Otkrivamo: Ministarstvo poljoprivrede godinama plaćalo prostor od 1700 kvadrata koji je uglavnom zjapio prazan. Potrošili milijune

Možda najbolji detalj: Ugovor o najmu ovog prostora sklopljen je u trenutku kada je ukinuta služba za koju je namijenjen

Pune tri godine Ministarstvo poljoprivrede plaćalo je milijunski zakup za 1700 kvadrata poslovnog prostora u Buzinu koji je uglavnom zjapio prazan. Radilo se o uredima u koje su bili smješteni djelatnici nekadašnje Hrvatske poljoprivredno-šumarske savjetodavne službe, te još 10 parkirnih mjesta. Inače, ova služba koju je vodio današnji državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Zdravko Tušek, počela se rasformirati odlukom Vlade RH o ukidanju 54 agencije i zavoda u sklopu najavljene velike racionalizacije u kolovozu 2018. godine.

Doduše, prvi potez u sklopu te racionalizacije bio je upravo najam ovog novog, skupljeg poslovnog prostora, a vrlo brzo nakon toga podignute su i plaće svim nekadašnjim djelatnicima spomenute savjetodavne službe.

Sada je sporni ugovor o najmu zgrade u Buzinu konačno istekao, a novi, kako nam je potvrđeno iz Ministarstva poljoprivrede, nije sklopljen. Naši izvori iz Ministarstva poljoprivrede tvrde kako do toga nije došlo zbog straha od novih istraga, dok u službenom odgovoru koji smo primili stoji da se radi o uštedi.

Koliko je koštao prostor u Buzinu?

A uštedjet će se najmanje 3,8 milijuna kuna, koliko je, kako su odgovorili iz Ministarstva na Telegramov upit, platili u ove tri godine za najam prostora u Buzinu. Doduše, evidentno je da su neke trošove izostavili jer, kako je Telegram ranije pisao, ukupna cifra najma s PDV-om i troškovima održavanja mogla se popesti i do 2,2 milijuna kuna godišnje.

Naime, mjesečni najam iznosio je 11.218,53 eura na što se još obračunavaju PDV i troškovi održavanja. Kako smo izračunali 2018. na osnovu podataka iz ugovora na tu stavku je predviđeno mjesečno održavanje vrijedno 9.917 eura, odnosno još 6 po kvadratu. Zato je finalna cifra najma, s PDV-om i održavanjem, na kraju prešla dva milijuna kuna.

Koliko je platilo Ministarstvo?

Iz Ministarstva poljoprivrede ovaj su nam tjedan odgovorili da je za trošak najma u 2018. isplaćeno 416.380,48 kuna, u 2019. godini 1.247.741,91 kuna, u 2020. godini 1.267.038,10 kuna , a u 2021. godini 845.669,62 kune. Potvrdili su konačno da je ugovor sklopljen 27. srpnja 2018., dakle, svega par dana prije nego što je najavljeno da će se Hrvatska poljoprivredno-šumarska savjetodavna služba ugasiti zajedno s još 53 zavoda i agencije.

Državni tajnik Tušek kasnije će javno tvrditi kako u tom trenutku nije znao da je vlasnik prostora u Buzinu Branimir Markota, poznati OPG-ovac i predsjednik Hrvatske voćarske zajednice, odnosno tvrtka Mani Buzin d.o.o. kojoj je on jedan od osnivača. Lani na upit Telegramovog Drage Hedla Tušek nije želio odgovoriti, iako se neslužbeno moglo čuti kako tvrdi da je zaposlenike prebacivanje u novi prostor ‘spašavao od neljudskih uvjeta’. Danas nam je Ministarstvo potvrdilo da je ugovor o najmu sklopljen s tvrtkom Mani Buzin koju zastupa direktor. Ponovno nisu naveli o kome s radi. Prema sudskom registru gospodin Markota je sada prokurist.

Za što je trebao skupi prostor?

Objasnili su nam zatim da je prostor u Buzinu unajmljen zbog edukacija poljoprivrednika. Taj najam je, tvrde, bio jeftinije rješenje nego iznajmljivanje prostora pojedinačno za pojedine edukacije i radionice.

“U trenutku potpisivanja ugovora o zakupu 2018. Hrvatska poljoprivredno-šumarska savjetodavna služba imala je 90 djelatnika, dok ih sada, u trenutku raskida, zbog reogranizacije ima 50-ak”, navodi Ministarstvo. Telegramovi izvori iz Ministarstva poljoprivrede uvjeravaju pak da u Buzinu nikada nije ni bilo više od 45 djelatnika. Redovito smo dobivali i fotografije tog prostora, koji je uglavnom doista zjapio prazan.

Sada su ti zaposlenici preseljeni u zgradu Ministarstva poljoprivrede u Ulici grada Vukovara, a dio ih, kažu nam, “radi na terenu”. Edukacije će se pak odvijati u Kino dvorani koja se nalazi u toj istoj zgradi, koju Ministarstvo poljoprivrede dijeli s Ministarstvom gospodarstva, poduzetništva i obrta. Inače, u toj istoj zgradi Ministarstvo poljoprivrede nalazilo se i u ljeto 2018., kada je sporni ugovor o najmu prostora u Buzinu sklopljen.

Telegramovi sugovornici, bliski Ministarstvu poljoprivrede, još su prošle godine upozoravali na podatak kako je to ministarstvo, u dva navrata, proizvođačima jabuka dalo po 20 milijuna kuna kao ”doprinos sprječavanju širenja bolesti i nastanka dugoročnih šteta uslijed izvanrednih vremenskih okolnosti”.

To, međutim, nije bio slučaj za druge vrste voća. Upozorili su i kako je jedan od većih proizvođača jabuka Hrvatskoj (na površini od 50-ak hektara), upravo obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo Branimira Markote, predsjednika Hrvatske voćarske zajednice, u čijem je prostoru u Buzinu bio smješten dio Ministarstva poljoprivrede.