Nekad je nužno odabrati stranu

Otvorena istraga protiv HDZ-ovog tajkuna i njegova sina zbog prevare s EU fondovima u slučaju koji je otkrio Telegram

Galića istražuje zbog sporne gradnje njegove velebne vinarije

Županijsko državno odvjetništvo u Slavonskom Brodu pokrenulo je istragu protiv Josipa Galića, tajkuna bliskog HDZ-u o kojem je Telegram često pisao, te protiv više osoba povezanih s njim.

Galića se istražuje zbog sumnje u subvencijsku prevaru u slučaju njegove vinarije u Kutjevu čija je gradnja sufinancirana novcem Europske unije i to u iznosu od 1,3 milijuna eura. O tome je slučaju još u lipnju 2021. prva pisala Telegramova Ana Raić Knežević. DORH je još 2020. zaprimio anonimnu prijavu o sumnjivom tijeku novca iz EU fonda za gradnju Vinarije Galić, a onda je i OLAF, Europski ured za borbu protiv prevara, potvrdio da sumnja u malverzacije s europskim novcem za vinariju.

Radove je obavljala tvrtka u vlasništvu Galićeva sina, a to predstavlja nedopušteni sukob interesa. OLAF je tada hrvatskom tužiteljstvu poručio da pokrene istragu, a Generalnoj upravi EK za poljoprivredu i ruralni razvoj da od vinarije Galić zatraži povrat povrat 1,3 milijuna eura EU novca uloženog u izgradnju vinarije.

Prikrivao stvarne izvođače radova

Kako je pisao Telegram, krajem veljače ove godine policija je obavila pretragu kuće i poslovnih prostora Galića, a pretražene su kuće i kod njegovog sina Ine Galića, vlasnika tvrtke Presoflex, kao i direktora Vinarije Galić Andreja Markulina.

Županijsko državno odvjetništvo navodi da je 2. listopada 2015. objavljen javni natječaj za podnošenje prijava za dodjelu sredstava te da su Galić i ostali posao izgradnje vinarije dodijelili tvrtki njegova sina Presoflex. Galića sumnjiče da je s ostalima dogovorio da će tijekom ostvarivanja prava na potporu prikriti stvarnog izvođača najvećeg dijela radova te da je kao izvođača prikazao drugu nepovezanu tvrtku.

Dogovorili se da će lažirati ponudu

Radove je na kraju obavio Presoflex u kojem je i tijekom podnošenja prijave za natječaj i tijekom izvođenja radova osnivač i direktor bio Ino Galić, također jedan od osumnjičenika u ovom slučaju.

Tužitelji navode da su se otac i sin Galić dogovorili kako će lažirati ponudu koju je sastavio Andrej Markulin kao direktor Vinarije Galić te da će njome tražiti potporu za projekt koji je bio vrijedan ukupno 3,1 milijun eura. Navode i da je Vinarija Galić tražila potporu od 1,5 milijuna eura, a natječaju je bila pridodana i ponuda tvrtke koja je navodno trebala izvoditi sporne radove, a koju je sastavio njezin direktor.

Vinariji Galić je 16. svibnja 2016., nakon provjere dokumentacije, odobrena potpora od 1,3 milijuna eura, a novac im je isplaćen 10. kolovoza 2018. Navedena potpora ne bi bila odobrena i isplaćena da je agencija raspolagala podacima kako je najveći dio radova na ovom projektu izvelo povezano društvo koje je zbog rodbinske povezanosti okrivljenika (otac i sin) bilo u sukobu interesa. Inače, iz Vinarije Galić uvjeravali su da nisu prekršili pravila za dodjelu EU novca.

Telegram otkrio niz nepravilnosti

Podsjetimo, Telegramov Drago Hedl je otkrio i da je Galić lažno prijavljivao prebivalište u trošnoj kući u Kutjevu. Nakon objave priče, Galić je u studenom 2021. naglo promijenio adresu stanovanja.

U Sudskom registru je vidljivo kako je Galić, kao vlasnik, suvlasnik ili član uprave neke od tvrtki s kojima je povezan, nakon Telegramovog otkrića, odjavio nimalo reprezentativno prebivalište u Kutjevu. Također, pisali smo i da je Ino Galić osuđen za sudjelovanje u namještanju natječaja za uređenje lokalnih cesta, no država mu je unatoč tome dodijelila poslove na obnovi Banije.

Drago Hedl ranije je otkrio kako je Josip Galić sa sedam milijuna kuna iz kompromitiranog Vladinog projekta za spas Slavonije, obnovio svoj hotel na Rabu, zbog čega se postavlja pitanje je li taj novac opravdano utrošen.