Nekad je nužno odabrati stranu

Otkrivamo tko je čovjek za kojeg alkoholizirani župan tvrdi da je vozio umjesto njega: izbo je prijatelja nožem i dobio smiješnu kaznu

Drago Hedl analizira neobične veze HDZ-ovog župana i njegovog rođaka Krešimira Bićanića

Tko je K. B. kojeg vukovarsko-srijemski župan (HDZ) u priopćenju spominje samo inicijalima i navodi kao vozača (a policija kao 37-godišnjaka), koji je u nedjelju oko 0:45 sati, u Cerni, u Ulici braće Radića, sletio s ceste i razbio službeni automobil Škoda superb u kojem se s 1,44 promila nalazio i Dekanić?

Župan Dekanić oglušio se na Telegramov upit da priopći ime i prezime osobe koju je, kako kaže u priopćenju, zamolio da vozi službeni županijski automobil, te da odgovori je li s njom u rodbinskim odnosima. Telegramov izvor, nekoć blizak Dekaniću, kaže kako je aktualni vukovarski župan ne samo vrlo blizak s Krešimirom Bičanićem (koga župan štiti inicijalima, kao da se radi o maloljetnoj osobi), već da su i u bliskim rodbinskim odnosima.

Kako su stvari pošle po zlu

Bičanić je, u vrijeme dok je Dekanić bio načelnik Općine Andrijaševci, radio kao komunalni redar. Bila bi to samo klasična priča o obiteljskom uhljebljivanju da stvari nisu pošle po zlu kada je 8. studenoga 2015. Bičanić počinio teško kazneno djelo nakon kojeg je uhićen, pritvoren, a poslije suđenja na Županijskom sudu u Vukovaru, 17. prosinca 2019. i presuđen za kazneno djelo protiv života i tijela, nanošenja teške tjelesne ozljede.

“Bičanić je veliki Dekanićev dužnik”, kaže Telegramov sugovornik. “Nije mu samo pomogao da nađe novo radno mjesto u PIK-u Vinkovci, gdje i danas radi kao skladištar, da za vrijeme suđenje ”ne bode oči” u maloj sredini kakvi su Andrijaševci, već mu je umnogome pomogao i u sudskom procesu”.

A taj sudski proces, bio je više nego zanimljiv. Županijsko državno odvjetništvo u Vukovaru 9. studenoga 2015. teretilo je Bičanića za kazneno djelo protiv života i tijela – pokušaj ubojstva, pa mu je određen istražni zatvor u mogućem trajanju od mjesec dana, ali je u rješenju Županijskog suda u Vukovaru stajalo i kako Bičanić može biti pušten da se brani sa slobode uz plaćanje jamčevine od 100.000 kuna.

Odakle 100.000 kuna u kešu?

U istom je rješenju pisalo kako je Bičanić bez imovine, a iz presude saznajemo da je kao komunalni redar imao plaću od 3.500 kuna, no ipak, već 16. studenoga 2015. izvjesni Vladimir Čop iz susjednog sela Andrijaševci (mjesta u kojem je općinski načelnik Dekanić) uplatit će jamčevinu pa će Bičanić izaći na slobodu.

“Dekanić se silno potrudio da svog rođaka Bičanića izvuče iz zatvora. Bio je HDZ-ov načelnik općine, radio je na rukovodećem mjestu u državnim Hrvatskim šumama i imao je dobru poziciju u stranci. Epizodu s rođakom valjalo je umanjiti što je moguće više, kako ne bi škodio Dekanićevim političkim ambicijama” kaže Telegramov sugovornik.

Krvavi nož pronađen u autu

Telegramov novinar imao je uvid u sudski spis sa svim dokumentima sadržanim u tri podeblja toma. Bičanić je, a to je i priznao na sudu, rano ujutro na parkiralištu blizu kafića u Andrijaševcima, 8. studenoga 2015. nožem ubo Ivana Luketića (danas 32-godišnjaka) nakon prepirke koja je prerasla u fizički obračun. Luketić je završio u Općoj županijskoj bolnici u Vinkovcima, gdje je na odjelu Opće kirurgije i traumatologije podvrgnut hitnom operativnom zahvatu.

Imao je, kako stoji u liječničkoj dokumentaciji ”ubodnu penetrirajuću ranu lijeve strane prsa i djelomičnu pojavu zraka u lijevom prsištu”, te prijelom 9. rebra s lijeve strane, što je po ocijeni vještaka, bila teška tjelesna ozljeda. Luketić je u bolnici proveo pet dana.

Lovački nož na preklop, kojim je Bičanić ubo Luketića, pronađen je u ladici ispred suvozačevog sjedala automobila Daewoo Matiz, u Bičanićevu vlasništvu. Nož je imao oštricu od 8 centimetara, a na njemu je, tijekom očevida, policija pronašla ”tragove crvene boje nalik krvi”. I Bičanić i Luketić u vrijeme fizičkog sukoba bili su alkoholizirani: prvi je imao 0,25, a drugi čak 2,41 promila.

Na kraju je iznimno blago kažnjen

Suđenje na Županijskom sudu u Vukovaru počelo je 9. siječnja 2018., a sudskom vijeću predsjedao je sudac Goran Miličević. Na posljednjem, petom ročištu, 17. prosinca 2019. kada je izrečena i presuda, dogodila se zanimljiva stvar. Županijski državni odvjetnik u Vukovaru izmijenit će optužnicu: Bičanića se više nije sumnjičilo za kazneno djelo protiv života i tijela – pokušaj ubojstva (članak 110. Kaznenog zakona), već za djelo nanošenja teških tjelesnih ozljeda (članak 118. KZ-a), za što je zapriječena zatvorska kazna od šest mjeseci do pet godina zatvora.

Sudac Miličević bit će puno blaži: Bičanića će osuditi na godinu dana zatvora, ali tako da će ta kazna biti zamijenjena radom za opće dobro, pa se jedan dan zatvora zamjenjuje za dva sata rada. Tako je Bičanić za opće dobro morao raditi 730 sati.

Na presudu se nitko nije žalio pa je postala pravomoćna 12. veljače 2020. godine. Sudac Goran Miličević, donoseći presudu, nije našao ni jednu otegotnu okolnost za Bičanića, ali je zato našao pregršt olakotnih: ranija neosuđivanost, priznanje djela, iskazano žaljenje, činjenicu da se radi o obiteljskoj osobi i ocu dvoje malodobne djece.

Fešta u Lovačkoj kući s ministrima

Može biti puka slučajnost, ali neke činjenice su uistinu zanimljive: sudac Goran Miličević, brat je bivšeg gradonačelnika Županje, Davora Miličevića, o kojem je Telegram u više navrata pisao zbog njegove naklonosti slavonskom kulenu. Davor Miličević tijekom četiri mandata na mjestu gradonačelnika (prošle godine poražen je na lokalnim izborima pa je HDZ izgubio taj slavonski gradić) znao je godišnje, javnim novcem, za potrebe reprezentacije, kupovati i po tonu kulenova iz mesnice AS, u kojoj je, kako se priča, bio i suvlasnik.

Davora Miličevića i župana Damira Dekanića, veže pak dugogodišnje prijateljstvo, toliko snažno da je Dekanić, nakon što je Miličević izgubio gradonačelničku fotelju za njega pronašao solidno radno mjesto: u Vukovarsko-srijemskoj županiji Davor Miličević je pročelnik Upravnog odjela za pravne i opće poslove.

U srpnju 2020. Telegram je zabilježio još jedan primjer tog divnog prijateljstva: Dekanić, tada još načelnik Općine Andrijaševci, bio je gost na fešti u Lovačkoj kući kod Županje koju je organizirao tada još gradonačelnik Županje, Davor Miličević. Bilo je ondje i nekoliko ministara. Za to se možda ne bi ni saznalo da se zbog nepridržavanja epidemioloških mjera tada zarazilo sedmero ljudi, među njima i Dekanić.

Jedno drugom uvijek nešto duguje i vraća

I tako, sve nekako izgleda i slučajno i međusobno povezano, poput priče o životu na Zemlji: tlu, vodi i sunčevoj svjetlosti uz čiju pomoću niču biljke i rastu životinje u čudesnim ciklusima gdje jedno uzrokuje drugo i jedno drugom uvijek nešto duguje i vraća. Službeni automobil vukovarsko-srijemske županije nije vozio Damir Dekanić, on je u vrijeme nesreće bio samo pijani suvozač. Auto je vozio i nesreću skrivio njegov trijezni rođak Krešimir Bičanić, jedno vrijeme i komunalni redar u Općini Andrijaševci dok je načelnik bio Damir Dekanić.

Onda je iznimno blagi sudac Goran Miličević za pokušaj ubojstva, kasnije preinačeno u kazneno djelo nanošenja teških tjelesnih ozljeda, Dekanićevog vozača, danas skladištara u PIK-u Vinkovci, Bičanića osudio sa 730 sati društveno korisnog rada da ne bi morao godinu dana u zatvor. Goran Miličević dobrohotni sudac, brat je bivšeg gradonačelnika Županje koji je veliki prijatelj Damira Dekanića, pa ga poziva i na vesele lovačke fešte. A Dekanić prijateljstvo s Davorom Miličevićem iskazuje tako što ga, kad ovaj ostaje bez gradonačelničke fotelje, zapošljava na pročelničko mjesto u županiji na čijem je čelu.

I sve se nekako čini povezano, a opet slučajno, sve se odvija u neobičnim ciklusima u kojima jedno uzrokuje drugo i jedno drugom uvijek nešto duguje i vraća.