Rekonstrukcija: Kako je potajno dogovoreno izručenje Veljka Marića

Milanović i Vučić nekoliko su puta razgovarali o izručenju Veljka Marića

Veljko Marić stigao je u zatvor u Remetincu, a dočekali su ga i suborci iz Domovinskog rata, s transparentom i velikom hrvatskom zastavom; foto: Robert Anić/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Iz izvora bliskog Banskim dvorima Telegram doznaje da je hrvatski premijer Zoran Milanović u nekoliko navrata telefonski razgovarao s premijerom Srbije Aleksandrom Vučićem o izručenju hrvatskog branitelja Veljka Marića Hrvatskoj.

Vučić je navodno bio izrazito kooperativan i nije bilo dodatnih zahtjeva s njegove strane, s obzirom na činjenicu da je od 2005. godine Hrvatska Srbiji izručila 26 srpskih državljana osuđenih za ratne zločine te da je Veljko Marić prvi takav slučaj izručenja od srpske strane.

Ovu informaciju o broju izručenja potvrdili su nam i iz Ministarstva pravosuđa. Upravo su to isticali u svojim žalbama beogradskom Žalbenom sudu u kojima su tražili premještaj Veljka Marića u Hrvatsku. Iz Ministarstva ističu da je ovo bilo moguće jer je Srbija prihvatila legitimaciju hrvatske države u postupku, što je dosta neuobičajeno u ovakvim slučajevima.

Neuobičajena legitimacija države u postupku

Na temelju zahtjeva hrvatskog Ministarstva pravosuđa, Srbija je pristala izručiti Marića Hrvatskoj. Ipak, taj postupak nije tekao baš jednostavno. U veljači 2015. zahtjev za izručenjem na Višem sudu u Beogradu najprije je odbijen, zatim je na temelju žalbe hrvatskog Ministarstva Žalbeni sud ukinuo presudu te je slučaj vraćen Višem sudu.

Međutim, Viši sud je ponovno donio istu odluku i tad je Žalbeni sud u ponovljenom postupku prihvatio žalbu Ministarstva i dozvolio izručenje. “Neuobičajeno je da se dozvoli legitimacija države u ovakvom postupku i jako smo zadovoljni što je nama to uspjelo”, kažu nam iz Ministarstva pravosuđa.

Što se tiče istraga koje se već pet godina provode protiv Marića u Srbiji zbog druga dva djela ratnih zločina, Žalbeni sud je opet prihvatio tvrdnje iz žalbe hrvatskog Ministarstva u kojoj se kaže da činjenica da nije pokrenut postupak suđenja u tim slučajevima, ne može biti prepreka da se Marića izruči na izdržavanje kazne u matičnu zemlju za zločine za koje jest pravomoćno osuđen. Uostalom, tvrdilo je Ministarstvo u žalbi, ukoliko se prikupe dokazi za podizanje optužnice, proces se može odvijati u matičnoj državi.

Marić je danas stigao u Hrvatsku

Podsjetimo, Veljko Marić danas je stigao u Hrvatsku. Naime, kako smo već danas ranije pisali, Žalbeni sud u Beogradu donio je rješenje o transferu pravosuđu Republike Hrvatske ovog ratnog veterana, koji je u Srbiji pravomoćno osuđen zbog ratnih zločina.

Marić je uhićen 2010. godine na granici Srbije i Bugarske, a u Beogradu je pravomoćno osuđen na 12 godina zatvora zbog ubojstva civila u Grubišnom Polju u listopadu 1991. Žalbeni sud u Beogradu u ožujku 2012. potvrdio je prvostupanjsku presudu Odjela za ratne zločine Višeg suda u Beogradu kojom je negdašnji pripadnik Zbora narodne garde Veljko Marić osuđen na 12 godina zatvora. Sud je odbio njegovu žalbu.

Bio je uhićen na temelju zakona o regionalnoj jurisdikciji, kojim se Srbija proglasila nadležnom za procesuiranje ratnih zločina počinjenih na području drugih država bivše Jugoslavije.