Otkrivamo: odmah nakon unosnog posla s ministricom Žalac, iz tvrtke uzeli 9,2 milijuna kuna

Otkrivamo važan detalj u spornom natječaju koje je provelo ministarstvo Gabrijele Žalac

FOTO: Josip Regovic/PIXSELL

Kao što je Telegram danas otkrio, Ministarstvo Gabrijele Žalac dalo je čudan posao tvrtki Ampelos koja ima jednog zaposlenika, bila je 64 dana u blokadi i prije posla sa Žalac prijavila je dobit od 800 kuna.

U lipnju 2018. godine, Ministarstvo regionalnog razvoja i EU fondova dodijelilo je tvrtkama Ameplosu i InfoDomu posao razvoja sustava vrijedan 13 milijuna kuna. Nakon tog natječaja, Ampelos je eksplodirao. Te godine prijavili su 13,2 milijuna kuna prihoda, što je 13 milijuna više nego godinu prije. Ampelos je također ostvario dobit od 8,5 milijuna kuna, 910.882 posto veću nego godinu prije, na koju je plaćen porez i koja je isplaćena vlasniku i direktoru Marku Jukiću.

Otvara se niz pitanja o stvarnom toku novca

Osim toga, ekskluzivno otkriva Telegram, odmah nakon dobivanja unosnog posla s državom, tvrtka Ampelos posudila je 2,3 milijuna kuna svom jedinom zaposleniku. Vidljivo je to iz javno objavljenih poslovnih knjiga za 2018. godinu.

Nakon pobjede na natječaju teškom 13 milijuna kuna, iz tvrtke je odmah otišlo 10,8 milijuna kuna: 8,5 milijuna kroz isplatu dobiti i plaćanja poreza na dobit, te 2,3 milijuna kuna kroz pozajmnicu jedinom zaposleniku. Nakon plaćanja poreza, dakle, u ruke vlasnika i direktora otišlo je 9,2 milijuna kuna. Takav tok novca otvara niz pitanja o stvarnom trošku posla za Ministarstvo, no do zaključenja ovog teksta nismo dobili odgovore nadležnih službi.

“Odabrani dobavljač nema apsolutno nikakve, pa ni najmanje kompetencije ili reference za posao koji obavlja”, rekao je za Telegram Marko Rakar, poznati informatički stručnjak. “Ne postoji povijest sličnih rješenja, domaćih ili u inozemstvu”.

Čudna tvrtka koja je radila i s lokalnim upravama

Tvrtka Ampelos registrirana je za 64 djelatnosti. Osim s Ministarstvom Gabrijele Žalac, poslovala je s brojnim jedinicama lokalne samouprave. Tako su u 7. mjesecu 2016. dobili 73 tisuće kuna za “Izradu strategije razvoja općine Fužine”. Krajem iste godine bili su aktivni u Zadarskoj županiji, za koju rade “analizu potrebne alokacije nacrta edukacijsko-promotivnih aktivnosti projekta Unapređenje sustava posjećivanja i interpretacije prirode Cerovačkih špilja”, za 10 tisuća kuna.

Godinu dana ranije, za Grad Šibenik rade “Studiju izvedivosti lokalnog brodskog prijevoza”, za 247 tisuća kuna. Tvrtka je također dobila 10 tisuća kuna poticaja grada Splita za razvoj ženskog poduzetništva.

Mediji su već problematizirali nabavu tog “Informatičkog sustava za strateško planiranje i upravljanje razvojem”. Slobodna Dalmacija krajem prošle godine upozorila je kako je ministarstvo Gabrijele Žalac na taj projekt prvo planiralo potrošiti 5.764.800 kuna. Nakon toga, u šestoj izmjeni iz 2017. procijenili su vrijednost na 9 milijuna i 860 tisuća kuna, da bi na kraju završila na spomenutih 13 milijuna, odnosno 16 s PDV-om.