Otkrivamo novi moment u priči koja zabavlja zemlju. Tomašić ima argument da zezne Pauletića i pošalje si zamjenika u Sabor

Da spriječi ulazak Pauletića u Sabor, Ruža Tomašić može se pozvati na ‘saborsku praksu’ u slučaju Salapić

Sapunica koja se razvlači već danima: hoće li u Sabor s liste Domovinskog pokreta Robert Pauletić (koji je na listi, iza Ruže Tomašić, dobio najveći broj preferencijskih glasova u X. izbornoj jedinici) ili pak Marko Milanović Litre, kojem Tomašić želi ustupiti svoj mandat i vidjeti ga u saborskim klupama kao svog zamjenika, može se razriješiti na samo dva načina: ili poštivanjem zakona, ili pak poštivanjem ”saborske prakse”.

Naime, bude li se poštivao Zakon o izborima za zastupnika u Hrvatski sabor, odluči li Ruža Tomašić zamrznuti svoj mandat, u Hrvatski sabor ide ”kvizaš” Robert Pauletić. On je na izborima dobio 19,79 posto preferencijskih glasova, a favorit Ruže Tomašić, Marko Milanović Litre, tek 0,09 posto. No, što ako se Tomašić, koja ne želi u Saboru vidjeti ”kvizaša” Pauletića, pozove na ”saborsku praksu”?

Glavaš je progurao svog čovjeka

Naime, nakon prošlih izbora za Hrvatski sabor, potkraj 2016. godine, prvi na listi HDSSB-a u IV. izbornoj jedinici bio je Branimir Glavaš. On je tada odlučio zamrznuti mandat i svoje mjesto prepustio je Josipu Salapiću, baš onako kao što Ruža Tomašić svoje mjesto sada želi prepustiti stranačkom kolegi, Milanoviću Litri. Glavaš je to učinio bez obzira na činjenicu što su dvojica kandidata s njegove liste, Vladimir Šišljagić i Dinko Burić imali više od 10 posto preferencijskih glasova (Šišljagić 12,74, a Burić 11,47 posto) dok je Salapić na izbornoj listi HDSSB-a dobio svega 2,69 posto preferencijskih glasova.

I tada je, kao i danas, na snazi bio isti Zakon o izborima za zastupnika u Hrvatski sabor, a također, kao i sada sve, do konstituiranja novog saziva, na čelu Mandatno-imunitetnog povjerenstva je Žarko Tušek. Međutim, on danas novinaru Novog lista, Draženu Cigleničkom, govori posve različito od onoga što je prije četiri godine, o istom problemu, govorio Telegramu. Tušek danas kaže kako je, s obzirom na broj preferencijskih glasova, jedino ”Pauletić taj koji može zamijeniti Ružu Tomašić”.

HKS se može pozvati na saborsku praksu

Prije četiri godine, u potpuno istom slučaju, kada su u Sabor s liste HDSSB-a umjesto Salapića, kojeg je, ne poštujući zakon, progurao Glavaš, trebali ići Šišljagić (koji bi morao dati ostavku jer je u to vrijeme bio župan) ili Dinko Burić, Tušek se pravdao rekavši kako je odluka o tome donesena ”na temelju dokumenta dobivenih od ovlaštenih predlagatelja, zastupnika Branimira Glavaša i političke stranke HDSSB-a”. Za njega je to bio ”relevantan podatak” i kako je tada rekao, nije se htio upuštati u ”preispitivanje unutarstranačkih dogovora”.

Sada bi, dakle, Ruža Tomašić, s pravom se pozivajući na uspostavljenu ”saborsku praksu”, mogla tražiti da na temelju ”relevantnog podatka”, odnosno na temelju dokumenta ovlaštenih predlagatelja, zastupnice Ruže Tomašić i političke stranke HKS (Hrvatska konzervativna stranka), svoj mandat, onako kako je to sa Salapićem učinio Glavaš, prepusti Milanoviću Litri, a ne, kako to zakon nalaže, Robertu Pauletiću.

Svi su ignorirali zakinute HDSSB-ovce

Salapić je, potpuno nezakonito, od 2. studenoga 2016., do 11. svibnja 2017. bio zastupnik u Hrvatskom saboru i prestao je to biti ne zbog toga što je utvrđena nezakonitost, nego zato što je Glavaš odmrznuo svoj mandat i vratio se u Hrvatski sabor. Na dopise Šišljagića i Burića, kojim su upozoravali kako im je nezakonito uskraćen mandat, nitko se nije obazirao, a Salapić je potom ubrzo otišao za državnog tajnika u Ministarstvo pravosuđa (!) gdje je i danas.

Zanimljivo, upravo je Salapićeva ruka, u vrijeme dok je nezakonito sjedio u Saboru, prevagnula u glasovanju o povjerenju ministru financija Zdravku Mariću. Kad se 4. svibnja 2017. o tome glasovalo u Saboru rezultata je bio 75:75 i Zdravko Marić, zahvaljujući i presudnom Salapićevom glasu, ostao je ministar. No, tjedan dana kasnije, u Sabor se vratio Glavaš i cijela priča o nezakonitom mandatu aktualnog državnog tajnika u Ministarstvu pravosuđa prestala je biti aktualna.