Otkrivamo: U dubrovačkim apartmanima u kojima rektor Boras ljetuje, trebao je biti ured akademskog think tanka

Sveučilište je još 2014. osiguralo novac za preuređenje apartmana u ured ugledne udruge. A onda je Boras postao rektor

Nakon što je Telegram objavio nova saznanja o velebnoj dubrovačkoj zgradi Sveučilišta u Zagrebu, o kojoj smo prvi put izvijestili u listopadu 2019. reportažom o tri apartmana uređena javnim novcem za boravke rektora Damira Borasa i njegovih gostiju, sada otkrivamo za što se jedan od apartmana zapravo trebao koristiti. Na samom kraju mandata bivšeg rektora Alekse Bjeliša 2014. godine ugovoreno je, naime, da će jedan od apartmana biti ured ugledne regionalne udruge koja je u fokusu imala podizanje kvalitete doktorskih studija u regiji.

Za najam i uređenje ureda tzv. Regionalne platforme u jednom od apartmana, pribavljeno je i 10.026 eura. No, ulaskom Borasa u rektorski mandat, novac je vraćen uglednoj briselskoj zakladi koja je pristala financirati uređenje i najam ureda. Iz brojnih dokumenata koje Telegram ima u posjedu, rekonstruirali smo priču o nikad uspostavljenom uredu u sjevernom krilu drugoga kata dubrovačke zgrade, točno ondje gdje su kasnije uređeni ekskluzivni apartmani.

Stvaranje regionalnog huba za znanost

Još u lipnju 2014. godine, tri mjeseca prije no što će rektorsku dužnost predati Borasu, rektor Bjeliš sudjeluje u stvaranju, punim imenom, Regionalne platforme za suradnju u visokom obrazovanju i znanosti. Zamišljena je kao svojevrsni think-thank, regionalni hub orijentiran na podizanje kvalitete doktorskih studija u regiji, stvaranje združenih doktorskih studija, mobilnost doktorskih studenata, istraživanja, inovacije…

Rektori sveučilišta u Zagrebu, Ljubljani i Novome Sadu, uz potporu još 15 institucija iz regije (sveučilišta i ministarstva iz Albanije, Crne Gore, BiH, Srbije…), sastaju se u Ljubljani 30. lipnja 2014; biraju vodstvo Platforme, donose odluku da se ured Platforme uspostavi u zgradi Poslijediplomskog središta Dubrovnik te da se Platforma registrira kao udruga prema zakonskim propisima RH.

Briselska zaklada dala je 10.000 eura

U ažurnom ritmu, već početkom rujna 2014. Sveučilište u Zagrebu i Regionalna platforma potpisuju ugovor kojim utvrđuju uvjete rada ureda Platforme u dubrovačkom zdanju. “Sveučilište u Zagrebu daje u zakup Regionalnoj Platformi prostor nazvan ‘jedinica 1’ u sjevernom krilu zgrade Poslijediplomskog središta Dubrovnik (cca 36m2) na drugom katu”, stoji u ugovoru vezano za jedan od apartmana koji se danas koristi za privatne boravke Borasovog kruga suradnika, prijatelja i obitelji.

Ugovor između Sveučilišta i Platforme iz 2014. specificira i da se prostor na drugome katu daje u zakup na 12 godina i da će Platforma do kraja 2014. osigurati novac za zakupninu i uređenje. Čelnici Sveučilišta u Zagrebu novac ubrzo nabavljaju u obliku granta briselske King Baudouin zaklade koja je cijeli regionalni projekt podržala. Ukupno 10.026 eura trebalo je utrošiti za najam i uređenje prostora. Sporazum s fondacijom potpisan je 23. rujna 2014., tek tjedan dana prije no što je Bjeliš predao rektorsko žezlo Borasu.

Povlačenje Bjeliša iz projekta

Već na prvom sastanku Platforme kojeg je pohodio kao novi zagrebački rektor, u lipnju 2015., Boras obavještava članove Platforme da Sveučilište u Zagrebu neće potrošiti 10.000 eura iz zaklade King Baudouin “kako bi izbjegli moguće probleme u usklađivanju s hrvatskim poreznim sustavom”. Najavljuje i da će Sveučilište angažirati vlastita sredstva za uspostavljanje ureda Platforme u Dubrovniku i uvjerava prisutne kolege da će osigurati prostor za ured Platforme u dubrovačkoj zgradi.

Ubrzo nakon toga, profesor Bjeliš službeno se povlači iz svih daljnjih aktivnosti Platforme. U pismu slovenskom profesoru Stanislavu Pejovniku, predsjedniku savjeta Platforme, piše kako takvu odluku donosi zbog vlastite odgovornosti jer krucijalni planovi Platforme iz 2014., o pokretanju i radu ureda u Dubrovniku, nisu ostvareni. Godinu kasnije, Platforma dobiva međunarodnu aklamaciju na međuvladinoj znanstvenoj konferenciji koju je u Berlinu organizirala Njemačka akademija znanosti i umjetnosti Leopoldina.

Regionalna se platforma tamo spominje kao primjer dobre prakse za regionalnu znanstvenu i istraživačku suradnju. “Postojeće suradničke formate s fokusom na Zapadni Balkan (poput Regionalne platforme za suradnju u visokom obrazovanju), treba ojačati i proširiti”, stoji u zajedničkoj izjavi nakon Leopoldinine konferencije.

Apartmani i privatno sveučilište u najmu

U dokumentima Regionalne platforme, koja ipak nije pretjerano zaživjela, s vremenom se sve rjeđe spominjao Dubrovnik. Na sastanku Platforme 3. ožujka 2017. u Ljubljani, profesor Ivan Svetlik, u tom trenutku rektor ljubljanskog sveučilišta, govori kako “nismo bili dovoljno aktivni oko unapređenja aktivnosti Platforme”, a kao problem navodi i vrlo slabu administrativnu podršku uključenih sveučilišta.

Ponovno predlaže uspostavljanje stalnoga ureda u Dubrovniku, oko čega, podsjeća, u Platformi već godinama postoji konsenzus. Dok je Svetlik govorio u ožujku 2017., u Dubrovniku je jedan apartman u sjevernom krilu drugoga kata već bio uređen, a druga su se dva taman uređivala. Prvo je 2016. adaptiran rektorski apartman, a 2017. dva prorektorska, sve za ekskluzivne goste dubrovačkog sveučilišnog zdanja.

Spomenimo i kako, osim Sveučilišta u Zagrebu i međunarodno uglednog Interuniverzitetskog centra (koji je 70-ih inicijalno dobio zgradu na korištenje preko velikog rektora Ivana Supeka), prostorije dubrovačke zgrade Sveučilišta odnedavno koristi i privatno Sveučilište Libertas. Potvrdio nam je to rektor Libertasa Duško Pavlović, spomenuvši kako su na osnovi ugovora unajmili poslovni prostor na adresi Don Frana Bulića 4 u Dubrovniku. Tako se sada, na pročelju zgrade, uz ploču Sveučilišta u Zagrebu, nalazi i ploča Sveučilišta Libertas.