Otkrivamo skandal u vukovarskoj policiji: njih stotinu feštalo uz hranu, alkohol i tamburaše, ne zna se tko je to platio

Na upit nas je potaknuo razgovor s dvojicom djelatnika PU Vukovarsko-srijemske o prošlogodišnjoj fešti

FOTO: Pixsell/Google Maps

”Policijska uprava vukovarsko-srijemska će i ove godine na prigodan način obilježiti Dan policije ovisno o epidemiološkim mjerama i preporukama Stožera civilne zaštite, bez domjenka”, dio je to odgovora Policijske uprave Vukovarsko-srijemske na Telegramov upit hoće li i ove godine biti domjenka na Goldschmidtu, reprezentativnoj vinogradarskoj kući nadomak Vukovara, u sastavu VUPIK-a Plus. Inače, tamo je ranije, najčešće helikopterom, znao dolaziti Ivica Todorić dok je cvjetalo njegovo poslovno carstvo.

Na upit o domjenku potaknuo nas je razgovor s dvojicom djelatnika PU Vukovarsko-srijemske koji tvrde kako se na prošlogodišnjoj fešti, povodom Dana policije i blagdana svetog Mihovila krajem rujna, častilo više od stotinu, što uzvanika, što policajaca, te da su stolovi bili krcati jelom i pićem, a veselo društvo zabavljala su dva tamburaška sastava.

Minimalno 150 kuna troška po osobi

“S obzirom na količinu jela i pića”, kaže jedan od dvojice Telegramovih sugovornika iz PU Vukovarsko-srijemske, “minimalni iznos troška nije mogao biti ispod 150 kuna po osobi. A na fešti je bilo između 130 i 150 osoba. Kako Policijska postaja Vukovar nema novca za takve fešte, te da je gostima sve bilo besplatno, skupljale su se donacije. U tome je sudjelovalo više policajaca koji su obilazili neke obrtnike i primali donacije u gotovini.”

“To znamo pouzdano, kao i imena obrtnika koji su donirali po tisuću-dvije kuna, a znamo da je nešto novca dao i Grad Vukovar. Novac je, ali na zanimljiv način, donirala i jedna državna tvrtka koja je ugostiteljskom objektu u sastavu VUPIK-a Plus, u kojem se odvijala policijska fešta, uplatila dva puta po 1500 kuna, no na računu je stajalo da su to bili troškovi službenih ručkova dva izaslanstva koja u to vrijeme nisu posjetila tu tvrtku. Bili su to, dakle, fiktivni računi kako bi se sakrio trag novca”.

Kažu nam da su tamburaši svirali besplatno

Na upit Telegrama tko je platio domjenak s tamburašima, iz PU Vukovarsko-srijemske Telegramu su odgovorili kako oni nisu tražili nikakvo sponzorstvo, ali da je Policijska postaja Vukovar ”lokalno na svom području”, ”organizirala i upriličila obilježavanje u jednom ugostiteljskom objektu u Vukovaru za djelatnike i suradnike”.

”Trošak obilježavanja snosili su Grad Vukovar te dva sindikata Ministarstva unutarnjih poslova, dok je nastup glazbenika, koji je ujedno i djelatnik te ustrojstvene jedinice, organiziran bez naknade”, stoji u odgovoru vukovarske Policijske uprave.

Iz gradske uprave Vukovara odgovorili su kako oni ”podržavaju rad svih lokalnih institucija, a posebice onih koji su u službi sigurnosti građana, poput zdravstvenih ustanova, Hrvatske vojske, policije…” te kako su obilježavanje prošlogodišnjeg Dana policije i blagdana sv. Mihovila poduprli s 8400 kuna.

Sindikati su mogli donirati tek polovicu računa

U razgovoru s Vladimirom Dragunom, Goranom Balibanom i Bonom Tomaševićem iz Nezavisnog sindikata djelatnika MUP-a, Sindikata policije Hrvatske, te Nacionalnog sindikata policije, saznali smo da su donacije koje oni daju vrlo skromne te da se kreću od 500 do 1000 kuna i uglavnom ih daju u obliku bonova koji se mogu iskoristiti u prodavaonicama. Baliban kaže da njegov sindikat za domjenak u Goldschmidtu nije dao donaciju, jer nije ni tražena, dok se Dragun i Tomašević nisu mogli sjetiti jesu li donirali taj događaj. Čak ako i jesu, zajedno s donacijom grada Vukovara, bilo bi to tek desetak tisuća kuna, a račun je, kažu naši sugovornici, bio najmanje dvostruko veći.

Iz VUPIK-a Plus nisu odgovorili na Telegramov upit koliki je bio ceh policijske fešte, te jesu li i oni bili među donatorima. Ni iz državne tvrtke koja djeluje na području Grada Vukovara nisu nam dogovorili tko su bili članovi izaslanstava (za koje naši sugovornici tvrde da su izmišljeni) na koje je potrošeno 3000 kuna i koji su navodno uplaćeni na račun VUPIK-a za policijsku feštu. Tajnica se pravdala kako je direktor na godišnjem odmoru te da ćemo odgovor dobiti kad se vrati.

Donaciju je trebao odobriti Božinović

Ali najzanimljiviji odgovor stigao je iz MUP-a. Na naš upit je li još na snazi odluka koju je 1. kolovoza 2012. potpisao tadašnji ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić, a koja se odnosi na zabranu primanja donacija, u novcu ili robi, bilo kojoj ustrojstvenoj jedinici MUP-a, odgovorili su potvrdno.

Izuzetak su bile donacije županija, gradova i općina, ali samo kada se radilo o provedbi zajedničkih projekata s MUP-om. Iznimno, primanje donacija bilo je dopušteno uz pribavljenu pisanu suglasnost ministra unutarnjih poslova. Iz odgovora MUP-a može se naslutiti da ministar Davor Božinović nije dao pisanu suglasnost Policijskoj postaji Vukovar da primi donaciju Grada Vukovara u iznosu od 8400 kuna.

”Nadalje vas obavještavamo kako u knjigovodstvenim knjigama MUP-a ne postoji zapis o plaćanju domjenka povodom Dana policije 2021. u ugostiteljskom objektu Goldschmidt u sastavu VUPIK plus, kao niti evidentirano plaćanje iz sredstava proračuna niti iz donacije”, odgovorili su iz MUP-a.

Ostojić kaže da je htio suzbiti moguće sukobe interesa

U razgovoru za Telegram bivši ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić kaže kako je zabranio donacije poučen iskustvom iz vremena dok je bio šef splitske policije kada je jedan tamošnji poduzetnik policiji donirao mobitele, a nakon toga ubrzo se našao pod policijskom istragom. Ostojić veli kako je svrha te zabrane bila upravo ta: mogući sukob interesa u kojem bi se policija, kao primatelj donacije, našla u slučaju da joj, primjerice, neka tvrtka donira klima-uređaje, a sutra se njen šef nađe pod policijskom istragom.

“Točno je da je u jednoj glazbenoj skupini bio i djelatnik policije”, kažu naši sugovornici, “ali nastupio je još jedan tamburaški sastav koji je također zabavljao policajce i njihove goste, među kojima su bili i vukovarsko-srijemski župan Damir Dekanić, neki pročelnici iz gradske uprave, dekan Vukovarskog veleučilišta i drugi. I tom je sastavu honorar plaćen u gotovini”.

Jela i pića bilo je napretek

Sugovornici Telegrama, policajci iz PU Vukovarsko-srijemske, kažu kako je jela i pića bilo napretek, te kako se ranije, u sličnim prigodama, hrana koja bi ostala nosila u postaju policajcima u službi. Prošle godine, dodaju, to nije bio slučaj jer je sljedećeg dana policijski načelnik PP Vukovar Vlado Božić u istom ugostiteljskom objektu slavio fakultetsku diplomu svoje kćeri.

Na naš upit tko je platio tu feštu iz Policijske uprave Vukovarsko srijemske odgovoreno je: ”U pogledu vašeg upita o trošku ručka povodom diplomiranja kćeri, načelnik PP Vukovar je trošak platio vlastitim novčanim sredstvima”.