Otkrivamo: Pravni faks kršio zakon kod obnove. Dekan nam prvo negirao, pa ipak priznao

Nakon Telegramove istrage nadležno ministarstvo šalje inspekciju

Dekan Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, prof. dr. sc. Igor Gliha, našao se u nezgodnoj situaciji. Telegram je upravo otkrio kako fakultet kojem je na čelu nije poštivao proceduru javne nabave prilikom sanacije potresom oštećenih zgrada. Fakultet je odabrao izvođače radova bez da je obavijest o tome poslao Narodnim novinama, odnosno u Elektronički oglasnik javne nabave, što im je zakonska obveza.

Prema Zakonu o javnoj nabavi, naručitelj ima 30 dana da Narodnim novinama pošalje Odluku o odabiru izvođača radova, a Telegram je otkrio da Pravni fakultet to nije napravio sve do sada, iako su radovi vrijedni 15 milijuna kuna dogovoreni još u srpnju i rujnu te su pritom već dovršeni.

Iz Ministarstva gospodarstva, koje je središnje tijelo državne uprave nadležno za politiku javne nabave, na Telegramov upit odgovorili su kako će pokrenuti upravni nadzor nad tom nabavom. Prema Zakonu, fakultetu prijeti kazna do 100.000, a odgovornoj osobi do 20.000 kuna. Rektor Sveučilišta u Zagrebu Damir Boras nije htio komentirati ovaj problem, a dekan Gliha sada objašnjava kako je bila riječ tek o propustu, a ne prikrivanju kome je posao dodijeljen.

Radovi obavljeni, a nabava i dalje nema

Pravni fakultet jedna je od sastavnica Sveučilišta koja je u velikom potresu ovoga proljeća pretrpjela ozbiljnu štetu. Kako su nam objasnili s tog fakulteta, sve zgrade u kojima se nalaze, ocijenjene su kao privremeno neupotrebljive te u njima nije bilo moguće obavljanje redovite djelatnosti. Stoga je Uprava odmah krenula s poduzimanjem radnji s ciljem obnove svih zgrada.

Budući da je sanacija bila hitna, Pravni fakultet odlučio se za provedbu pregovaračkih postupaka bez prethodne objave poziva na nadmetanje putem Elektroničkog oglasnika javne nabave. To je inače postupak u kojem se naručitelj obraća gospodarskim subjektima po vlastitom izboru, što ga čini manje transparentnim u odnosu na druge modele javne nabave, ali je najbrži.

Prema dekanovom prvom odgovoru Telegramu, Pravni fakultet je 26. lipnja uputio poziv na dostavu ponuda za radove na obnovi zgrada na Trgu Republike Hrvatske 3 i Ćirilometodska 4, a 24. srpnja za radove na obnovi zgrade u Nazorovoj 51. Nakon provedenog postupka, za izvođače su odabrali tvrtke Izgradnja futura d.o.o. te Tehnika d.o.o., a ugovori su potpisani u srpnju i rujnu. No, iako se sveukupno radi o ugovorima vrijednim gotovo 15 milijuna kuna u sustavu Elektroničkog oglasnika javne nabave tih nabava i dalje nema. Posljednje vidljive objave su one iz travnja.

Bili su dužni objaviti nabavu

Nakon što smo otkrili da provedene javne nabave nisu evidentirane, obratili smo se dekanu Pravnog fakulteta kako bi nam pojasnio što se dogodilo. Profesor Gliha prvo je samo pobrojao spomenute nabave uz opasku da su radovi na obnovi zgrada završeni te da se još trenutno radi na manjim popravcima.

Kako to što nam je odgovorio i dalje nije odgovaralo stanju u Elektroničkom oglasniku javne nabave, dekana smo pitali je li siguran da je nabava za te radove provedena kako treba. Odgovor prenosimo u cijelosti: “Da, sigurni smo da smo postupili upravo onako kako je navedeno u odgovoru. Slobodan sam napomenuti da je riječ o pregovaračkom postupku putem EOJN. Vjerojatno je riječ o kriteriju temeljem kojih pretražujete”.

Sigurni da ne pretražujemo pogrešno, nego da dokumenata jednostavno nema, obratili smo se Narodnim novinama. Njihova voditeljica marketinga Žaneta Cvijanović potvrdila nam je da Pravni fakultet nije izvršio svoju obvezu te da zato podataka koje tražimo nema u registru. “Naručitelji su dužni objaviti podatke o izvođačima radova. Zašto to Pravni fakultet nije učinio, mi ne znamo”, kazala nam je.

‘Došlo je do propusta’

S tim odgovorom odmah smo upoznali dekana Pravnog fakulteta, Ministarstvo gospodarstva te Rektorat Sveučilišta u Zagrebu. Dekan Gliha tada nam je ipak promijenio stav. “Provjerom smo utvrdili da nadležna osoba uistinu nije objavila ugovore, u uvjetima pandemije očito je došlo do propusta u izvršavanju te obveze. Ugovori će biti objavljeni najkasnije tijekom sutrašnjeg dana”, rekao je dekan te nas pozvao da osobno dođemo vidjeti rezultat obnove “ako to eventualno ulazi u spektar Vašeg interesa”.

U međuvremenu su nam odgovorili i iz Ministarstva gospodarstva. Tvrde kako će temeljem informacije zaprimljenih od Narodnih novina te podataka iz Telegramova upita, Uprava za trgovinu i politiku javne nabave pokrenuti upravni nadzor po službenoj dužnosti te će, ako utvrde nepravilnosti, podnijeti optužni prijedlog pred nadležnim prekršajnim sudom ili o tome obavijestiti nadležno državno odvjetništvo.

Objasnili su nam i kako je sukladno zakonu, javni naručitelj obvezan poslati obavijest o dodjeli ugovora na objavu u roku od 30 dana od dana sklapanja ugovora o javnoj nabavi ili okvirnog sporazuma.

Sedam ugovora istoj tvrtki

Na ovu neobičnu nabavu koja je obavljena, ali ne i objavljena naišli smo analizirajući sve postupke obnove koje su pokrenuli fakulteti nakon potresa. Naša analiza pokazala je da ih je bilo sveukupno 19, i da su koštali nešto više od 32 milijuna kuna. Više od pola tog iznosa otpada na 14 nabava Medicinskog fakulteta u Zagrebu što i ne čudi s obzirom na to da je ta sastavnica Sveučilišta u Zagrebu, prema riječima dekana Marijana Klarice, pretrpjela štetu koja se penje na nevjerojatnih 525,494.151 kuna.

Ono što je zanimljivo kod sanacije tog fakulteta jest to da su sve nabave također provedene postupcima bez prethodne objave poziva, a 7 od tih 14 nabava, ukupne vrijednosti 14 milijuna kuna, dobila je tvrtka Licens studio d.o.o. iz Zagreba. To je 87 posto vrijednosti ugovorenih poslova koje je raspisao Medicinski fakultet.

Zakon je prekršio baš Pravni fakultet

Ta je tvrtka sudjelovala u još jednoj obnovi na Medicinskom fakultetu, ali neposredno preko tvrtke kćeri Čulirad d.o.o. Ta je tvrtka s jedinim zaposlenikom dobila posao sanacije Zavoda za histologiju i Zavoda za kemiju Medicinskog fakulteta u vrijednosti od 602.507 kuna. Taj ugovor je pak veći od ukupnih prihoda koje je tvrtka ostvarila tijekom cijele prošle godine. A vlasnik Licens studija je Ivica Čulina, koji je i osoba ovlaštena za zastupanje u Čuliradu d.o.o.

To da je Licens studio d.o.o. obavio većinu poslova nužno ne mora biti problematično jer danas ionako nije lako pronaći slobodne građevinske tvrtke u Zagrebu, ali do zaključenja ovog teksta nismo dobili odgovor dekana Klarice po pitanju angažmana te tvrtke. No Medicinski je svoje nabave barem objavio, za razliku od Pravnog fakulteta, čiji su bivši studenti sudjelovali u pisanju Zakona o javnoj nabavi i čiji ga profesori predaju novim generacijama.