Ova analiza baš fino pokazuje kako su desničari rodnu ideologiju ugurali u kontekst Istanbulske

Na blogu Shpatula objavljena je analiza Facebook objava koje su povezane s Istanbulskom konvencijom

Na blogu Shpatula iza kojeg stoji Filip Rodik, član inicijative Code for Croatia (Programiraj za Hrvatsku) objavljena je zanimljiva analiza vezana uz Istanbulsku konvenciju. Rodik, koji inače analizira aktivnosti na društvenim mrežama, ovaj je put analizirao 82 javne Facebook stranice s ciljem da pronađe postove u kojima se spominju pojmovi povezani s Istanbulskom konvencijom.

Analizirao je 900.755 postova popularnih hrvatskih Facebook stranica, među kojima je pronašao ukupno 765 u kojima se spominju Istanbulska konvencija i vezani pojmovi.

Tko nameće rodnu ideologiju u kontekst Konvencije?

Među stranicama koje je analizirao su medijske stranice, pa tako i Telegramova, stranice političara, na primjer predsjednice Kolinde Grabar Kitarović ili Željke Markić te neke ciljane Facebook stranice koje imaju velik broj pratitelja, kao što su ona udruge U ime obitelji, Slobodni Filozofski, Zagreb Pride, Vigilare. Njegovo istraživanje seže do svibnja 2009., a završava s 23.3. 2018.

Iako je cilj Istanbulske konvencije, punim nazivom Konvencija Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji, kao što i njen naziv govori, prevencija nasilja nad ženama i nasilja u obitelji, u Hrvatskoj su se stvorile polemike uvodi li se ovim dokumentom rodna ideologija. Ovim se istraživanjem, piše autor, pokušalo detektirati glavne aktere takvih skretanja, odnosno otkriti tko najviše spominje rodnu ideologiju kada se priča o Istanbulskoj.

Pojam ‘Istanbulska konvencija’ prva spomenula predsjednica

shpatula

Zanimljivo, Rodik je uočio da je prvi post u kojem se spominje Istanbulsku konvenciju objavljen na Facebooku predsjednice Grabar Kitarović, i to u studenom 2014. u vrijeme predizborne kampanje. Zanimljivo, post više nije dostupan, što znači da ga je netko u međuvremenu obrisao.

Nakon toga, pojam Istanbulske pojavio se još jednom, sredinom 2015., na stranicama Narod.hr. U ostalim se medijima Istanbulska počela pojavljivati tek krajem 2016. Naravno, intenzitet objava s ovim pojmom povećao se upravo posljednjih nekoliko mjeseci, kad su se intenzivirale polemike o ratifikaciji ovog dokumenta. Telegram je tako, kao i većina drugih medija, o Istanbulskoj prvi put pisao negdje u posljednjem tromjesečju 2017.

Markićkin portal debelo iznad prosjeka po broju objava

shpatula

O Istanbulskoj konvenciji najviše su puta na fejsu objavljivali mediji i stranice povezane s desnicom. Prvih pet stranica, prema analizi s bloga Shpatula, su tako redom: Narod.hr, Direktno.hr, Priznajem.hr, Potpora Hasanbegoviću i Kamenjar.

Portal Željke Markić je, dakle, 90 puta u svojim Facebook objavama imao pojam Istanbulska konvencija, što je preko osam puta više od prosjeka na ostalim stranicama, koji iznosi 11,1 postova. Ujedno, ovih prvih pet nabrojenih stranica čine skoro 40 posto svih postova u kojima se pojavio pojam Istanbulska konvencija.

Most nijednom nije spomenuo Konvenciju

Telegram je, recimo, pojam Istanbulska konvencija u svojim objavama imao osam puta, dok su od drugih medija recimo 24 sata i Večernji list Istanbulsku spomenuli pet puta, a Jutarnji list šest puta.

Zanimljivo je primijetiti i da recimo stranka Most nijednom nije pisala o Istanbulskoj konvenciji, dok je od ostalih stranaka, SDP o njoj pisao 12 puta, HDZ dva, a Živi zid samo jednom. HNS je na fejsu čak 17 puta pisao o Istanbulskoj pa je ujedno stranka koja je najviše puta spomenula taj pojam.

Desne stranice su često spominjale ‘rodnu ideologiju’

shpatula

S Istanbulskom konvencijom najčešće se povezuje pojam rodne ideologije, iako se u tekstu Konvencije on uopće ne spominje. Međutim, kod onih koji se protive ratifikaciji ovog dokumenta najčešći je razlog upravo da “ona poziva na rodnu ideologiju”. Stoga ne čudi što je u velikom broj objava na 82 analizirane stranice na Facebooku spomenut upravo taj pojam. Ukupno je spomenut 326 puta, a prvi put na stranici udruge Vigilare.

Narod.hr dvostruko više pisao o rodnoj ideologiji

shpatula

Ne čudi ni što se tim pojmom najčešće koriste upravo oni koji se protive ratifikaciji. Recimo, na portalu Narod.hr spomenut je 54 puta, što je više nego dvostruko više nego na stranici udruge Vigilare koja je drugoplasirana po ovom parametru. Oni su ga na svom Facebooku spomenuli 24 puta.

Slijedi portal Kamenjar, koji je “rodnu ideologiju” spomenuo 20 puta, pa niz stranica koje uglavnom prate ljudi desnijih političkih opredjeljenja (Priznajem.hr, Hrvatsko nebo, Sloboda.hr, U ime obitelji). Telegram je tri puta spomenuo ovaj pojam na svom Facebooku, baš kao i npr. N1 televizija ili portal Index.

Telegram u zanimljivom društvu

shpatula

Među pojmovima povezanim s Istanbulskom konvencijom pojavljuje se i riječ Grevio. Radi se o tijelu koje je pod nadležnošću Vijeća Europe, a nadzire provedbu Konvencije kod države koja ju je ratificirala. Na Facebooku se ovaj pojam na 82 analizirane stranice prvi put pojavio u veljači ove godine i to na stranici Hrvatsko nebo, a onda koji dan kasnije i na stranici udruge Vigilare.

Zanimljivo nam je bilo primijetiti da se pojam Grevio spominje samo na desnim stranicama pa su tu, osim dvije spomenute, i Smrt komunizmu, Projekt Velebit, Narod.hr. Liberunjara, Kamenjar, Direktno.hr, Bruna Esih. Osim njih, samo je još naš portal jednom u svojoj objavi spomenuo Grevio.