Otkrivamo: Sud u skandaloznoj presudi oslobodio šefa koji je zlostavljao mladu policajku. A sad ju je država do kraja ponizila

Sud tvrdi da je dovoljno što je policijski šef kažnjen u disciplinskom postupku

FOTO: Marko Prpic/PIXSELL

Policajki koju je šef pipao tijekom patrole na granici Hrvatske i Srbije država je ponovno iznevjerila. Telegram doznaje da je nepravomoćnom presudom Općinski sud odbio njezinu tužbu kojom je tražila 50 tisuća kuna odštete od države zbog svega što joj je hrvatsko pravosuđe učinilo, odnosno zato što nije kaznilo njezinog zlostavljača. On je, naime, prije dvije godine pravomoćno oslobođen jer je zaključeno kako se nije radilo o seksualnom uznemiravanju zato što se ono dogodilo – samo jednom.

Zbog takve presude ondašnji predsjednik Vrhovnog suda RH Đuro Sessa čak se ispričao policajki. Javno je rekao kako je oslobađajuća presuda donijeta njezinom zlostavljaču bila pogrešna. Ustavni sudac Goran Selanec također je javno komentirao ovaj slučaj. I on je kritizirao presudu i ukazao kako sud nije “valjano obrazložio svoje stajalište da se u ovom slučaju ne radi o kaznenom djelu”.

Zbog sudskih troškova koje je morala platiti, policajka se na prvostupanjsku presudu nije žalila jer jednostavno više nije imala sredstava sama financirati kazneni postupak. Zato je presuda postala pravomoćna bez kaznene sankcije za pohotnog policijskog šefa.

Tužba protiv države

Zbog činjenice da ju država nije zaštitila od seksualnog uznemiravanja, odnosno nije kaznila čovjeka koji se prema njoj neprimjereno ponašao, policajka je podnijela tužbu za naknadu štete. Tužila je Republiku Hrvatsku i zbog povrede prava osobnosti i tražila da joj se plati 50 tisuća kuna.

Njezina nova odvjetnica Sanja Bezbradica Jelavić u tužbi je podsjetila da je sud prije dvije godine utvrdio da je seksualnog uznemiravanja zapravo bilo. No, onda je uslijedilo ono famozno obrazloženje – dogodilo se samo jednom pa nije kažnjivo. Sud je protumačio da bi se seksualno uznemiravanje trebalo ponoviti više puta kako bi se mogao primijeniti Kazneni zakon i kazniti počinitelj. Ovdje valja napomenuti da to u Kaznenom zakonu uopće ne piše.

Zato je odvjetnica Bezbradica Jelavić u tužbi protiv države istaknula kako ni državno odvjetništvo ni sud nisu ovaj slučaj spolnog uznemiravanja tumačili kroz odredbe europskog prava, a pogotovo ne kroz odredbe Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda, Konvencije vijeća Europe o sprječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelj, te ostalih europskih direktiva i uredbi koje reguliraju zaštitu žrtava kaznenih djela.

Samo ga je MUP kaznio

“Da ovaj događaj nije sporan potvrđuje i to što je Ministarstvo unutarnjih poslova pokrenulo disciplinski postupak u kojem je policijski rukovoditelj kažnjen. Zato policajka smatra da su i sud i općinsko državno odvjetništvo počinili teške povrede zakona. To je posljedica proizvoljnog tumačenja i samovoljne primjene mjerodavnog prava”, navodi u tužbi odvjetnica Bezbradica Jelavić.

Drugim riječima, smatra da zakonski članak kojim je opisano kazneno djelo spolnog uznemiravanja nije ispravno protumačen u slučaju policijske službenice, te je zbog toga policijski šef prošao nekažnjeno. Zato bi joj država trebala platiti odštetu.

“Policajki je povrijeđeno pravo osobnosti jer se ovdje nije vodilo računa da je čovjek kojeg je prijavila njezin nadređeni, da se spolno uznemiravanje dogodilo tijekom rada na osiguranju državne granice, da su se njih dvoje nalazili sami u noćnim satima u automobilu u šumi, te da je počinitelj bio iznimno ustrajan i uznemiravao ju tijekom cijele smjene. Dakle, izostala je intervencija države da se počinitelja kazneno procesuira, te da ju se sudski zaštiti. Ni općinsko državno odvjetništvo ni sud nisu obavili svoje funkcije”, ističe odvjetnica u tužbi koju je podnijela uime policijske službenice.

RH: ‘Sve je bilo po zakonu’

Predstavnici države negirali su tijekom postupka bilo kakvu odgovornost, kao i štetu koju je policajka navodno pretrpjela. Tvrdili su kako su i općinsko državno odvjetništvo i sud postupali u skladu sa zakonom, te postojećom sudskom praksom i Komentarom Kaznenog zakona o spolnom uznemiravanju. Podsjetili su i da je policijski šef kažnjen na službeničkom sudu.

“I nacionalno zakonodavstvo i pravni instrumenti domaćeg prava usklađeni su s načelima i procesima europskog prava, dok povrede koje ističe policijska službenica nisu počinjene”, zaključili su u odgovoru na tužbu.

I sama policajka morala je još jednom svjedočiti o svemu što joj se događalo. Morala se prisjetiti kako ju je pohotni šef pipao u službenom vozilu, kako joj je nudio seks, kako je bio vulgaran.

Iskaz zlostavljane policajke

“Sve je to trajalo cijelu noć. Čak nije reagirao na upaljeni alarm za ilegalni prelazak”, ispričala je na sudu, dodajući kako je iduće jutro sve prijavila nadređenima i podnijela kaznenu prijavu. Na kraju je, kao što je poznato, policijski šef disciplinski kažnjen samo uvjetno, dok je u kaznenom postupku oslobođen krivnje jer se spolno uznemiravanje dogodilo samo jednom.

“Zbog svih tih događanja, a to posebno nakon što je propala moja kaznena prijava, život mi se promijenio. Nisam se više toliko družila s kolegama kao ni s njihovim suprugama. Nisam više bila ni na rasporedu za odlazak na teren, što sam inače voljela. Znala sam često čuti i šale na svoj račun, a sve je to osim na mene utjecalo i moju obitelj”, potvrdila je u sudskom postupku protiv države u kojem je tražila odštetu.

“Odlukama općinskog državnog odvjetništva i suda bila sam iznimno razočarana jer sam shvatila da nemam nikakvu zaštitu u toj situaciji već sam bila prepuštena samoj sebi. Na neki način su mi satisfakcija bili istupi tadašnjeg predsjednika Vrhovnog suda Republike Hrvatske kao i suca Ustavnog suda u medijima. Obojica su potvrdila da je sudska odluka u mom slučaju bila pogrešna”, istaknula je.

Evo što je utvrdio sud

No, iako je iskaz policijske službenice sud prihvatio kao istinit, tužba joj je nepravomoćnom presudom ipak odbijena. Naime, ocijenjeno je kako Republika Hrvatska ni u čemu nije pogriješila. Kako je sud to obrazložio?

“U hrvatsko zakonodavstvo, kaže sud u nepravomoćnoj presudi, preuzete su sve obveze Konvencije vijeća Europe o sprječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji, te svi domaći propisi potvrđuju da je ponašanje kakvo je policijski šef pokazao prema svojoj kolegici neželjeno, te zaslužuje određenu sankciju. Ovaj počinitelj je kažnjen u disciplinskom postupku, dok u kaznenom i prekršajnom nije, i to zbog pravnog stajališta kojeg su zauzeli općinsko državno odvjetništvo i općinski sud. Na njihov rad država ne može utjecati jer bi to predstavljalo nedopušteni pritisak”, obrazložio je odbijanje tužbe sud. Policajka se na ovu nepravomoćnu odluku može žaliti višem sudu.