Otkrivamo: Talijanska banda fingirala biznis s otpadom pa iz Hrvatske švercali torbe pune novca: 'Ovo je rudnik zlata'

Osumnjičeni iz velike antimafijaške akcije imaju registrirane firme u Hrvatskoj

“Sranje je postalo moj rudnik…. postalo je zlato”, riječi su Maurizia Assanellija, privatnog prijevoznika koji je, prema sumnjama antimafijaškog tužiteljstva iz Milana, organizirao milijunsku prijevaru s transportom otpada, mahom metalnog. Lanac ove prijevare teške 56 milijuna eura, ponovno je povezao i nekoliko tvrtki iz Hrvatske, preko koji ih su se, kako je doznao Telegram, ispostavljale lažne fakture za metalni otpad.

Prije nekoliko tjedana talijanske su vlasti raskrinkale ovu grupu u kojoj je, kako se sumnja, bilo čak 39 osoba. Njih 14 je uhićeno u samom finišu akcije kodnog naziva “Metalno carstvo”.

Kako su varali državu?

Istražitelji su ih mjesecima tajno nadzirali – snimali im razgovore, ali i kamione kojima su, navodno, prevozili otpad. Međutim, kako je proizašlo iz snimki, kamioni su vrlo često bilo prazni. Samo se preko dokumentacije pravdalo poslovanje, te na osnovu njega iskazivao pretporez, poznata talijanska IVA. Na njoj je ova kriminalna skupina državu zakinula za gotovo 1,2 milijuna eura.

Prema do sada dostupnim podacima novac koji je na ovaj način ilegalno izvučen iz talijanskog proračuna prao se preko tvrtki osnovanih u Hrvatskoj i Mađarskoj. Gotovina koja je podizana s računa tih tvrtki jednostavno je unošena natrag u Italiju. Inspektori su, kako je objavljeno, uspjeli zaplijeniti čak i putne torbe pune novčanica. Assanelliju i njegovim ljudima zaplijenjena je i vrijedna imovina.

Blokirano im je, kako stoji u prijavi, oko 15,4 milijuna eura novčanih sredstava, ali i 15 nekretnina, četiri poslovne hale, šest vozila, udjeli u šest tvrtki…

Tajno snimljeni razgovori

Među dokazima koji potvrđuju da je ova grupa preko trgovine otpadom varala na porezima, te ilegalnu zaradu prala preko tvrtki u inozemstvu, istražitelji imaju i snimke razgovora Assanellija i njegovih ljudi.

“Moram ti izdati bar nekakav formularčić… makar i na neki mali iznos…”, snimljeno je. “Ona tamo pere novce…. Tamo se pere ono što nije prijavljeno u Italiji”, detalj je iz jednog od tajno zabilježenih razgovora.

Na video snimkama iz krugova tvrtki za otkup metalnog otpada jasno se vidi kako kamioni koji ulaze nerijetko nemaju baš nikakav teret. Istovremeno iz popratne dokumentacije proizlazi da su natovareni, što je, kako su zaključili istražitelji, predstavljalo čistu prijevaru.

Upletene čak 42 firme

Istragom je do sada utvrđeno da su u lanac ilegalne trgovine otpadom bile uključene najmanje 42 tvrtke. Assanallijevi bliski suradnici imali su ih, kako smo doznali, nekoliko registriranih u Hrvatskoj – i to u Lovranu i Matuljima.

Ivano Cesco, 65-godišnjak koji je uhićen zajedno s Assanellijem, u suradnji s još jednim osumnjičenikom, Emiliom Gallom (65), otvorio je 2014. firmu Ecometal u Lovranu.

Na adresi na kojoj je registrirana nalazi se više apartmana. Nikakav poslovni prostor nismo uočili. Prema podacima iz sudskog registra ta je firma posljednji put službeno iskazala dobit za 2015. i to u iznosu od oko 300 tisuća kuna. Te godine imala je 25.203.803 kune prihoda. Gallo ima i tvrtku registriranu u BiH, a istražitelji sumnjaju da je i ta zemlja bila uvučena u ove prijevare.

Još sumnjivih tvrtki

S Ecometalom je povezana i Cescova tvrtka Metali trgovina, za koju je navedeno da je trenutno u likvidaciji. Ona je registrirana 2011. sa sjedištem u Banjolama u Istri, da bi zatim bila prebačena u Matulje. Metali trgovina su za 2014. službeno iskazali oko 15,9 milijuna kuna prihoda, te 15,8 milijuna kuna rashoda. Kasnije nisu predavali poslovna izvješća.

Zanimljivo je da je na istoj adresi u Matuljima 2016. osnovana još jedna tvrtka za gospodarenje otpadom u vlasništvu talijanskih državljana. Jedan od njih, Daniele Lena, osumnjičen je u ovoj istrazi. Ta firma je, pak, za 2015. iskazala oko tri i pol tisuće kuna gubitka.