Otkrivamo tko je šef općine optužen za pokušaj silovanja: prije 10 godina dobio otkaz iz Porezne jer si je priskrbio ogromne ilegalne prihode

Drago Hedl istražuje prošlost Zorana Kontaka, dugovječnog HDZ-ovog načelnika

Načelnik Općine Popovac Zoran Kontak, prije deset godina, odnosno u lipnju 2013. dobio je otkaz u Ministarstvu financija, Poreznoj upravi u Belom Manastiru, gdje je od 2006. bio samostalni upravni referent za poreze. Radilo se, kako stoji u rješenju Višeg službeničkog suda Republike Hrvatske, o teškoj povredi službene dužnosti, pa mu je izrečena kazna o prestanku državne službe.

Međutim, Kontak se nije našao na cesti, a problem je riješio jednostavno: funkciju općinskog načelnika koju je do tada obavljao volonterski, ali uz novčanu naknadu, zamijenio je za profesionalnu. Umjesto da plaću prima u Poreznoj upravi Ministarstva financija, kao samostalni upravni referent za poreze, Kontak se prebacio na općinske jasle Popovca pa i danas ondje mjesečno prima 1476 eura neto.

U HDZ-u bi bio i danas

Činjenica da je otkaz dobio u državnoj službi zbog teške povrede službene dužnosti nije imala nikakvog utjecaja na obavljanje puno odgovornije funkcije općinskog načelnika. Te, 2013. godine, Zoran Kontak već je bio prekaljeni član HDZ-a sa stranačkim stažem od 16 godina.

U HDZ-u bi bio i danas da Telegram prošloga tjedna nije otkrio skandal: načelnik Općine Popovac prijavljen je policiji zbog seksualnog uznemiravanja 34-godišnje gospođe koja je u njegovoj općini radila na javnim radovima. Kad je priča izašla u javnost, Kontak je tražio ”isključenje iz stranke”, a u HDZ-u su mu izašli u susret pa je nakon 26 godina obrisan iz članstva.

U vrijeme dok je radio kao državni službenik, samostalni upravni referent za poreze, Kontak je obavljao i funkciju načelnika Općine Popovac na koju je izabran 17. svibnja 2009. No odlučio je zadržati posao u državnoj službi, u Ministarstvu financija. Kako je u Hrvatskoj pridjev ”volonterski” u političkom smislu nedefiniran i vrlo rastezljiv pojam, Kontak je, uz novčanu naknadu, funkciju načelnika obavljao volonterski. Tijekom 2011. bio je i član nadzornog odbora tvrtke Baranjski vodovod (u vlasništvu Grada Belog Manastira i baranjskih općina Kneževi Vinogradi, Draž, Petlovac, Čeminac i Popovac), za što je također primao naknadu.

Vrlo zanimljivi detalji

Njegova računica bila je jasna: zbir plaće u Poreznoj upravi Ministarstva financija, uz novčani dodatak u Općini Popovac i nadzornom odboru Baranjskog vodovoda bio je veći od plaće općinskog načelnika.

Međutim, te dvije funkcije Kontak je obavljao bez dopuštenja poslodavca. Kao državni službenik bio je dužan zatražiti i dobiti odobrenje čelnika državnog tijela, što nalaže Zakon o državnim službenicima. Kontak, međutim, niti je tražio, niti dobio takvo dopuštenje pa je funkciju općinskog načelnika i člana nadzornog odbora Baranjskog vodovoda obavljao u ”fušu”, ali uz novčanu naknadu.

Osobito je zanimljivo da je tijekom 2011. godine Kontak istodobno, dok je još radio u Poreznoj upravi Ministarstva financija obavljao i dužnost člana nadzornog odbora u tvrtki Baranjski vodovod za koju je bio i porezni referent u ispostavi Beli Manastir. Tako je Kontak tu tvrtku dvostruko nadzirao: kao član nadzornog odbora i porezni referent. Radilo se o teškom sukobu interesa, ali to mu nije smetalo. Jer, za članstvo u nadzornom odboru uredno je stizala naknada. Kolika je bila, nepoznato je: Kontak taj iznos nije naveo u imovinskoj kartici.

Kako je to sud obrazložio

Kad je otkriven rad u ”fušu” protiv Kontaka je pokrenut stegovni postupak na Službeničkom sudu u Osijeku pa je 15. ožujka 2013., zbog teške povrede službene dužnosti kažnjen novčano, uskratom 20 posto plaće u razdoblju od šest mjeseci. Kontak se žalio, ali se žalilo i Ministarstvo financija, koje je očito, s obzirom na težinu povrede službene dužnosti, takvu kaznu smatralo preblagom.

U drugostupanjskom postupku Kontakova je žalba odbijena, ali je uvažena žalba Porezne uprave Ministarstva financija te je njihovom samostalnom upravnom referentu za poreze, Zoranu Kontaku zbog utvrđene teške povrede službene dužnosti izrečena kazna prestanka rada u državnoj službi. Dobio je otkaz.

Zanimljivo je obrazloženje: ”Da bi službenik mogao obavljati bilo kakve poslove izvan redovitog radnog vremena, prema izričitoj zakonskoj odredbi morao je imati odobrenje doneseno u formi rješenja čelnika tijela.

Pored navedenog, s obzirom na to da je službenik zaposlen u Poreznoj upravi Ministarstva financija, prema ocjeni ovoga Suda [Višeg službeničkog suda Republike Hrvatske], čelnik tijela ne bi ni mogao dati odobrenje u smislu odredbe članka 33. Zakona o državnim službenicima, jer Porezna uprava obavlja upravne, stručne i poslove nadzora primjene poreznih propisa i propisa o prikupljanju doprinosa u odnosu na sve obveznike plaćanja porezna i doprinosa, pa tako i u odnosu na Općinu Popovac u kojoj je službenik obnašao dužnost općinskog načelnika i ‘Baranjski vodovod’ u kojoj je obnašao dužnost člana Nadzornog odbora”.

Odbio ga je i Ustavni sud

U obrazloženju presude Višeg službeničkog suda navode se otegotne okolnosti: Kontak je ”obavljajući dužnosti općinskog načelnika i člana nadzornog odbora Baranjskog vodovoda ostvario značajna financijska sredstva, a navedene poslove obavljao je kroz duže vremensko razdoblje’’, a to je nastavio i nakon pokretanja postupka i ”nije se izuzeo iz situacije u kojoj postoji mogući sukob interesa” pa je Viši službenički sud smatrao da je Službenički sud izricanjem samo novčane kazne preblago postupio.

Više nego jasno: Kontak je radeći volonterski kao načelnik Općine Popovac i član nadzornog odbora Baranjskog vodovoda, tijelâ koje je nadzirala Porezna uprava, a u kojoj je radio, ”ostvario značajna financijska sredstva”. Iznos tih ”značajnih financijskih sredstava” ostaje nepoznat: Kontak to, rekli smo, nije prijavio u imovinskoj kartici.

Ali on očito u svemu tome nije vidio ništa sporno, pa je podnio tužbu Ustavnom sudu koja je glatko odbijena 13. srpnja 2016. godine. Jednoglasnu odluku o tome donijeli su Antun Palarić, predsjednik Vijeća i ustavni suci Andrej Abramović, Branko Brkić, Mario Jelušić, Lovorka Kušan i Josip Leko.