Mali pregled: Ova rukovanja su mijenjala svijet (ne uvijek na bolje)

Fotografije najvažnijih stisaka ruku političara u zadnjih 100 godina

FOTO: afp

U Panami su se noćas, po hrvatskom vremenu, rukovali američki predsjednik Barack Obama i njegov kubanski kolega Raul Castro. Dvojica predsjednika sastali su se na summitu u Panami, a službeni razgovori tek počinju. Ovaj se dvojac već jednom rukovao na komemoraciji Nelsonu Mandeli 2013. godine u Johannesburgu. Jučerašnje je rukovanje međutim dočekano s puno više medijske pažnje zbog toga što je Obama najavio uspostavljanje diplomatskih odnosa s Kubom nakon 55 godina od uvođenja američkog embraga.

Donosimo vam pregled povijesnih rukovanja suprotstavljenih lidera, koja su trebala simbolički označiti kraj napetosti i sukoba. Neki od ovih susreta zaista su tome i pridonijeli, ali mnogi su bili samo uvertira u još veći sukob.

Yitzhak Rabin i Jaser Arafat, rujan 1993.

Bill_Clinton,_Yitzhak_Rabin,_Yasser_Arafat_at_the_White_House_1993-09-13
Rukovanje nije donijelo mir Izraelu i Palestini wikipedia.org

Izraelski premijer Yitzhak Rabin i vođa Palestinske oslobodilačke organizacije (PLO) Jaser Arafat prvi puta su se javno rukovali su se 13. rujna 1993. Rukovali su se na južnom travnjaku ispred Bijele kuće, a susret je organizirao tadašnji američki predsjednik Bill Clinton. “Borili smo se protiv vas, Palestinaca, ali danas vam kažem, jasno i glasno, dosta je bilo krvi i suza. Dosta!”, rekao je tada Rabin. Kasnije te godine dogovoren je mirovni sporazum u Oslu, prvi sporazum ikada između Izraela i PLO-a. Premda sporazum nikada nije u potpunosti zaživio, Arafat, Rabin i izraelski predsjednik Shimon Perez za taj su sporazum 1994. dobili Nobelovu nagradu za mir.

Ronald Reagan i Mihail Gorbačov, studeni 1985.

Gorbachev_and_Reagan_1985-7
Reagan i Gorbačov kasnije su i okončali Hladni rat wikipedia.org

Na sastanku na vrhu u Ženevi, 19. studenog 1985. rukovali su se 40. američki predsjednik Ronald Reagan i sovjetski lider Mihail Gorbačov. Označilo je to početak boljih odnosa hladnoratovskih rivala. Ova su se dvojica predsjednika ponovno rukovala 1. lipnja 1988, nekoliko dana nakon što je Reagan objavio da je Hladni rat završio.

Franjo Tuđman i Slobodan Milošević, ožujak 1991.

Milošević i dr. Tuđman na terasi vile u Karađarđevu
Milošević i dr. Tuđman na terasi vile u Karađarđevu Screenshot

25. ožujka 1991. sastali su se hrvatski i srpski predsjednik, Franjo Tuđman i Slobodan Milošević u Karađorđevu u Vojvodini. Detalji sastanka nikad nisu objavljeni, a hrvatski povjesničar Dušan Bilandžić, koji je prisustvovao sastanku, kasnije je zapisao kako je “suština sastanka bila podjela Bosne i Hercegovine”.

Mao Zedong i Richard Nixon, veljača 1972

Nixon_Mao_1972-02-29
70-ih je SAD NR Kinu smatrao jednim od svojih najvećih neprijatelja wikipedia.org

Vođa kineske revolucije i čelnik Kineske komunističke partije Mao Zedong rukovao se s američkim predsjednikom Richardom Nixonom 22. veljače 1972 u Pekingu.

Truman, Churchill i Staljin, srpanj 1945.

ChurchillTrumanYStalinEnLaConferenciaDePostdam23071945--BU_009195
Sastanak koji je odredio budućnost Europe wikipedia.org

Britanski premijer Winston Churchill, američki predsjednik Harry Truman i sovjetski lider Josif Staljin rukovali su se u njemačkom gradu Potsdamu, 23. srpnja 1945. Ovo je rukovanje označavalo dogovor oko ustrojstva poslijeratne Europe.

Adolf Hitler i Neville Chamberlain, rujan 1938.

Bad Godesberg, Münchener Abkommen, Vorbereitung
Britanski premijer Chamberlain i Adolf Hitler wikipedia.org

Britanski premijer Neville Chamberlain rukovao se s nacističkim vođom Adolfom Hitlerom 22. rujna 1938. Münchenu. Kasnije je potpisan i Münchenski sporazum koji je ozakonio nacističku aneksiju dijela Čehoslovačke

Josip Broz Tito i Nikita Hruščov, svibanj 1955.

26. svibnja 1955 sastali su se sovjetski lider Nikita Hruščov i maršal Tito. Time je susretom okončan sukob između Jugoslavije i SSSR-a koji je počeo sedam godina ranije. Završen je tako najveći politički sukob u komunističkoj Europi.