. Nije sasvim jasno je li možda greškom aludirao na posjet bivšeg premijera Ive Sanadera izložbi “Be CROative” u Münchenu u veljači 2007. godine ili je pak mislio na dolazak u Moskvu njegove nasljednice Jadranke Kosor koja je u lipnju 2010. godine u glavnom ruskom gradu otvorila predstavništvo HGK zajedno s izložbom “Be CROative”.

img_0161
Posjet bivše premijerke Jadranke Kosor Moskvi gdje je otvorila izložbu “Be CROative” 2010. godine

 

Projekt “Be CROative” za HGK je radio Davor Komerički, koji je nakon uhićenja u ovoj aferi, točnije nakon višemjesečno boravka u istražnom zatvoru, priznao svoju ulogu u izvlačenju novca iz HGK.