Otkrivamo pozadinu priče o Dubaiju na Savici i sumnjivom zemljištu iz najveće afere Bandićevih suradnika

Na Savici niče projekt iako USKOK vodi proces protiv Bandićevih ljudi koji su za njega dali zemljište

Na zagrebačkoj Savici uskoro bi trebao početi nicati Dubai. Vijest je to koju je prije nekoliko dana objavio Večernji list a prenijeli su i brojni drugi mediji, aktualiziravši tako priču u projektu Savica, koji bi trebao biti izgrađen u blizi obale rijeke Save, na samom ulazu u istoimeni zagrebački kvart.

Uz prezentaciju projekta kolokvijalno nazvanog “Dubai”, zbog ogromnih nebodera koji bi tamo trebali niknuti, ispuštena je, međutim, činjenica da bi gradnja trebala krenuti na zemljištu zbog čije je zamjene USKOK optužio nekoliko suradnika gradonačelnika Milana Bandića, jednog vještaka i dvojicu poznatih zagrebačkih odvjetnika. Grad Zagreb je zamjenama zemljišta u njihovoj režiji, prema sumnjama USKOK-a, oštećen za gotovo 152 milijuna kuna. Konkretno za Savicu za oko 38 milijuna kuna.

Sada se, unatoč tim teškim optužbama koje datiraju u 2007., ali sudski proces još nije ni krenuo, projekti koji počivaju na dubioznim potezima gradske uprave, ipak nastavljaju. Kako je moguće da se na sumnjivim poslovima nastavljaju gradski projekti?

Zašto sumnjiva zemljišta nisu blokirana?

Dio odgovora na ovo pitanje nalazi se u činjenici da parcele koje je grad pod čudnim okolnostima zamijenio s privatnim firmama, država nije blokirala. Zato su one bez problema ostale uvrštene u projekt Savica. O mogućem kriminalu godinama se samo nagađalo, dok su kazneni procesi počeli tek nedavno.

Pravni stručnjaci s kojima smo razgovarali kažu kako se sada nove vlasnike parcela, koji će graditi “Dubai na Savici” ni ne može više propitivati o tim zemljištima. Oni su ih, naime, kako se to pravničkim riječnikom kaže – “kupili u dobroj vjeri”. Drugim riječima, nisu imali razloga sumnjati u bilo kakve nezakonitosti budući da u zemljišnim knjigama nije bilo nikakve blokade koja bi ukazivala da su parcele na bilo koji način opterećene.

Kronologija sumnjive zamjene zemljišta

Za ovaj slučaj iznimno je važna duga kronologija koja počinje još 2007., kada su Bandićevi ljudi, kako tvrdi USKOK, zamijenili gradske parcele na Savici za one u Sesvetskom Kraljevcu. Zemljište u Sesvetskom Kraljevcu najprije je bilo u tzv. izvanknjižnom vlasništvu tvrtke Studio X, a da bi ubrzo nakon što je dogovorena zamjena, koju su vodili Ninoslava Zeković, tadašnja pročelnica Gradskog ureda za imovinsko pravne poslove i imovinu Grada Zagreba, te Boro Kisjelica, koji je bio načelnik Odjela za zemljište u tom gradskom uredu, Studio X kupio to zemljište u Sesvetskom Kraljevcu od firme Lethe ulaganja, kojoj je stvarni vlasnik bio odvjetnik Pero Lozica. USKOK tvrdi da je suvlasnik Studija X bio Ante Barada, koji je u to vrijeme bio i jedan od poslovnih suradnika Petra Pripuza i Blaža Petrovića. Obojici je, naime, vodio tvrtke koje su tada imali u svom vlasništvu.

Zanimljivo je da je upravo Studio X osnovao firmu Savica Projekt koja je prvotno stajala iza istoimene gradnje na Savici, da bi sada, taj projekt nastavio realizirati austrijski investicijski fond M.O.F. Immobilien AG. Nakon Ante Barade firmu Savica Projekt nastavio je voditi Martin Kutschera, čelni čovjek M.O.F.-a.

No, vratimo se još nakratko unazad.

Uoči zamjene zemljišta s Gradom Zagrebom Barada i Lozica dogovorili su s vještakom Mirkom Kožuljem da napuše vrijednost zemljišta u Sesvetskom Kraljevcu. Stoji to u USKOK-ovoj optužnici koja je, međutim, pravomoćna postala tek prije mjesec dana.

Kako je napuhana vrijednost zemljišta?

Vjeruje se, naime, da je vještak Kožulj procijenio kako zemljište Studia X u Sesvetskom Kraljvcu vrijedi 270 eura po metru kvadratnom, iako je, navodno, vrijednost bila nekoliko puta manja. Procjenu je dao Lozici, a zatim je ona uvrštena i među dokumente o zamjeni. Prijedlog zamjene sastavio je Kisjelica, dok ga je Ninoslava Zeković obrazložila na sjednici Gradskog poglavarstva. Članovi poglavarstva, po mišljenju USKOK-a, nisu imali razloga sumnjati u Kožuljeve procjene, te su stoga pristali na zamjenu zemljišta.

U konačnici, grad je u dogovorima sa Studiom X, s kojim je osim zemljišta na Savici za zemljišta u Sesvetskom Kraljevcu mijenjao i neke parcele u Vrapču, te na Trnju i Jankomiru, prema sumnjama USKOK-a, oštećen za 64,4 milijuna kuna.

Sve se odavno znalo. Je li išta poduzeto?

Već u listopadu te 2007. izlaze prve medijske objave o sumnjivim zamjenama zemljišta koje je potpisao gradonačelnik Milan Bandić. Naime, USKOK-u je tada bila upućena anonimna prijava o mogućim malverzacijama s gradskim zemljištem. Istražitelji doista dolaze u Gradsko poglavarstvo i pregledavaju dokumentaciju. Bandić tvrdi da je sve okej i da vjeruje Ninoslavi Zeković.

I doista, tada se ne događa baš ništa. Još će se godinama ova potencijalna afera provlačiti kroz medije, ali bez pravosudnog epiloga. Kasnije će se doznati da je bilo pokušaja da se ove sumnjive zamjene istraže, no informacije o tajnim istragama curile su zbog navodne sprege policijskih inspektora s Vladom Rajićem, kumom likvidiranog Vinka Žuljevića Klice koji je u međuvremenu i optužen zbog trgovine povjerljivim USKOK-ovim podacima.

A što je dalje bilo s projektom Savica?

Za to vrijeme, u veljači 2008., Grad Zagreb pokreće pripreme za javni urbanističko-arhitektonski natječaj za stambeno-poslovni centar “Savica”. Javna rasprava uslijedit će tek u studenom 2013. Građani su nezadovoljni jer gradske vlasti na Savici predviđaju ogromne nebodere, dakle, preveliku, i za njih ružnu izgrađenost cijelog tog, relativno skučenog prostora.

No, građane se ne sluša. U travnju 2014. finaliziran je natječaj za idejno rješenje “Projekta Savica”. Pobjeđuju arhitekti tvrtke ATP među kojima je i poznati hrvatski arhitekt Dario Travaš. Građanima iz Grada objašnjavaju kako to što uzimaju 90 posto zelene površine i nije tako strašno, jer im se ona zapravo vraća, ali na visini od 26,5 metara, na krovovima nekih zgrada. Tako se, citiraju gradske vlasti autore projekta, stvaraju novi parkovi i ostvaruje zamisao izdignutog vrta.

Pri tome su, kako su sami arhitekti rekli u svom idejnom rješenju, elementi zelenila otvorene panorame prema Sljemenu na sjeveru i zelenog prostora Save na jugu, komprimirani i prostrti po dodirnoj površini između donjih blokova i vertikala visokih zgrada.

Visoke zgrade, kažu autori, lebde iznad samog novonastalog parka i time preuzimaju notu modernog urbanog okruženja.

Investitori su pisali i šefu Gradske skupštine

Zatim, početkom travnja 2014., Kutschera i njegov poslovni partner Martin Vabitsch pišu tadašnjem predsjedniku Gradske skupštine Grada Zagreba Darinku Kosoru i dodatno ga uvjeravaju kako je projekt super. Objašnjavaju mu kako je njima, unatoč krizi u financijskom sektoru i sektoru nekretnina, Hrvatska još uvijek interesantno tržište.

Podsjećaju ga kako su se mnogi investitori već povukli iz Hrvatske, no ne i oni. Tvrde da punom parom rade na projektu Savica i žele čim prije uskladiti idejno rješenje s vrijednošću što ga projekt ima za cijelo Trnje, ali i Zagreb, te Hrvatsku.

Naime, u pitanju je ulaganje od 200 milijuna eura što se i vidi i iz Zemljišnih knjiga iz zabilježbi na tom zemljištu na samoj Savici.

O ovim zamjenama uskoro počinje suđenje

U nastavku kronologije slijedi uhićenje Milana Bandića u listopadu 2014., da bi nekoliko mjeseci kasnije, u ožujku 2015. došlo i do otvaranja istrage za sumnjive zamjene zemljišta između Grada Zagreba i tvrtke Studio X. Iako su, dakle, istražitelji još krajem 2007. pokupili dokumentaciju o tim zamjena iz Gradskog poglavarstva, tek sedam i pol godina kasnije shvatili su da bi taj slučaj trebalo i službeno istražiti.

Do potvrđivanja optužnice proći će još gotovo pet godina. Vijeće Županijskog suda u Zagrebu zaključilo je da su optužbe osnovane tek prije nekih mjesec dana, pa se očekuje da uskoro započne i sudski postupak u kojem će konačno javno biti prezentirano što je prethodilo projektu Savica.

Pred sucima će se osim Ninoslave Zeković i Bore Kisjelice, Ante Barade, Mirka Kožulja i Pere Lozice, naći još jedan poznati zagrebački odvjetnik – Davor Galetović. On je, sumnja USKOK, zajedno sa svojim kolegom Lozicom, tražio od vještaka Kožulja da nerealno procjeni parcele u Sesvetskom Kraljevcu ne bi li dobile na čim većoj vrijednosti u zamjenama s gradskim zemljištima.

Ninoslava Zeković i Boro Kisjelica negiraju svoju krivnju u ovoj aferi, te odgovornost svaljuju na članove Gradskog poglavarstva koji su sporne zamjene odobrili. Ostaje za vidjeti što će oni reći na sudu.