Otkrivamo: Rimac je vjetroelektranama pogodovala još 2013., sredila im da ne plaćaju komunalno

Dok je bila gradonačelnica Knina, Rimac je tvrtku oslobodila plaćanja komunalnog doprinosa u iznosu od 370 tisuća kuna

Priča o povezanosti Josipe Rimac i tvrtke C.E.M.P., za koju Uskok sumnja da im je bivša kninska gradonačelnica pogodovala oko posla s vjetroelektranama, dobila je zgodan nastavak. Dok je bila kninska gradonačelnica, Josipa Rimac tvrtku je oslobodila plaćanja komunalnog doprinosa u iznosu od 370.183,25 kuna.

Telegram je došao do zapisnika sjednice Gradskog vijeća od 6. prosinca 2013. godine iz kojeg se vidi kako je tadašnji zamjenik Josipe Rimac, Nikola Blažević, predložio da se tvrtku oslobodi od plaćanja komunalnog jer za to ispunjavaju sve uvjete, a i jer grade “objekte isključivo za obavljanje proizvodne djelatnosti što je od osobnog interesa za grad Knin”.

Tvrdili su da će zaposliti stotinu ljudi

Vijećnicima je objašnjavao i da Grad tako stvara poduzetničku klimu i pomaže svima koji žele ulagati na ovom području pa predlažu da im se prihvati prijedlog. Kako se vidi iz zapisnika sjednice, u jednom trenutku vijećnik Mirko Antunović pitao je zamjenika gospođe Rimac koliko ljudi C.E.M.P. misli zaposliti.

I tu je zamjenik Josipe Rimac imao spreman odgovor; vijećniku je rekao da se za izgradnju vjetrolektrana i pristupnih putova očekuje zapošljavanje oko 100 osoba u dužem razdoblju i da Grad očekuje prihod od oko milijun kuna. Ta je najava, dakle, iz 2013. godine. Prema posljednjem javnom izvještaju iz 2018. godine, tvrtka je tad imala tri zaposlene osobe. U prosincu 2017. imali su jednog zaposlenog. Prijedlog da se C.E.M.P. oslobodi plaćanja komunalnog na kraju je prihvaćen s 12 glasova za i dva suzdržana.

Za što Uskok sumnjiči Rimac i vlasnika C.E.M.P.-a?

USKOK sad sumnja da je Josipa Rimac tvrtku C.E.M.P. pokušala pogurati i kasnije te da je utjecala na predsjednika Upravnog vijeća Hrvatske regulatorne agencije (HERA) Tomislava Jurekovića kako bi pogodovala vlasniku C.E.M.P.-a Milenku Bašiću. Njegova tvrtka je, dakle, investitor u vjetroelektranu Krš-Pađene, a u pitanju je projekt nedaleko Knina vrijedan oko 1,8 milijardi kuna koji je krajem prošle godine finaliziran.

USKOK sada tvrdi da je Josipa Rimac urgirala kod Jurekovića ne bi li HERA izdala Bašiću status povlaštenog proizvođača električne energije. To u stvarnosti znači da bi njegov C.E.M.P. mogao Hrvatskom operatoru tržišta energije (HROTE), državnoj tvrtki koja otkupljuje energiju iz obnovljivih izvora, prodavati struju po cijeni višoj od redovne.

U subotu je priopćeno da je u pitanju iznos od 94 eura po megavatu koliko bi Bašić mogao fakturirati hrvatskom otkupljivaču. Redovna otkupna cijena iznosi 43 eura po megavatu. Iznos koji je odobren C.E.M.P.-u je, dakle, za 118 posto veći. USKOK smatra kako C.E.M.P. uopće nije imao pravo postati povlašteni proizvođač električne energije.